Strona główna » Kilka pomysłów na rośliny we wnętrzach

Kilka pomysłów na rośliny we wnętrzach

przez Redakcja
Kilka pomysłów na rośliny we wnętrzach

Rośliny są wspaniałą dekoracją wnętrz, dlatego nic dziwnego, że chętnie sięgamy po nie do swoich pomieszczeń. Oprócz tego, że ocieplają aranżację, niektóre z nich przyczyniają się do redukcji toksyn z otoczenia, co wpływa na lepsze samopoczucie i komfort snu domowników. Aby jednak nasze rośliny jeszcze lepiej się prezentowały, warto zadbać o to, by miały odpowiednią oprawę. Pomocne bywają w tym rozmaite doniczki i osłonki, które wspaniale dekorują otoczenie.

Osłonki na doniczki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Doniczki i osłonki na rośliny są jednymi z tych dodatków, które z jednej strony są praktyczne, z drugiej natomiast mogą zostać wykorzystane do udekorowania wnętrza. Jest jednak między nimi pewna różnica – polega ona na tym, że pierwsze z nich mają w dnie otwory umożliwiającą swobodny przepływ wody, natomiast drugie ich nie posiadają, w związku z czym przypisuje się im raczej rolę dekoracyjną.

Kluczowy jest oczywiście rozmiar – zarówno w kontekście średnicy, jak i również głębokości. Warto zaznajomić się z preferencjami danego gatunku – niektóre rośliny takie jak palmy, czy monstery potrzebują sporo miejsca na swoje korzenie, inne z kaktusami i sukulentami na czele preferują mniejszą, ciaśniejszą przestrzeń. Mniejsze rośliny w niewielkich osłonkach można wykorzystać na komodzie lub we wnęce jako elementy dekoracyjne, z kolei pokaźne donice z drzewkiem bonsai lub rozrośniętą palma, będą się świetnie prezentować postawione w korytarzu na ziemi. Zanim więc wybierzemy idealne osłonki na doniczki, powinniśmy sprawdzić, co jest najlepsze dla danej rośliny.

Kilka propozycji doniczek i osłonek, które warto mieć

Zarówno same doniczki, jak i również osłonki na doniczki są wykonywane z różnych tworzyw. Najbardziej popularną grupę stanowią propozycje ceramiczne, które można wybrać spośród setek wzorów i kolorów. Lżejszą alternatywę stanowią produkty z tworzyw sztucznych, których atutem jest to, że podczas upadku nie ulegną stłuczeniu. W sprzedaży spotkać można również eleganckie kolekcje ze szkła, czy minimalistyczne serie betonowe.

Bez względu na materiał doniczki i osłonki są dostępne w wielu kształtach: jedne są kwadratowe, inne okrągłe, kolejne zaś przybierają formę oryginalnych mis. Poza tymi z gładkimi brzegami ciekawie prezentują się doniczki i osłonki frezowane, które zdobią rozmaite wzory, a czasem nawet przypominają coś na kształt głów lub zwierząt.

Poza doniczkami i osłonkami stojącymi, ciekawym pomysłem są również te do zawieszenia. Dzięki nim można doskonale wyeksponować rośliny pnące takie jak paprocie, czy bluszcze, których wiszące liście tworzą wspaniały efekt.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej