Strona główna » “Nowa normalność” – jak chronić się przed koronawirusem?

“Nowa normalność” – jak chronić się przed koronawirusem?

przez Redakcja

Powoli i ostrożnie wracamy do normalności i uczymy się żyć w czasach koronawirusa. Kolejne etapy gospodarki są odmrażane, ale nadal obowiązują nas różne obostrzenia – m.in. konieczność zakrywania ust i nosa czy unikanie zgromadzeń. Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus COVID-19 – etapy znoszenia ograniczeń

Mimo że od 16 kwietnia wprowadzono w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa, cały czas zmieniają się zasady bezpieczeństwa, aby umożliwić nam powrót do normalności. Proces ten podzielono na kilka etapów – podczas odmrażania gospodarki tym bardziej należy pamiętać o działaniach profilaktycznych, które pomogą nam się uchronić przed zakażeniem koronawirusem.

Warto unikać tłumów, ostrożnie zacząć korzystać z oferty różnych usługodawców, a także nosić maseczki i rękawiczki oraz mieć przy sobie płyn dezynfekujący – środki pierwszej potrzeby dostępne są w sklepach, aptekach czy wygodnych maseczkomatach.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa w miejscach publicznych, które wprowadzono z powodu zagrożenia koronawirusem – należy zachowywać co najmniej 2-metrową odległość od innych osób (m.in. w sklepach czy aptekach, na targowiska itd.), przestrzeganie zasad sanitarnych (m.in. dezynfekcja dłoni), koniecznie jest zakrywanie ust i nosa, wskazana jest praca i edukacja zdalna, jeśli tylko są one możliwe, izolacja lub kwarantanna dla osób zarażonych lub potencjalnie będących nosicielami wirusa. Poniżej kilka podstawowych zasad.

Mycie i dezynfekcja rąk. Podstawowe zalecenie to regularna higiena dłoni – najlepiej tak często, jak jest to możliwe. Należy profilaktycznie myć ręce wodą z mydłem przez około 30 sekund, gdyż SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Częste i staranne mycie dłoni obniży ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Unikanie dotykania twarzy. Trzeba też pamiętać, aby nie dotykać ust, oczu i nosa, gdyż jest to częsty sposób, aby przenieść zanieczyszczenia. Trudno się nauczyć kontrolować ten nawyk, ale warto starać się o tym pamiętać.

Maseczki ochronne na twarz. Należy też pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa po wyjściu z domu – może do tego posłużyć maseczka jednorazowa lub materiałowa, chusta, apaszka czy szalik. Maskę medyczną można kupić w sklepach, aptekach i specjalnych automatach. Pierwsze maseczkomaty znajdują się w Warszawie i Krakowie, a w ich ofercie są też jednorazowe rękawiczki nitrylowe i żele antybakteryjne, a wkrótce będą też testy na koronawirusa.

Dezynfekcja przedmiotów. Wskazana jest nie tylko higiena rąk, ale też dezynfekcja różnych powierzchni oraz przedmiotów. Koronawirus może utrzymywać się na nich od kilku godzin do kilku dni – zależnie od rodzaju materiału. Warto dezynfekować m.in. smartfony, tablety, okulary przeciwsłoneczne, klucze, laptopy itd.

Nie są to jedyne zasady ochrony – warto też unikać tłumów, nosić rękawiczki jednorazowe w przestrzeni publicznej, zrezygnować z powitań, ograniczać obieg dokumentów, a także dbać o swoją odporność.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej