Problem owsików najczęściej kojarzy się nam z wiekiem przedszkolnym i szkolnym. Warto pamiętać jednak, że ta choroba pasożytnicza nie ma swojej ulubionej grupy wiekowej i zarażeniu mogą ulec także dorośli.
Skąd ten problem?
Spośród osób dorosłych na owsicę są narażeni przede wszystkim rodzice i inni domownicy chorujących dzieci. Zagrożone są również osoby pracujące z dziećmi, np.: nauczyciele, nianie, pracownicy domów dziecka czy pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych.
Dolegliwości mogą być początkowo słabo nasilone, zwłaszcza u osób bardzo dbających o swoją higienę. Główne objawy owsicy u dorosłych nie różnią się od tych występujących u dzieci. Dominuje uporczywy świąd okolicy odbytu, który jest szczególnie nasilony wieczorem i w nocy. Im dłużej trwa zakażenie, tym bardziej dokuczliwy jest świąd. Może utrudniać zasypianie i powodować wybudzanie się ze snu. W ciągu dnia pojawiają się zmęczenie, nerwowość i rozdrażnienie.
Choroba u dorosłych może przybierać różne maski. Owsica daje objawy, które można powiązać z innymi schorzeniami. Świąd okolicy odbytu pojawiający się u osoby dorosłej częściej kojarzy się z hemoroidami. Przewlekłe zmęczenie i apatia to często wynik stresu dnia codziennego oraz męczących obowiązków.
Zagrożenie dla zdrowia
Bagatelizowanie objawów choroby może doprowadzić do pojawienia się powikłań. W okolicy odbytu mogą powstać zmiany wypryskowe będące efektem drażniącego działania owsików. Jeśli owsica przez dłuższy czas pozostaje nieleczona, może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia jelita grubego lub ropnych zmian w jelicie grubym. Pojawią się wtedy bóle brzucha oraz zaparcia na przemian z biegunkami. Możliwe jest pojawienie się gorączki lub stanu podgorączkowego.
Pasożyty mogą również zająć okolicę sromu i pochwy u kobiet i powodować stan zapalny. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, świąd, pieczenie, a nawet tkliwość i ból. Kobiety często uznają te objawy za zapalenie dróg moczowo-płciowych. Żeby zmniejszyć dolegliwości, stosują dostępne bez recepty preparaty. Kiedy one nie pomagają, warto zgłosić się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę.
Rozpoznanie owsicy u dorosłych często jest opóźnione i odpowiednie postępowanie jest odkładane w czasie. Warto pamiętać, żeby z przedłużającymi się dolegliwościami zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza to szybkie wprowadzenie leczenia i szybki powrót do zdrowia.