Strona główna » Leczenie blizn potrądzikowych

Leczenie blizn potrądzikowych

przez Redakcja

Trądzik bardzo często pozostawia po sobie blizny, które mogą powodować duży dyskomfort. By usunąć blizny potrądzikowe możemy skorzystać z zabiegów laserowych lub peelingów chemicznych. Czym charakteryzują się te metody i ile kosztują? Na który zabieg najlepiej się zdecydować?

Blizny potrądzikowe – charakterystyka

Blizny potrądzikowe najczęściej są bliznami rodzaju zanikowego, podobnie jak np. blizny po przebytej ospie. Cechą charakterystyczną tych wklęsłych blizn jest nieregularny kształt oraz jaśniejszy kolor niż barwa cery. W jaki sposób powstają blizny potrądzikowe?

 – Powstawaniu wyprysków trądzikowych, potocznie nazywanych pryszczami, towarzyszy stan zapalny, który jest oznaką walki organizmu z chorobą. Jeśli proces gojenia jest zaburzony lub w miejscu objętym chorobą nagromadzone są martwe komórki skóry albo bakterie, to gojenie przebiega niewłaściwie. Nowo wytworzona tkanka skórna jest cieńsza, a jej budowa odbiega od budowy wzorcowej. Skutkiem jest właśnie powstanie blizny, najczęściej wklęsłej. By zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia blizn potrądzikowych, należy leczyć aktywną formę tej choroby i przede wszystkim nie ingerować w wypryski, czyli nie wyciskać ich lub nie przekłuwać – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Blizny potrądzikowe mogą powstać nawet wtedy, gdy dbamy o cerę i nie ingerujemy samodzielnie w wypryski. Niestety nie możemy liczyć na to, że blizny zanikowe zaleczą się wraz z wiekiem, ale możemy skorzystać ze skutecznych sposobów usuwania blizn potrądzikowych.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Za jedne z najskuteczniejszych metod leczenia blizn potrądzikowych uważa się dzisiaj zabiegi wykonywane przy pomocy laserów. Z bliznami szczególnie dobrze radzi sobie laser frakcyjny. Z czego wynika jego skuteczność? – Laser frakcyjny posiada wiązkę światła podzieloną na wiele małych strumieni, dzięki czemu może wytworzyć w skórze bardzo wąskie kratery. Gdy światło lasera dociera na wybraną wcześniej głębokość, to dochodzi do odparowania tkanek i powstania właśnie tych kraterów, które otoczone są zdrową tkanką. W przypadku usuwania blizn potrądzikowych laser frakcyjny działa dwojako – usuwana jest część tkanki tworząca bliznę, a w tkankach wokół kraterów uruchamiają się procesy odbudowy. Organizm wytwarza więc nową tkankę, która zastępuje bliznę i właśnie w ten sposób blizna całkowicie znika lub znacznie się zmniejsza – tłumaczy dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica.

Jeśli decydujemy się na zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego, to dużą uwagę należy przywiązać do wyboru urządzenia. Im nowszy sprzęt wybierzemy, tym wyższa będzie jego skuteczność, ponieważ lasery frakcyjne posiadają coraz większą moc oraz coraz wyższą precyzję. Na polskim rynku jednym z najnowocześniejszych typów lasera frakcyjnego jest Mosaic eCO2, który na jednym centymetrze kwadratowym skóry może zrobić od 25 do 400 „dziurek” nazywanych też kraterami.

Innym sposobem leczenia blizn po trądziku jest dermabrazja. Zabieg ten wykonywany jest również przy użyciu lasera, ale polega na tym, by złuszczać skórę warstwa po warstwie. Warstwy skóry tworzącej bliznę są więc ścierane, a w ich miejscu organizm wytwarza nową tkankę. Ponieważ w miejscu blizny nie zostają martwe komórki czy bakterie, to gojenie przebiega prawidłowo i możemy liczyć na to, że nowa tkanka nie będzie odbiegała wyglądem od naszej zdrowej skóry, czyli w efekcie blizna zniknie lub znaczenie się zmniejszy. Dermabrazję można wykonywać laserem takim, jak. Mosaic eCO2 lub laserem erbowym.

Leczenie blizn potrądzikowych peelingami

W leczeniu blizn potrądzikowych stosowane są także peelingi chemiczne. Mechanizm działania tych peelingów sprowadza się do tego, by złuszczyć naskórek i/lub powierzchowne warstwy skóry właściwej. Tym samym niektóre komórki tworzące bliznę są usuwane, a w skórze pobudzane są procesy regeneracyjne. Do usuwania blizn potrądzików stosuje się peeling migdałowy, Yellow Peel lub peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA).

Jednak, gdy udamy się do kliniki medycy estetycznej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz będzie przekonywał do skorzystania z metod laserowego leczenia blizn. Wynika to przede wszystkim z dwóch faktów – frakcjonowanie lub dermabrazja to zabiegi wyróżniające się wyższą skutecznością i większym bezpieczeństwem niż peelingi chemiczne. Po drugie – zabiegi laserowe są mniej inwazyjne niż peelingi chemiczne, a skóra szybciej się po nich goi. Oczywiście wybór najlepszej metody możliwy jest dopiero po zbadaniu pacjenta.

Usuwanie blizn po trądziku – terapia wspomagająca

Jeśli zdecydujemy się na usuwanie blizn potrądzikowych laserem, to możemy skorzystać również z zabiegów wspomagających leczenie. Metody te mają na celu dostarczenie skórze niezbędnych składników i przyspieszenie procesów gojenia.

Mowa o mezoterapii igłowej, podczas której pacjentowi wstrzykiwane jest osocze bogatopłytkowe lub specjalne koktajle na bazie kwasu hialuronowego. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nazywają się Regeneris i PRP, a wspomniane osocze pobierane jest z krwi pacjenta. Mezoterapia i tzw. wampirzy lifting to metody, które nie tylko przyspieszają regenerację skóry, ale wpływają również pozytywnie na koloryt cery, zmniejszają zmarszczki i nawilżają skórę.

Ile to kosztuje?

Koszt usuwania blizn potrądzikowych laserem zależy przede wszystkim od tego, jak rozległy jest to problem. By jednak przybliżyć cenę można powiedzieć, że waha się ona od 800 do 1500 zł za jeden zabieg. Peelingi chemiczne również mocno różnią się cenami. Koszt wykonania peelingu migdałowego na twarzy to ok. 150-200 zł, natomiast Yellow Peel kosztować nas będzie ok. 550-650 zł.

Na konsultacji lekarskiej warto zapytać o to, ile zabiegów prawdopodobnie będzie konieczne do wyleczenia blizn, bo może się okazać, że najdroższa metoda okaże się ostatecznie tańsza, gdy pomnożymy ceny zabiegów przez niezbędną ilość sesji.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej