Uszkodzenie skóry po operacjach, zabiegach lub wpadkach często przyczynia się do powstania blizn. Nie ma idealnego sposobu, by się zabezpieczyć przed ich powstawaniem, jednak niektóre działania mogą spowodować, że będą one mniej widoczne. W jaki sposób należy pielęgnować skórę, by rana szybko się zagoiła, a blizna była jak najmniejsza?
Tuż po operacji
Po większości operacji skóra zszyta jest nićmi chirurgicznymi. W niektórych przypadkach mogą być to specjalne zszywki. W zależności od rozległości zabiegu i miejsca, w którym został wykonany szew, pozostawia się go w skórze na określoną ilość czasu. W nielicznych przypadkach szwy mogą nie wymagać usunięcia np. w przypadku ekstrakcji ósemek, ponieważ są rozpuszczalne. W tym czasie zazwyczaj, po 1-2 dniach po operacji, w trakcie zmiany opatrunku, skórę możemy umyć wodą z mydłem – jest to najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów.
Tuż przed założeniem świeżego opatrunku, skórę należy przemyć środkiem odkażającym. Kiedy rana będzie całkowicie zamknięta i dodatkowo nie jest położona w miejscu podatnym na uszkodzenia czy otarcia poprzez ubranie, możemy zrezygnować z opatrunku ochraniającego, pozwalając skórze oddychać. Wpływa to na zmniejszenie ryzyka infekcji. Należy pamiętać, że idealnym miejscem dla bakterii jest wilgotne i ciepłe środowisko pod opatrunkiem. Po upłynięciu określonego czasu udajemy się na zdjęcie szwów do poradni chirurgicznej lub lekarza rodzinnego.
Po zdjęciu szwów
Jeśli rana uległa zrośnięciu, nie sączy się z niej żaden płyn, możemy przejść do dalszych etapów pielęgnacji. Ten etap jest kluczowy w prewencji powstawania rozległych blizn. Należy dbać o regularne oczyszczanie rany wodą z mydłem, a następnie nawilżanie tak, aby skóra nie uległa nadmiernemu ściągnięciu. Gdy w grę wchodzi pielęgnacja skóry po zabiegach i operacjach, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kremu Bepanthen Plus.
Receptura kremu chroni przed rozwojem zakażenia w miejscu przerwania ciągłości skóry, a także przyspiesza regeneracje, wzmacnia warstwę hydrolipidową i zapewnia odpowiednie nawilżenie. W tym czasie staramy się ochraniać skórę przed uszkodzeniem i nie usuwamy strupów.
Pielęgnacja blizny
Na rynku jest dostępne wiele preparatów wspomagających przebudowę blizn tak, by były jak najmniej widoczne. W trakcie stosowania takiego kremu staramy się poświecić kilka minut na mobilizacje tkanek otaczających bliznę poprzez masaż. Poprawia to ukrwienie i przyspiesza gojenie. To właśnie masaż jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie przerostowi blizny.
Moment, kiedy blizna jest świeża i czerwona jest najlepszym na prace nad jej regeneracją. Należy jednak pamiętać, że mimo prawidłowiej pielęgnacji blizna może ulec przerostowi. Jest to głównie uwarunkowane genetycznie. Blizne bezwzględnie chronimy przed słońcem i smarujemy kremem z filtrem UV. Jeśli mimo naszych działań wygląd blizny nas nie zadowala, możemy udać się do lekarza medycyny estetycznej, który wykona nam zabieg laserowego usuwania blizn lub ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym.