Strona główna » Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp

przez Redakcja

Latem, gdy nadchodzą upalne i słoneczne dni, chętnie nosimy odkryte obuwie, odsłaniając stopy. Wówczas zależy nam szczególnie na ich ładnym wyglądzie i dobrej kondycji – pomaga w tym stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, by kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp dostosowane były do ich indywidualnych potrzeb i wykazywały zróżnicowane, odpowiednie działanie (np. nawilżające, odżywcze, zmiękczające lub regulujące i ograniczające potliwość).

Sucha, szorstka lub popękana skóra stóp

Przyczyną nadmiernego przesuszenia skóry stóp jest m.in. brak gruczołów łojowych w obrębie tzw. podeszwy stopy, odpowiadających za tworzenie się naturalnego ochronnego płaszcza lipidowego. Nasilająca się suchość skóry powoduje, iż staje się ona szorstka, łuszczy się, a w okolicach pięty powstają zgrubienia. Bardzo mocne przesuszenie skóry stóp oraz niewłaściwa pielęgnacja mogą spowodować bolesne pęknięcia.

Zalecana właściwa pielęgnacja stóp o suchej szorstkiej lub popękanej skórze:

  • po umyciu, stopy należy dokładnie osuszyć delikatnym ręcznikiem, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni pomiędzy palcami
  • następnie zaleca się zastosować krem o silnych właściwościach nawilżających, natłuszczających i zmiękczających

Do pielęgnacji suchej skóry stóp polecamy kremy bogate w mocznik i olejek z oliwek o intensywnym działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Zawartość Glucam? wraz z gliceryną dodatkowo zapobiega wysychaniu i pierzchnięciu skóry, w wyraźny sposób poprawiając jej elastyczność i miękkość.

W przypadku odczuwanej szorstkości skóry stóp zalecane są kremy o działaniu odżywiającym, które osłabią tendencje do tworzenia się twardego, zrogowaciałego naskórka. Zawarty w nich mocznik przyczyni się do zmiękczenia skóry, natomiast parafina zapewni właściwy poziom nawilżenia, tak aby skóra stała się gładka i satynowa w dotyku.

Gdy skóra stóp jest bardzo mocno przesuszona, pojawiają się bolesne pęknięcia lub zrogowacenia i nagniotki, wskazane jest zastosowanie intensywnej pielęgnacji o działaniu regenerującym. Warto wówczas sięgnąć po krem do stóp o wysokim stężeniu mocznika. Stymuluje on regenerację naskórka, likwiduje bolesne zrogowacenia oraz powstające w okolicy pięt zgrubienia. Olejek z drzewa herbacianego natomiast doskonale koi i łagodzi podrażnienia skóry bardzo mocno przesuszonej i popękanej.

Stopy - pielęgnacja

Nadmierna potliwość skóry stóp

Pocenie się organizmu jest czynnością fizjologiczną i należy do najważniejszych mechanizmów termoregulacyjnych – poprzez parowanie ochładza się bowiem zewnętrzna warstwa skóry. Na podeszwie stopy znajduje się 600 gruczołów potowych, a na jej części grzbietowej ? 250. Świeży pot jest bezbarwny i bezwonny. Nieprzyjemny zapach powstaje dopiero wtedy, gdy pot zaczynają rozkładać bakterie. Wydzielony pot w połączeniu z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy warstwę ochronną zapobiegającą wnikaniu patogennych bakterii. Flora bakteryjna na powierzchni skóry, odpowiedzialna za rozkład potu, jest cechą indywidualną każdego z nas. Dlatego też, w zależności od spożywanych pokarmów i stopnia aktywności fizycznej, każdy z nas wytwarza charakterystyczny dla siebie zapach.

Nadmierną potliwość stóp wywołuje często noszenie zakrytego obuwia, skarpetek lub pończoch wykonanych z materiałów nie przepuszczających powietrza, które sprzyjają również rozwojowi bakterii, wirusów oraz grzybów. Do wzmożonej potliwości skóry stóp przyczyniają się także zaburzenia w pracy tarczycy, zaburzenia hormonalne, stres, spożywanie ostrych przypraw lub dużych ilości kawy.

Pocące się stopy to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Miedzy palcami stóp nie ma gruczołów łojowych, a tym samym tłuszczowej warstwy ochronnej, dlatego też poprzez ciągłe pocenie się skóra traci elastyczność i pojawiają się pęknięcia oraz szczeliny – idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów.

Zalecana właściwa pielęgnacja stóp o nadmiernej potliwości skóry:

  • stopy należy myć co najmniej raz dziennie, ale niezbyt często, ponieważ częste mycie niszczy lipidowy płaszcz ochronny skóry
  • następnie zaleca się zastosować krem, który ograniczy wydzielanie potu, jednocześnie natłuszczając i odżywiając skórę stóp
  • dezodoranty do stóp – zapobiegające powstawaniu przykrego zapachu oraz antyperspiranty w sprayu – ograniczające wydzielanie potu, nie zapewnią skórze stóp właściwego poziomu odżywienia i natłuszczenia

W pielęgnacji stóp o nadmiernej potliwości skóry zalecamy kremy pielęgnacyjne o działaniu antyperspirującym oparte na specjalnie dobranych składnikach aktywnych, które  ograniczą pocenie się stóp oraz powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Dr n. biol. Karolina Bazela
Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene

Lirene.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej