Strona główna » Pokonaj trądzik dietą – produkty, które poprawią stan twojej skóry.

Pokonaj trądzik dietą – produkty, które poprawią stan twojej skóry.

przez Redakcja
Pokonaj trądzik dietą

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, na którą choruje na niego ponad 75% osób w wieku nastoletnim i około 25% dorosłych. U podstaw schorzenia leżą zaburzenia złuszczania się naskórka, nadmierne wydzielanie łoju oraz patologiczny rozrost bakterii bytujących na skórze. Powoduje to powstanie zmian zapalnych, takich jak krosty i grudki, które gojąc się, zostawiają nieestetyczne blizny. W walce o lepszą skórę skuteczna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja i leczenie farmakologiczne, ale także dieta.

Dostarczanie odpowiednich mikroelementów i witamin

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych witamin i makroelementów. Należy dbać, aby codzienny jadłospis był jak najbardziej zróżnicowany. Dla osób borykających się z trądzikiem ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów, które mają korzystny wpływ na poprawę zdolności regeneracyjnych skóry. Do takich pierwiastków należy selen, cynk i krzem. Najwięcej cynku znajdziemy w rybach, serach podpuszczkowych oraz orzechach. Produktami bogatymi w krzem są mleko i warzywa, a w cynk kiełki, kakao i owoce morza. Witaminami, które mają szczególny wpływ na skórę to: A, E oraz C.

To dlatego coraz częściej pojawiają się jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Co więcej, witamina A (retinol) w wysokich stężeniach jest stosowana jako lek na trądzik. W te witaminy bogate są przede wszystkim rośliny i oleje roślinne. Należy pamiętać, że wszystkie mikroelementy oraz witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a niedobór każdego z nich może pogarszać stan naszego zdrowia i cery. Dlatego istotne jest unikanie diety monotematycznej oraz odpowiednia suplementacja.

Unikanie produktów stymulujących wydzielanie łoju

Dieta osób chorujących na trądzik powinna opierać się na produktach nieprzetworzonych, ubogich w cukry proste i o niskim indeksie glikemicznym. Należy unikać posiłków typu „fast food”, gotowych dań i produktów z długim terminem przydatności, które zawierają duże ilości konserwantów. Takie niezdrowe odżywianie nie tylko powoduje wzrost wagi, ale także przyczynia się do powstania zaburzeń hormonalnych w tym nadmiernej produkcji androgenów. To właśnie one powodują nadmierne wydzielanie serum. Dobre nawodnienie pomoże utrzymać właściwe nawilżenie skóry, dlatego należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody – minimum 1,5 litra dziennie. Dodatkowo zaleca się unikanie ostrych przypraw.

Co oprócz diety?

Na pewno wizyta u specjalisty, który oceni zaawansowanie trądziku i dobierze odpowiednie leczenie. W łagodnych postaciach choroby stosowany jest lek zawierający kwas azelainowy w postaci maści lub żelu. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, przez co uderza w źródło problemu. Jest on dostępny bez recepty. Jeśli zastosowane leczenie nie jest skuteczne lub choroba jest zaawansowana, lekarz zaleci stosowanie pochodnych witaminy A oraz antybiotyków zarówno w maści, jak i w tabletkach.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej