Trądzik jest bardzo powszechnym problemem. Pojawia się najczęściej w wieku młodzieńczym, ale zdarza się że również dorośli mają z nim problem. Niestety jest to bardzo wstydliwa przypadłość, ponieważ głownie występują na twarzy. Często idzie w parze z niską samooceną, wstydem, poczuciem bezsilności. W przypadku trądziku różowatego, problem dotyczy najczęściej osoby po 40 roku życia. Laserowo leczenie trądziku różowatego jest bardzo dobrym sposobem!
Trądzik różowaty – jak powstaje?
Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, występującą na twarzy. Powodem tej choroby jest zaburzenie naczyniowe oraz łojotokowe. W przypadku łojotoku, duży wpływ mają zaburzenia hormonalne, natomiast winowajcą są również czynniki:
- Egzogenne
- Infekcyjne
- Pokarmowe
- Psychogenne
- Atmosferyczne
Wpływ na powstanie trądziku różowatego mają również leki takie jak:
- Antybiotyki
- Steroidy
- Statyny
- Leki przeciwzapalne
Jak rozpoznać objawy?
Trądzik ma wiele odmian, a każda odmiana ma cechy charakterystyczne. W przypadku trądziku różowatego, występuje on u osób które ukończyły 30 rok życia, a najsilniej się objawia między 40-50 rokiem. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, natomiast u mężczyzn jego przebieg jest silniejszy. Trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem w fazie początkowej na nosie. Następnie obejmuje policzki, podbródek, czoło a nawet pojawia się na szyi i dekolcie. Podczas tej choroby następują 3 razy rozwoju:
- Rumieniowa
- Grudkowo-krostowa
- Przerostowo – naciekowa
- Oczna
- Faza rumieniowa – polega na wystąpieniu jak sama nazwa wskazuje rumienia. Podczas tej fazy może wystąpić uczucie szczypania, pieczenia, ściągania skóry.
- Faza grudkowo – krostowa to faza w której pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. W przypadku trądziku różowatego, nie występują zaskórniki. W tej fazie prócz grudek, krost występuje złuszczenie.
- Faza zmian przerostowo – naciekowych występuje głównie u mężczyzn, jest to bardzo ciężka odmiana trądziku. Charakteryzuje się pojawieniem guzków zapalnych, z tendencją do zlewania i tworzenia się przerostów.
- Faza oczna – chorzy mogą odczuwać duży dyskomfort, ponieważ oczy mogą łzawić, szczypać, swędzieć. Dodatkowo objawia się stanem zapalnym powiek, spojówki oraz rogówki. Postać oczna jest ciężka w diagnostyce.
Diagnostyka oraz leczenie
Czerwone policzki, nos, szczypiąca oraz napięta oraz grudkowata skóra, będą dla lekarza sytuacją, w której diagnoza będzie jednoznaczna. U pacjentów, u których występuje trądzik różowaty dodatkowy test H.Pylori wykazuje wynik dodatni. Leczenie trądziku różowatego, uzależnione jest od stanu zapalnego oraz intensywności wykwitów. Leczenie można podzielić na 3 rodzaje:
- Miejscowe – ma na celu zastosowanie specjalnych maści, kremów ewentualnie lasera
- Doustne – wymaga wdrożenia antybiotyków
- Kosmetyczne – zastosowanie specjalnej pielęgnacji i kosmetyków
- Chirurgiczne – wymaga ingerencji chirurga, oraz ścinania problematycznych zmian skórnych specjalnym urządzeniem.
Dodatkowo aby wspomóc leczenia, warto zaprzestać:
- Ekspozycji na słońce
- Palenia papierosów
- Picia dużej ilości kawy oraz herbaty
- Jedzenia czekolady
- Stresować się
- Gorących kąpieli
- Stosowania zabiegów złuszczających
- Stosowania peelingów
- Rozgrzewania skóry np. w solarium
- Jedzenia potraw ostrych
Jak pielęgnować skórę?
Trądzik różowaty jest ciężki do całkowitego wyleczenia. Z reguły leczenie tylko minimalizuje problem. Można sobie pomóc korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, lub wprowadzić świadomą i odpowiednią do stanu skóry pielęgnację. Taka pielęgnacja wymaga systematyczności oraz dokładności. Do skóry z trądzikiem różowatym, należy stosować kosmetyki które pozwolą odbudować warstwę ochronną, a jednocześnie będą delikatne i nie podrażnią. Zaleca się stosować dermokosmetyki.
Całkowicie należy wyeliminować mydła i kosmetyki syntetyczne. W celu dobrania odpowiednich kosmetyków, warto zasięgnąć porady dermatologa lub farmaceuty. W przypadku kobiet ważną role odgrywa makijaż. Zasada jest prosta, czym mniej na twarzy, tym skóra lepiej oddycha. Warto odstawić w kąt fluidy, pudry, bronzery oraz rozświetlacze. Jeżeli makijaż jest konieczny, zadbaj o dokładny demakijaż oraz nawilżenie. Staraj się, aby skóra jak najwięcej oddychała. Jeżeli chodzi o mężczyzn, tutaj akurat zaleca się, aby skupić uwagę na dokładniejszej pielęgnacji. Dieta również odgrywa istotną rolę. Kilka małych szczegółów, wyrzeczeń a efekt może Cię zaskoczyć. Najważniejsze, aby akceptować siebie, z resztą można sobie poradzić w inny sposób.