Skóra po opalaniu potrzebuje specjalnej troski, bo słońce to jej fałszywy przyjaciel ? upiększa od zewnątrz ? malując na niej złoty brąz, szkodzi od wewnątrz ? osłabia, odwadnia, przesusza. Nic dziwnego, że opalona skóra może wyglądać na niezdrową i wysłużoną. Nadmiar słońca zwiększa też ryzyko powstawania przebarwień. To, co słońce może zepsuć, naprawi odpowiednia pielęgnacja, warto ją stosować po każdych kąpielach słonecznych, nie tylko wtedy, gdy się poparzymy. Jak dbać o skórę po opalaniu?
Po pierwsze nawilżaj
Kto nie tęskni za błogim leniuchowaniem na plaży, gdy nasze ciało otulają promienie słońca, a orzeźwienia dodaje morska bryza? Na szczęście nie musimy już dłużej czekać ? temperatura na zewnątrz zachęca do wzięcia kilku dni urlopu ? jeszcze tylko letnie zakupy i jesteśmy gotowe, by godzinami rozkoszować się gorącymi promieniami słońca. Niestety ze słońcem trzeba ostrożnie. Przed wyjściem na plażę obowiązkowy jest krem z filtrem ? nie żałujmy go. Aplikację kremu ponawiamy regularnie i po każdym wytarciu się ręcznikiem. Dzień spędzony na plaży to rozkosz dla duszy i dla ciała? – oczywiście, ale pod warunkiem, że kąpieli słonecznych używamy z rozwagą. Niestety często efektem długich godzin plażowania jest suchość i szorstkość skóry, która jest ściągnięta i przegrzana. To sygnał, że twoja skóra potrzebuje pić. Wprawdzie nasza skóra sama produkuje naturalny czynnik nawilżający, ale po długich kąpielach słonecznych potrzebuje wsparcia odpowiednich kosmetyków. Na rynku kosmetyków po opalaniu jest cała masa ? od balsamów, przez mleczka, żele, maski i mgiełki do spryskiwania ciała. Godne polecenia są wszelkie preparaty na bazie kwasu hialuronowego i mocznika. Dobrze, jeśli kosmetyk po opalaniu zawiera w swoim składzie kolagen i elastynę ? substancje znane jako ?serum młodości?. Dlaczego? Otóż słońce może przyczyniać się do zmian zwyrodnieniowych we włóknach kolagenowych ? przez co przyśpieszać starzenie się skóry – mówi dr Klaudia Zwiorek-Czech, specjalista medycyny estetycznej w polsko-brytyjskim Instytucie Medycyny Estetycznej – Face & Body Institute.
Jak dbać o skórę po opalaniu, by była piękna, świetlista i tryskała zdrowiem? Po powrocie z plaży wskazany jest też letni prysznic ? złagodzi nieprzyjemne uczucie wysuszonej i ściągniętej skóry i spłucze resztki piasku oraz soli. Prysznic jednak nie tylko zapewnia orzeźwienie, ale pozwoli skórze oddychać. Pozostawienie ciała bez prysznica po działaniu słońca sprawi, ze skóra zacznie się dusić, pory będą zatkane, a toksyny zostaną w organizmie.
Kiedy wraz z opalenizną pojawią się bruzdy i bąble
Opalona skóra to wizytówka udanych wakacji ? jeśli jednak po urlopie wygląda na mocno wysłużoną, co jest częstą przypadłością, wynikającą z ekspozycji na słońce, warto jej wówczas zafundować specjalistyczne zabiegi nawilżające. Dla skóry suchej i odwodnionej świetnie sprawdzi się zabieg Biomorphose. Biomorphose długotrwale nawilża skórę, zapewniając jej świeżość i odżywienie, a do tego idealnie odpręża. Zabieg rozpoczyna masaż relaksacyjny, dzięki któremu znów będziesz mogła poczuć się jak na ciepłych plażach najdalszych nawet egzotycznych zakątków świata. Do zabiegu wykorzystuje się wodę spirulinową, która ma działanie odtruwające, dzięki czemu nasza skóra będzie wyglądała na wypoczętą i świeżą. Odnowę komórkową pobudzi także zabieg Algonative. Algonative to program ochronny i nawilżający. Dzięki aplikacji dwóch masek działa dwutorowo ? odpręża i nawilża, a także napina skórę, działając liftingująco – mówi kosmetolog Agnieszka Gomolińska z krakowskiej Face & Body Institute. Algonative polecany jest jako profilaktyka anti-aging, a to dobra wiadomość dla osób, które dostrzegły, że wraz z opalenizną pojawiły się na skórze pierwsze pobruzdowania i zaskórniki. Ale te to nie jedyne oznaki przedawkowania słońca. Każdemu kiedyś zdarzyły się poparzenia słoneczne ? nie należy wówczas jeszcze panikować, poparzenia nie oznaczają od razu, że zachorujemy na nowotwór skóry. Poparzenia należy traktować jako przestrogę. Miejscowe poparzenia mogą oznaczać, że mamy genetyczne skłonności do przebarwień ? wówczas barwnik rozłożony jest w skórze nierównomiernie lub występuje miejscowy brak odporności na słońce. Przebarwienia mogą być nie tylko niekorzystne dla naszej skóry, ale także i zdrowia. Bardzo ważne jest określenie typu posiadanego przebarwienia, ponieważ z niektórych plam może rozwinąć się czerniak ? jeden z najbardziej popularnych odmian nowotworu skóry.
Przebarwienia ? niechciana pamiątka z wakacji ? jak się jej pozbyć i czy przebarwienia są niebezpieczne?
Przebarwienia skóry powodowane są nie tylko bezpośrednio przez promieniowanie słoneczne. Bywają także wynikiem fotoalergicznej reakcji organizmu. Powstaje ona pod wpływem kontaktu skóry z pewnymi substancjami, a jeśli skóra dodatkowo narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe ? efektem jest rumień i zmiany barwnikowe. Do takich substancji należy retinol i wiele kosmetyków na bazie alkoholu. Wychodząc na plażę, jeśli nie chcesz mieć niechcianej pamiątki w postaci plam barwnikowych, zrezygnuj więc z ciężkiego makijażu, a już na pewno nie zmywaj go płynem zawierającym w swoim składzie alkohol. Szczególną ostrożność w dawkowaniu słońca powinny zachować osoby, które mają nabyte znamiona barwnikowe ? częściej zapadają one na czerniaka. Ten typ nowotworu może wyglądać czasem jak zwykły “pieprzyk”. By zdiagnozować, które znamiona są bezpieczne, a które nie – nie musisz od razu zapisywać się na wizytę do onkologa i wykonywać biopsji, wystarczy, że udasz się do centrum kosmetyczno-dermatologicznego, które posiada dermatoskop. Dermatoskop to urządzenie wyposażone w kamerę i specjalny program, który pozwala zajrzeć w skórę i określić rodzaj i cechy znamiona. Dermatoskopy mają jednak te wadę, że programy w nich zawarte nie są w stanie rozpoznać rodzaju barwnika. Za pomocą dermatoskopu nie jest też możliwa ocena punktowa czy procentowa zmian bezbarwnikowych, z których także może rozwinąć się rak skóry. Bardziej precyzyjne wyniki daje SIA-skopia ? mówi dr Klaudia Zwiorek-Czech.. Do tej pory jedynym diagnostycznym aparatem działającym na tej zasadzie jest Mole-Mate. Urządzenie to umożliwia rozpoznanie nowotworów barwnikowych i bezbarwnikowych, pomaga również ocenić uszkodzenia posłoneczne. Dzięki temu lekarz precyzyjnie może określić rodzaj terapii. Nie wszystkie plamy barwnikowe są niebezpieczne, nie trzeba więc ich wycinać, są jednak mało estetyczne. Pomocny w pozbyciu się tych bezpiecznych, ale mało atrakcyjnych plam może być laser. Wiązka światła emitowanego przez laser wnika do skóry, a barwnik – melanina absorbuje jego energię. Tak podgrzane komórki barwnikowe są rozbijane, a następnie usuwane przez własny układ limfatyczny organizmu. Sposobem na pozbycie się nieestetycznych plam posłonecznych jest także zabieg z użyciem fal radiowych. Zabieg Radiolase emitując fale radiowe o wysokiej częstotliwości prowadzi do odparowywania rozmaitych zmian na skórze, nie pozostawiając przy tym trwałych blizn – mówi kosmetolog Agnieszka Gomolińska. Jeśli zastanawiasz się jak dbać o skórę po opalaniu, by była piękna ? diagnozuj ją ? bo piękna skóra to przede wszystkim zdrowa skóra.
***
Pielęgnację i diagnostykę posłoneczną warto stosować zawsze, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni UV, nie tylko gdy się poparzysz. Piękna skóra to nie tylko hebanowy kolor to przede wszystkim zdrowa i świetlista cera, bez zmarszczek i plam posłonecznych.