Strona główna » Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę indukcyjną?

Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę indukcyjną?

przez Redakcja
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca

Zastanawiasz się nad zakupem kuchenki? Jedną z opcji z pewnością będzie zyskująca na popularności kuchenka indukcyjna. W sklepach można często spotkać same płyty indukcyjne. Jednak nie jest to jedyne wyjście. Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli kuchenek indukcyjnych wolnostojących. W poniższym artykule znajdziesz informacje m.in. czym charakteryzuje się kuchenka indukcyjna wolnostojąca, jakie są jej wady i zalety, na co zwrócić uwagę zakupując sprzęt oraz gdzie warto zdecydować się na zakup kuchenki.

Co warto wiedzieć o kuchence indukcyjnej?

Kuchnia indukcyjna do swojego działania wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki niej przetwarzana jest energia w ciepło. Nie odbywa się to jednak bezpośrednio na płycie, ale we dnie naczynia. To z pewnością nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, posiadające wady i zalety, które zostaną wskazane poniżej. 

Zasada działania kuchni indukcyjnej nie jest wcale tak skomplikowana jak mogłoby się to wydawać. Kiedy zostaje położone metalowe feromagnetyczne naczynie między nim a płytą wytwarza się silne pole magnetyczne. Następstwem tego jest powstanie prądów wirowych w dnie naczynia, dzięki czemu dochodzi do nagrzania naczynia. Od garnka, czy patelni płyta nagrzewa się powtórnie. Dzięki energii elektrycznej jest wykorzystana niemal w 100 procentach. Gdy zdejmie się naczynie, nagrzewanie samo ustaje. 

Decydując się na zakup kuchni indukcyjnej należy pamiętać, aby wyposażyć się w odpowiednie garnki. Muszą być one wykonane z materiału ferromagnetycznego (czyli składników tj.: żelazo, stal i niektóre stopy metali) oraz posiadać płaskie dno.

Wady i zalety kuchenki indukcyjnej wolnostojącej

Wybór kuchenki indukcyjnej wiąże się z przeanalizowaniem wszystkich zalet i wad. Wśród korzyści z zakupu kuchenki indukcyjnej zalicza się:

  • brak ryzyka poparzenia się, bo płyta jest zawsze chłodna w dotyku,
  • szybkość gotowania – sprzęt nagrzewa się błyskawicznie, dzięki czemu można szybko podgrzać ulubioną potrawę,
  • łatwość gotowania – kuchenka indukcyjna idealnie dopasuje temperaturę do danej potrawy,
  • niższe koszty za energię – dzięki szybkości nagrzewania oraz faktowi, że sprzęt zużywa tylko tyle energii, ile potrzebuje, to ogólne rachunki są niższe,
  • łatwość czyszczenia – indukcyjne kuchnie nie posiadają żadnych zakamarków. Są idealnie płaskie i idealnie gładkie, dzięki czemu można utrzymać je w czystości.

Kuchenka indukcyjna wolnostojąca ma jednak kilka wad. Jako najczęściej wymienianą określa się wysoki koszt początkowy jaki trzeba ponieść kupując sprzęt. Prócz kuchenki należy oczywiście zakupić odpowiednich garnków. Dodatkowo podczas gotowania kuchenka indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne. Dlatego należy uważać, aby nie uległo ono rozmagnesowaniu np. przez położenie karty kredytowej niedaleko sprzętu. Niektóre osoby odradzają również zakup kuchenki indukcyjnej osobom z rozrusznikiem serca. Ostatnią z wad jest fakt, że kuchenka indukcyjna wolnostojąca zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Więc z pewnością sprawdzi się tylko w większych pomieszczeniach. 

Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt 

Kupno kuchni indukcyjnej wolnostojące z pewnością nie należy do najprostszych, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i funkcjonalności sprzętu. 

Należą do nich:

  • ilość palników – najczęściej występują 4 pola robocze, na których można gotować,
  • moc danych palników – wskazuje z iloma Watami są dane palniki, przykładowo może to być: 1400W, 2000W, 3000W,
  • blokadę panelu sterowania – dzięki temu płyta grzewcza jest zabezpieczona przed włączeniem,
  • automatyczne wyłączanie, wyłącznik bezpieczeństwa – nie zużywana jest dodatkowo energia,
  • booster – pozwala on na zwiększenie mocy i przyrządzenie potrawy jeszcze szybciej.

Prócz płyty indukcyjnej w kuchence wolnostojącej warto sprawdzić parametry piekarnika. W tym jego wymiary, pojemność, tryby pieczenia, czyli np. rożen, termoobieg, grill elektryczny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak materiał wykonania drzwiczek, czy ilość prowadnic. 

Trzecim elementem, który może wchodzić w skład kuchenki indukcyjnej wolnostojącej jest okap. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany i prędkości wentylatora posiada oraz jakie są jego wymiary, aby spokojnie wkomponował się w kuchnie. 

Całościowo na sprzęt warto spojrzeć również w kategorii designu. Obecnie prócz nowoczesnych rozwiązań dostępne są sprzęty stylizowane na styl retro. Z pewnością doda to charakteru danemu wnętrzu. Przykładem firmy oferującej takie rozwiązania jest Lofra. 

O firmie Lofra

Firma została założona w 1956 roku, więc można śmiało powiedzieć, że działa na rynku już od przeszło 60 lat. Szeroki zakres asortymentu znajdziesz na Lofra.pl.

Sprzęty Lofra są produktami najwyższej klasy. Marka podkreśla, że wszystkie produkty są tak przygotowywane, aby były w pełni funkcjonalne oraz ich praca była efektywna. W asortymencie firmy można znaleźć m.in. kuchnie wolnostojące, okapy, piekarniki do zabudowy, lodówki, zmywarki, mikrofale, jak również ekspresy. 

Myśleliście kiedyś o zakupie kuchenki indukcyjnej?

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej