Start Zdrowie „Nowa normalność” – jak chronić się przed koronawirusem?

„Nowa normalność” – jak chronić się przed koronawirusem?

przez Redakcja

Powoli i ostrożnie wracamy do normalności i uczymy się żyć w czasach koronawirusa. Kolejne etapy gospodarki są odmrażane, ale nadal obowiązują nas różne obostrzenia – m.in. konieczność zakrywania ust i nosa czy unikanie zgromadzeń. Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus COVID-19 – etapy znoszenia ograniczeń

Mimo że od 16 kwietnia wprowadzono w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa, cały czas zmieniają się zasady bezpieczeństwa, aby umożliwić nam powrót do normalności. Proces ten podzielono na kilka etapów – podczas odmrażania gospodarki tym bardziej należy pamiętać o działaniach profilaktycznych, które pomogą nam się uchronić przed zakażeniem koronawirusem.

Warto unikać tłumów, ostrożnie zacząć korzystać z oferty różnych usługodawców, a także nosić maseczki i rękawiczki oraz mieć przy sobie płyn dezynfekujący – środki pierwszej potrzeby dostępne są w sklepach, aptekach czy wygodnych maseczkomatach.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa w miejscach publicznych, które wprowadzono z powodu zagrożenia koronawirusem – należy zachowywać co najmniej 2-metrową odległość od innych osób (m.in. w sklepach czy aptekach, na targowiska itd.), przestrzeganie zasad sanitarnych (m.in. dezynfekcja dłoni), koniecznie jest zakrywanie ust i nosa, wskazana jest praca i edukacja zdalna, jeśli tylko są one możliwe, izolacja lub kwarantanna dla osób zarażonych lub potencjalnie będących nosicielami wirusa. Poniżej kilka podstawowych zasad.

Mycie i dezynfekcja rąk. Podstawowe zalecenie to regularna higiena dłoni – najlepiej tak często, jak jest to możliwe. Należy profilaktycznie myć ręce wodą z mydłem przez około 30 sekund, gdyż SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Częste i staranne mycie dłoni obniży ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Unikanie dotykania twarzy. Trzeba też pamiętać, aby nie dotykać ust, oczu i nosa, gdyż jest to częsty sposób, aby przenieść zanieczyszczenia. Trudno się nauczyć kontrolować ten nawyk, ale warto starać się o tym pamiętać.

Maseczki ochronne na twarz. Należy też pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa po wyjściu z domu – może do tego posłużyć maseczka jednorazowa lub materiałowa, chusta, apaszka czy szalik. Maskę medyczną można kupić w sklepach, aptekach i specjalnych automatach. Pierwsze maseczkomaty znajdują się w Warszawie i Krakowie, a w ich ofercie są też jednorazowe rękawiczki nitrylowe i żele antybakteryjne, a wkrótce będą też testy na koronawirusa. Więcej informacji dostępnych jest tutaj: https://maseczkazautomatu.pl/

Dezynfekcja przedmiotów. Wskazana jest nie tylko higiena rąk, ale też dezynfekcja różnych powierzchni oraz przedmiotów. Koronawirus może utrzymywać się na nich od kilku godzin do kilku dni – zależnie od rodzaju materiału. Warto dezynfekować m.in. smartfony, tablety, okulary przeciwsłoneczne, klucze, laptopy itd.

Nie są to jedyne zasady ochrony – warto też unikać tłumów, nosić rękawiczki jednorazowe w przestrzeni publicznej, zrezygnować z powitań, ograniczać obieg dokumentów, a także dbać o swoją odporność.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej