Strona główna » Leczenie łysienia – jak rozsądnie podejść do tematu i nie wyrzucać pieniędzy w błoto?

Leczenie łysienia – jak rozsądnie podejść do tematu i nie wyrzucać pieniędzy w błoto?

przez Redakcja
Leczenie łysienia

Choć łysienie uważa się za przypadłość spotykaną najczęściej u mężczyzn, może dotyczyć też wielu kobiet. Przerzedzające się włosy są często powodem obniżenia nastroju i zaniżonej samooceny. Chcąc zahamować wypadanie włosów, często poszukujemy suplementów i innych specyfików reklamowanych jako skuteczne w telewizji lub internecie. Na ogół okazuje się jednak, że są one mało efektywne pomimo wysokiej ceny. W jaki sposób można skutecznie poradzić sobie z problemem łysienia?

Suplementy? Wcierki?

Dla wielu osób wypadanie włosów to wstydliwy problem. Rozwiązania swojego problemu najczęściej szukają one w internecie. W sieci można znaleźć wiele osób zachwalających konkretne specyfiki lub reklamujących suplementy diety. Niestety, skuteczność takich środków na ogół jest niewielka, a ich ceny z roku na rok rosną.

„­– Szampony, odżywki, wcierki i suplementy diety nie zastąpią profesjonalnej kuracji przeprowadzonej pod okiem specjalisty. Mogą one jedynie czasowo poprawić stan skóry, która jednak po zaprzestaniu ich stosowania, wróci do poprzedniego stanu” – wyjaśnia dermatolog dr n.med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Jeśli rzeczywiście chcesz poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie podstawowych badań. Możesz też zapisać się od razu do specjalisty – dermatologa lub trychologa. Ustalenie przyczyny wypadania włosów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii.

„– Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny łysienia. Może ono być spowodowane szeregiem czynników, włączając w to stres, karmienie piersią, nieprawidłową gospodarkę hormonalną, zapalenia skóry, grzybice czy choroby układu pokarmowego. Na okresowe łysienie może mieć również wpływ odstawienie antykoncepcji hormonalnej czy zmiany podczas ciąży. Wyjaśnienie przyczyn łysienia i dobranie odpowiedniej terapii pod tym kątem jest jedną z podstawowych trudności, z którą mierzy się specjalista” – wyjaśnia nasz ekspert, dr Maciej Krajewski.

Istotne informacje na temat kondycji włosów i przyczyn ich wypadania można uzyskać w czasie badania trichoskopowego. Trichoskopia pozwala przeprowadzić dokładną analizę stanu skóry głowy, włosów i ich cebulek. Samo badanie jest nieinwazyjne i polega na dokładnym obejrzeniu skóry głowy za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Urządzenie pozwala na wykonanie serii zdjęć lub filmów w bardzo dużym powiększeniu. Poddaje się je następnie dokładnej analizie.

Taka procedura pozwala na ocenę kondycji włosów. Jest również bardzo pomocna dla lekarza, który dzięki badaniu może stwierdzić, z jakim rodzajem łysienia boryka się pacjent, i dzięki temu może przygotować odpowiedni plan terapii, uwzględniając potrzeby skóry i specyfikę włosów pacjenta.  

Mezoterapia w walce z łysieniem

Jednym ze skutecznych zabiegów stosowanych w walce z nadmiernym wypadaniem włosów jest mezoterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie jej odpowiednio dobranymi preparatami. Zabieg ma na celu odżywienie tkanek. Aktywny skład, dobrany specjalnie do potrzeb pacjenta sprawia, że wypadanie włosów zatrzymuje się, a mieszki aktywizują się, pozwalając na wzrost nowych.

„– Zaletą mezoterapii jest jej duża elastyczność. Specjalista może sam dopasować stężenie poszczególnych preparatów i dobrać je w zależności od potrzeb pacjenta. W przypadku pojawiających się zakoli i w celach profilaktycznych stosuje się np. PRP Regeneris, a przy bardziej zaawansowanych problemach można sięgnąć po terapię komórkami progenitorowymi Regenera Activa. W zaawansowanych przypadkach pomocą w leczeniu łysienia są zabiegi kombinowane. Ich skuteczność zależy jednak w dużej mierze od doświadczenia specjalisty odpowiedzialnego za terapię” – tłumaczy dr Maciej Krajewski. 

Przykładem nowoczesnego rozwiązania jest PRP Angel, którego atutem jest bardzo wysokie skoncentrowanie składników aktywnych. Zabieg jest też niezwykle bezpieczny, ponieważ dobroczynne czynniki zawarte w osoczu pozyskuje się z krwi pacjenta. Osocze jest odfiltrowywane w specjalnym, sterylnym urządzeniu, a dermatolog może sam ustalić, jak bardzo skoncentrowany będzie preparat wykorzystany do ostrzykiwania skóry głowy. Zabieg PRP Angel jest bardzo skuteczny – hamuje wypadanie, poprawia wygląd, stymuluje porost nowych włosów, prowadząc do ich zagęszczenia. Po wykonanej serii zabiegów efekty utrzymują się nawet przez klika lat.

Jeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemem wypadających włosów i wydajesz swoje pieniądze na kolejne suplementy i inne specyfiki, zapoznaj się z ofertą gabinetów medycyny estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem mezoterapii igłowej przynoszą widoczne efekty w krótkim czasie, pozwalają zmniejszyć zakola i prowadzą do wyraźnego zagęszczenia włosów. Może się okazać, że inwestycja w profesjonalny zabieg będzie bardziej opłacalna niż wydawanie kolejnych kwot na nowe szampony i inne środki zapobiegające wypadaniu włosów.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej