Strona główna » Odciski na stopach – jak się ich pozbyć?

Odciski na stopach – jak się ich pozbyć?

przez Redakcja
odciski na stopach

Odciski na stopach zwane są inaczej nagniotkami i są zgrubieniem naskórka. Mają najczęściej żółty kolor, czasem czerwienieją, jeśli rozwinie się stan zapalny. Są twarde i składają się tylko z tkanki skórnej. Odróżnia się je od pęcherzy, które są miękkie i wypełnione płynem.

Jak można sobie z nimi radzić, by nie narażać się np. na zakażenie?

Przyczyny odcisków na stopach

Odciski pojawiają się w różnych miejscach stopy: nad częściami kostnymi palców, między palcami, ale też w okolicach pięt. Najczęstszymi ich przyczynami są źle dobrane buty, pocieranie się o siebie palców, niewłaściwy sposób chodzenia, zburzenia budowy stopy czy wady śródstopia, jak np., płaskostopie. Nagniotki pojawiają się też u osób, które długo powtarzają określoną czynność, np. pielgrzymów czy gitarzystów – w tym przypadku jednak na palcach rąk.

Bolące odciski na stopach – objawy

Objawami, które potwierdzają, że zmiana na stopach jest odciskiem, są m.in.:

  • zgrubienia skóry,
  • guzek na skórze,
  • przesuszenie lub woskowatość skóry,
  • nadwrażliwość na dotyk zgrubionego miejsca,
  • ciągły ból zgrubionego miejsca.

Jak leczyć odciski na stopach

Najlepszy sposób na odciski na stopach to profilaktyka, czyli wybieranie wygodniejszego obuwia, dbanie o higienę i nawilżenie stóp odpowiednimi kremami pielęgnacyjnymi. Warto zainwestować też w preparaty zmiękczające. W razie problemów z deformacjami stopy konieczne są wkładki ortopedyczne, które zredukują nienaturalne naciski na stopy. Jeśli jednak odciski pojawią się, warto zainwestować w lekarstwa i preparaty medyczne, które pomogą radzić sobie z problemami.

Maści i preparaty na odciski na stopach

Wśród maści stawia się na te na bazie antybiotyków, które doskonale wspierają walkę ze stanami zapalnymi w bardziej zaawansowanych problemach z odciskami. Dobrym wyborem będzie np. maść Tribiotic, w której skład wchodzą antybiotyki polipeptydowe oraz antybiotyk aminoglikozydowy. Preparat stosuje się miejscowo, pomaga on nie tylko na odciski, ale też owrzodzenia, drobne rany czy zakażenia bakteryjne.

Innym preparatem pomagającym radzić sobie z odciskami jest Cremobaza, zawierająca mocznik w stężeniu 50%. Ma on działanie zmiękczające skórę i złuszczające, dlatego ułatwia pozbywanie się zrogowaciałego naskórka.

Plastry – popularne środki na odciski na stopach

Wśród najpopularniejszych preparatów pomagających radzić sobie z odciskami są też plastry, często wybierane ze względu na łatwość i wygodę stosowania. Do najpopularniejszych należą plastry Compeed, dostępne również w wersji na palce. Zawierają one hydrokoloid, który działa przeciwbólowo, oraz kwas salicylowy o działaniu nawilżającym. Pomaga to nie tylko pozbyć się uporczywych dolegliwości, ale też pozbyć się odcisków na dobre.

Jeśli szukasz innych propozycji preparatów na odciski, sprawdź ofertę serwisu internetowego liki24.pl.

Domowe sposoby na odciski na stopach

Wśród domowych metod leczenia odcisków najpopularniejsze jest stosowanie pumeksu, czyli zdzieranie twardego naskórka. Specjaliści obecnie zalecają jednak nie korzystać z tej metody, ponieważ pumeks łatwo wchłania substancje z zewnątrz, a w wilgotnym środowisku łazienki często bytują na nim grzyby i bakterie, które dostają się na skórę podczas jej łuszczenia. By zedrzeć twardą skórę, lepiej jest użyć frezarki lub gruboziarnistego peelingu do stóp.

By zmiękczyć skórę stóp i łatwiej pozbyć się odcisku, warto też skorzystać z kąpieli i płukanek z solą kuchenną lub solami kosmetycznymi, których składy są nieco inne i dopasowane do oczekiwanych efektów.

Podsumowanie

Pozbycie się odcisków na stopach wcale nie jest trudne. O wiele lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego wybierajmy wygodne buty i dbajmy o higienę stóp, rozumianą nie tylko jako czystość, ale też odpowiedni sposób chodzenia i komfort. Jeśli zadba się o to wszystko, środki na odciski nie będą musiały gościć w domowych apteczkach – chociaż nadal mogą tam być, na wszelki wypadek!

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej