Strona główna » Odpowiednie nawilżenie czy ochrona SPF – na co warto postawić latem?

Odpowiednie nawilżenie czy ochrona SPF – na co warto postawić latem?

przez Redakcja
Odpowiednie nawilżenie czy ochrona SPF

Zbliża się lato, a wraz z nim coraz częściej będziemy przebywać na słońcu. Kochamy wylegiwać się na plażach albo wypoczywać w ogrodzie. Niestety przebywanie na słońcu może być sporym zagrożeniem dla zdrowia. Zbyt długa ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych jest przyczyną nawet 80% przypadków występowania czerniaka skóry. Aby nie dopuścić do takich skutków, skórę należy chronić dobrymi nawilżającymi balsamami i kremami wyposażonymi w odpowiednio dobrane filtry SPF. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kosmetyk.

Jeśli chcesz dobrze zadbać o swoją skórę w letnie, słoneczne dni, wcale nie musisz wybierać pomiędzy nawilżaniem a ochroną SPF. Wystarczy dobrze pomyszkować w sklepach z kosmetykami dobrych marek, takich jak chociażby Avon. Balsam do opalania powinien zadbać o skórę w różnych obszarach, bo słońce jest źródłem nie tylko szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, ale także skutecznie wysusza skórę. Codziennie przecież walczymy o jak najlepsze nawilżenie skóry, o wspomaganie jej zdolności do zatrzymywania wilgoci i nie możemy pozwolić na to, by słońce zniszczyło nasze wysiłki w tym zakresie. Zatem wybierając kosmetyki do opalania, należy decydować się na takie, które łączą w sobie obie te funkcje.

Balsam do opalania powinien nawilżać

Nasza skóra codziennie traci mnóstwo wody i staje się sucha. Mydła i żele do kąpieli niszczą naturalny płaszcz lipidowy skóry, który non stop powinien chronić skórę przed utratą wilgoci. Jeśli do tego zafundujemy skórze tak przyjemne dla ducha plażowanie w pełnym słońcu, to bez dodatkowego nawilżania uczynimy jej ogromną krzywdę.

Dobry nawilżający balsam do opalania powinien mieć w swoim składzie substancje nawilżające, które zabezpieczą skórę przed przesuszeniem. Kosmetyki do opalania powinny zawierać olejki roślinne, które wspomagają odbudowę naturalnego, ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry, przyczyniając się w ten sposób do zatrzymywania wilgoci w skórze. Olejek migdałowy, z winogron czy z awokado to doskonałe składniki balsamów do opalania. W roli substancji nawilżającej doskonale sprawdza się także masło shea. W dobrym balsamie powinna znajdować się także witamina E, która przyczyni się do wzmocnienia skóry od środka oraz do zachowania jej elastyczności.

Krem do opalania z filtrem ochroni przed promieniami UV

Kremy do opalania zawierają w swoim składzie specjalne filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw skóry i powoduje niekorzystne zmiany w strukturze tych warstw. Degradacji ulegają włókna kolagenowe, spada naturalna produkcja elastyny, a skóra po prostu się starzeje w przyspieszonym tempie. Promienie UVA niestety zmieniają też DNA komórek skóry, co może być powodem formowania się procesów nowotworowych. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne z jednej strony za oparzenia skóry, a z drugiej strony to dzięki niemu w organizmie wytwarzana jest niezbędna nam witamina D.

W kosmetykach do opalania stosuje się filtry o charakterze mineralnym lub chemicznym. Te pierwsze osiadają na powierzchni skóry, odbijają promienie słoneczne i w ten sposób chronią skórę. Filtry chemiczne absorbują promienie słoneczne, ale nie działają tuż po aplikacji. Trzeba je nanosić na skórę 20–30 minut przed ekspozycją na słońce. Wybierając krem do opalania z filtrem, należy też zwrócić uwagę na wartość SPF. Im wyższa liczba, tym dłużej dany kosmetyk będzie chronić nas przed słońcem.

Artykuł Partnera

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej