Strona główna » Które oleje są najlepsze do gotowania?

Które oleje są najlepsze do gotowania?

przez Redakcja
Które oleje są najlepsze do gotowania?

Oliwa z oliwek extra vergine, słonecznikowy, rzepakowy czy z orzeszków ziemnych? Wszystko zależy od tego, co przyrządzasz.

Jak wybrać odpowiedni tłuszcz do kuchni

Pierwszym krokiem w wyborze tłuszczu jest określenie głównej roli, jaką będzie on odgrywał w potrawie. To znaczy, czy używasz go, aby dodać smaku lub tekstury, czy aby doprawić potrawę? Jeśli stosujesz ciepło, innym czynnikiem jest oczywiście “punkt dymienia” oleju. Znajomość temperatury, w której tłuszcz lub olej zaczyna dymić, wskazuje, jak wysokiej temperaturze można go poddać bez wpływu na smak oleju i czy nadaje się on do zastosowań wymagających wysokiej temperatury, takich jak smażenie. Inne ciekawe tematy odnajdziesz na www.ogloszenia24m.pl/

Jako zasadę przyjąć to, co ma sens z punktu widzenia kultury. Jeden z szefów kuchni w londyńskiej restauracji używa oleju kokosowego i musztardowego w kuchni indyjskiej i azjatyckiej, oleju rzepakowego lub z orzeszków ziemnych do smażenia na głębokim tłuszczu oraz oliwy z oliwek do dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Lekka oliwa z oliwek jest dobrym rozwiązaniem uniwersalnym. Jest to olej rafinowany, więc ma wyższy punkt dymienia niż inne oliwy z oliwek.

Punkt dymienia olejów spożywczych

Punkt dymienia to temperatura, w której olej przestaje się gotować, a zaczyna dymić. Im bardziej stabilny olej, tym wyższy jest jego punkt dymienia. Kiedy olej jest podgrzewany powyżej punktu dymienia, ulega rozkładowi – traci swoje dobroczynne składniki odżywcze, wytwarza toksyczne opary i szkodliwe wolne rodniki. Ponadto, gdy pojawia się dym, oznacza to, że olej jest bardzo bliski punktu zapłonu – punktu, w którym może się zapalić. Ponieważ tłuszcze wielonienasycone są bardzo niestabilne, producenci stosują procesy rafinacji na poziomie przemysłowym, aby uzyskać tłuszcze wielonienasycone o wysokim punkcie dymienia.

Problemy z olejem słonecznikowym

Dla niektórych osób oliwa z oliwek jest zbyt mocna, dlatego czasami używam oleju słonecznikowego. Należy pamiętać, że wojna na Ukrainie (która wraz z Rosją odpowiada za około 60% światowej produkcji) spowodowała gwałtowny spadek eksportu oleju słonecznikowego, a także doniesienia o jego niedoborach i wzroście cen. Dlatego na razie możesz użyć w swojej kuchni oleju z pestek winogron. Ma on czysty, neutralny smak i jest idealny do wypieków.

Natomiast jeśli chodzi o smażenie w głębokim tłuszczu, szefowie kuchni uważają, że najlepszy jest olej roślinny. Jest on mieszanką różnych olejów i ma neutralny smak, dzięki czemu można wyczuć smażone składniki. Ma wysoki punkt dymienia, można go używać wielokrotnie i jest dobrej jakości.

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej