Strona główna » Jakie jest działanie ketoprofenu?

Jakie jest działanie ketoprofenu?

przez Redakcja
ketoprofen

Ketoprofen jest stosowany w popularnych lekach przeciwbólowych. Od pewnego czasu są one dostępne bez recepty. Dzięki temu każda osoba może bez ograniczeń sięgać po nie, gdy pojawia się lekki lub umiarkowany ból. Zobacz, jak działa.

Co to jest ketoprofen?

Ketoprofen należy do organicznych związków chemicznych. To substancja, która wykazuje działanie lecznicze, dlatego jest powszechnie stosowana w lekach. Zalicza się ją do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zwalcza:

  • ból,
  • stan zapalny,
  • gorączkę.

Działa na podobnej zasadzie jak inne NLPZ. Ma wpływ na cyklooksygenazę. Powoduje zablokowanie jej dwóch enzymów: COX-1 i COX-2. Tym samym nie dopuszcza do wydzielania prostaglandyn. Są to hormony, które biorą istotny udział w procesach zapalnych i odpowiadają za objawy takie jak ból i wzrost temperatury ciała.

W jakich lekach jest obecny?

Ketoprofen jako lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym wykorzystuje się już od ponad 50 lat. W aptekach dostępnych jest szereg preparatów, które zawierają go w swoim składzie. Najbardziej popularny i bardzo chętnie wybierany jest Ketonal (Forte, Active lub Sprint). Na stronie https://www.ketonal.pl/ można znaleźć więcej informacji na jego temat. Zasługuje on na uwagę ze względu na skuteczność oraz dostępność bez zlecenia lekarza.

Leki z ketoprofenem mogą mieć różną postać. Najchętniej wybierane są kapsułki i tabletki. Dostępne są także preparaty w formie granulatu do sporządzania napoju oraz żelu do stosowania miejscowego (przeznaczone przede wszystkim dla pacjentów po urazach). Ketoprofen ma także postać roztworu do wstrzykiwania. Jest on podawany tylko w określonych przypadkach i wyłącznie w szpitalach lub innych placówkach medycznych.

Jak szybko działa ketoprofen?

Ketoprofen wyróżnia się szybkim działaniem. Wchłania się z przewodu pokarmowego już po około 30 minutach. Na efekty terapeutyczne można liczyć wcześniej po spożyciu leku w formie granulatu do rozpuszczenia w wodzie.

Z jakim bólem radzi sobie ketoprofen?

Ketoprofen jest przeznaczony do leczenia bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego. W przypadku silniejszych dolegliwości wskazana jest konsultacja z lekarzem. Może on zdecydować o podaniu większej dawki tej substancji (zawiera ją np. Ketonal Forte) lub wdrożeniu innego leczenia. Wiele zależy od tego, co jest przyczyną dolegliwości oraz jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jak stosować ketoprofen?

Stosowanie ketoprofenu wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń producenta. Możesz je przeczytać w ulotce. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Leki z ketoprofenem uznawane są za bezpieczne. Mimo to zdarzają się skutki uboczne.

Główną zasadą jest przestrzeganie dobowej i jednorazowej dawki. Jej zwiększenie oznacza ryzyko skutków ubocznych. Trzeba też ściśle pilnować wskazań do stosowania i zrezygnować z ketoprofenu, jeżeli są ku temu przeciwwskazania (np. alergia).

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej