Strona główna » Pielęgnacja cery suchej i skłonnej do podrażnień

Pielęgnacja cery suchej i skłonnej do podrażnień

przez Redakcja
Pielęgnacja cery suchej

Właścicielki cery suchej i skłonnej do podrażnień nie mają łatwego zadania, jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację. Konieczne jest zwracanie uwagi na kosmetyki, ale też na nawyki, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. W przeciwnym razie bardzo szybko pojawiają się nieprzyjemne objawy. Sprawdź, jak pielęgnować suchą i wrażliwą cerę.

Kosmetyki do cery suchej i wrażliwej

Jeżeli chodzi o kosmetyki do codziennej pielęgnacji, zalecane jest zachowanie umiaru. Pielęgnacja twarzy powinna opierać się na 3–4 produkty dobrej jakości, niż kilkunastu o różnym działaniu, które często się wyklucza. Warto także pamiętać, że nadmiar nie spowoduje lepszych efektów. Zamiast tego zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych.

Do codziennej pielęgnacji niezbędne są: preparat do oczyszczania i demakijażu twarzy (np. żel), tonik normalizujący, krem nawilżający. Warto zakupić także serum do twarzy (np. z witaminami A, C i E), płyn do demakijażu i maseczki na twarz. To, który kosmetyk jest potrzebny, zależy od indywidualnych potrzeb cery. W ich określaniu pomaga kosmetolog lub dermatolog.

Przy zakupie kosmetyków do cery wrażliwej i suchej trzeba zachować ostrożność. W wielu produktach drogeryjnych obecne są składniki, które mogą powodować podrażnienie lub reakcje alergiczne. Trzeba dokładnie zapoznać się ze składem danego preparatu. Lepiej wybierać te, w których jest więcej naturalnych składników, stąd w pielęgnacji cery wymagającej warto postawić na dermokosmetyki dla kobiet i mężczyzn.

Poranna pielęgnacja cery suchej i wrażliwej

Każdego dnia rano należy:

  • umyć twarz wodą z żelem;
  • przetrzeć skórę wacikiem nasączonym tonikiem;
  • nałożyć na twarz serum (jeżeli dana osoba zdecyduje się na jego stosowanie);
  • nałożyć krem nawilżający.

Mycie twarzy jest obowiązkowe ze względu na fakt, że w nocy skóra także ulega zanieczyszczeniu (np. drobnoustrojami). Natomiast tonik ma za zadanie przywrócenie jej prawidłowego pH. Serum i krem dostarczają niezbędnych składników oraz wspierają naturalną barierę ochronną.

Wieczorna pielęgnacja

Wieczorna pielęgnacja powinna wyglądać tak samo, jak ta poranna. Osoby, które noszą makijaż, muszą dołączyć do niej demakijaż. Wieczór jest dobrą porą na wykonanie maseczki łagodzącej lub delikatnego peelingu, ponieważ skóra ma więcej czasu na regenerację i nie jest tak intensywnie poddawana czynnikom zewnętrznym, jak w czasie dnia.

Jakich błędów nie popełniać?

Bardzo szybko może dojść do pogorszenia stanu cery suchej i wrażliwej. W wielu przypadkach przyczyniają się do tego codzienne nawyki. Po wyeliminowaniu ich bardzo szybko zaobserwujemy pozytywne efekty.

Jednym z częstych błędów jest brak ochrony przed działaniem promieniowania słonecznego. Tymczasem ma ono bardzo szkodliwy wpływ na skórę. Warto wybierać kosmetyki z filtrem UV. Należy także unikać solarium. W ofercie dostępne są m.in. kremy z filtrem do codziennego stosowania.

Skórę wrażliwą i suchą trzeba zabezpieczać też przed mrozem i wiatrem. W takie dni warto osłaniać twarz szalikiem. Należy powstrzymać się także od wyciskania zmian skórnych, drapania lub usuwania łuszczącego się naskórka.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej