Strona główna » Oczy są zwierciadłem duszy

Oczy są zwierciadłem duszy

przez Redakcja

Operacje kosmetyczne powiek (często określane jako plastyka powiek), są zabiegami, które mają pomóc w zachowaniu dobrego wyglądu oprawy oczu. Są one jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii estetycznej. Wynika to z bardzo dużego wpływu wyglądu oczu na wygląd całej twarzy, oraz na znaczeniu tej okolicy w ocenie wieku każdej osoby.

Niestety jest to jednocześnie miejsce, w obrębie którego objawy starzenia pojawiają się najwcześniej. Niejednokrotnie zdarza się że u zmieniona oprawa oczu morze postarzeć nawet młoda osobę. Często pacjenci pytają, dlaczego moje powieki i oprawa oczu zmienia się szybciej niż skóra w innych okolicach twarzy?

Może być tego wiele przyczyn. Do najważniejszych należą:

  • Uwarunkowanie genetyczne. Sposób starzenia powiek jest w znacznej części dziedziczny. Na to niestety nie mamy wpływu.
  • Naturalny proces utraty elastyczności skóry, która w tej okolicy twarzy jest bardzo cienka i delikatna. W wieku  powyżej 30 a zwłaszcza 40 roku życia dochodzi do stopniowego zaniku włókien elastycznych, nawet jeśli reszta twarzy wciąż wygląda świetnie. Na powiece górnej objawia się to poprzez coraz bardziej widoczny fałd skóry. Jednocześnie wraz ze spadkiem ilości kolagenu w skórze, naskórek zaczyna wyglądać jakby był w „nadmiarze” do potrzeb, pojawiają się zmarszczki i fałdy w najbardziej ruchomych częściach powiek. Stopniowe ścieńczanie skóry może prowadzić do pojawienia się pod skórą widocznego tłuszczu okołogałkowego, nawet osób nie mających jego nadmiaru. Nie możemy zatrzymać tego procesu, jednak jest możliwe znaczne jego spowolnienie przez stosowanie kremów ochronnych i zabiegów kosmetycznych, a także ochrona skóry twarzy przed słońcem.
  • Mięśnie okrężne oka cieńczeją, rozciągają się i osłabia się ich siła co prowadzi do opuszczania się skóry
  • Elementy utrzymujące tkanki okołogałkowe w dobrym napięciu, cieńczeją i rozciągają się głównie pod wpływem grawitacji, czynników pogodowych, ruchów oka, a także palenia papierosów. Stopniowo dochodzi do wysuwania się a następnie uwidocznienia tłuszczu okołogałkowego.
  • Z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśnia czołowego, co z kolei powoduje obniżanie się brwi i pojawienia się dodatkowego nadmiaru skóry na powiekach.
  • Utrata jędrności skóry twarzy prowadzi do powstania zagłebień poniżej powiek dolnych i uwidocznienia się kości.
  • U niektórych ludzi dochodzi do gromadzenia się płynu obrzękowego, którego ilość zmienia się z dnia na dzień.

Zabieg operacyjny ma na celu korekcję, tych zmian i przywrócenie prawidłowego wyglądu tej okolicy. Dobrze wykonana operacja nie powinna pozostawić widocznych śladów a także nie zmieniać naturalnego kształtu oka. Dlatego obecnie duży nacisk kładziony jest na odtwarzanie prawidłowego wyglądu powiek, a nie na ich przebudowie.

Obecnie stosowane techniki operacyjne pozwalają uzyskać znaczną poprawę wyglądu oczu bez narażania pacjentki na zbyt duże ryzyko powikłań. Idea większości z nich opiera się na usunięciu nadmiaru skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia mięśni i innych elementów podtrzymujących powieki. Efekt prawidłowo zaplanowanych i dobrze wykonanych operacji jest wieloletni, z tego powodu jedynie u bardzo niewielkiej grupy pacjentów zachodzi konieczność ich powtarzania.

Operacje powiek pozostają najczęściej wykonywanym zabiegiem u osób powyżej 35 roku życia. A u pacjentów w wieku 35-50 lat są wykonywane 2x częściej niż lifting skóry twarzy.

Po operacji trzeba liczyć się z kilkudniowym (zazwyczaj około tygodniowym) okresem rekonwalescencji. Czas ten potrzebny jest głównie na wchłonięcie się obrzęków i zasinień z powiek. Pierwszy makijaż można zastosować już po około 7 dniach. Nie oznacza to jednak zakończenia procesów gojenia. Ostateczny efekt operacji może być oceniany dopiero po kilku miesiącach.

Jarosław Stańczyk
Sławomir Łoń
Specjaliści chirurgii plastycznej z kliniki LINEA CORPORIS

www.lineacorporis.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej