Strona główna » Owsica u dorosłych

Owsica u dorosłych

przez Redakcja
Owsica u dorosłych

Problem owsików najczęściej kojarzy się nam z wiekiem przedszkolnym i szkolnym. Warto pamiętać jednak, że ta choroba pasożytnicza nie ma swojej ulubionej grupy wiekowej i zarażeniu mogą ulec także dorośli.

Skąd ten problem?

Spośród osób dorosłych na owsicę są narażeni przede wszystkim rodzice i inni domownicy chorujących dzieci. Zagrożone są również osoby pracujące z dziećmi, np.: nauczyciele, nianie, pracownicy domów dziecka czy pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych.

Dolegliwości mogą być początkowo słabo nasilone, zwłaszcza u osób bardzo dbających o swoją higienę. Główne objawy owsicy u dorosłych nie różnią się od tych występujących u dzieci. Dominuje uporczywy świąd okolicy odbytu, który jest szczególnie nasilony wieczorem i w nocy. Im dłużej trwa zakażenie, tym bardziej dokuczliwy jest świąd. Może utrudniać zasypianie i powodować wybudzanie się ze snu. W ciągu dnia pojawiają się zmęczenie, nerwowość i rozdrażnienie.

Choroba u dorosłych może przybierać różne maski. Owsica daje objawy, które można powiązać z innymi schorzeniami. Świąd okolicy odbytu pojawiający się u osoby dorosłej częściej kojarzy się z hemoroidami. Przewlekłe zmęczenie i apatia to często wynik stresu dnia codziennego oraz męczących obowiązków.

Zagrożenie dla zdrowia

Bagatelizowanie objawów choroby może doprowadzić do pojawienia się powikłań. W okolicy odbytu mogą powstać zmiany wypryskowe będące efektem drażniącego działania owsików. Jeśli owsica przez dłuższy czas pozostaje nieleczona, może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia jelita grubego lub ropnych zmian w jelicie grubym. Pojawią się wtedy bóle brzucha oraz zaparcia na przemian z biegunkami. Możliwe jest pojawienie się gorączki lub stanu podgorączkowego. 

Pasożyty mogą również zająć okolicę sromu i pochwy u kobiet i powodować stan zapalny. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, świąd, pieczenie, a nawet tkliwość i ból. Kobiety często uznają te objawy za zapalenie dróg moczowo-płciowych. Żeby zmniejszyć dolegliwości, stosują dostępne bez recepty preparaty. Kiedy one nie pomagają, warto zgłosić się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę.

Rozpoznanie owsicy u dorosłych często jest opóźnione i odpowiednie postępowanie jest odkładane w czasie. Warto pamiętać, żeby z przedłużającymi się dolegliwościami zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza to szybkie wprowadzenie leczenia i szybki powrót do zdrowia.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej