Po długim i intensywnym dniu czekamy na chwilę wytchnienia. Chcemy się odświeżyć i na chwilę wyłączyć. Część z nas po kąpieli lub prysznicu cierpi na podrażnienia skóry. Być może to problem twardej wody. Jak zadbać o skórę w takim wypadku?
Twarda woda z kranu
Twarda woda zawiera wysokie wskaźniki magnezu, soli wapnia i metali. Ich obecność wpływa na napięcie powierzchniowe wody (zwiększa je) i utrudnia nawilżenie skóry oraz usunięcie z niej brudu. Co gorsza, twarda woda występuje w większości polskich miast.
Nasz naskórek doznaje dodatkowych uszkodzeń jeśli temperatura wody przekracza 37 stopni C lub myjemy się dłużej niż kwadrans. Temperatura podnosi wskaźnik przesuszenia i podrażnienia, powodując złuszczenie i świąd. Podobnie działa dłuższy czas kąpieli obniżający pH skóry, która gorzej także radzi sobie z infekcjami. Innym źródłem podrażnienia mogą być parabeny i alkohole zawarte w środkach czystości. Mydło w kontakcie z twardą wodą formuje się jako niewidoczny osad na skórze, zatykając pory i tym samym zaostrzając zmiany chorobowe i zwiększając stopień wysuszenia.
Twarda woda a AZS
W atopowym zapaleniu skóry nabudowywanie skóry działa nieprawidłowo, przez co nie spełnia ona swojej funkcji ochronnej. Osoby na nie cierpiące muszą systematycznie czyścić skórę, pamiętając że organizm może wywoływać reakcję przez sam styk z odrzuconym naskórkiem. Łatwiej też atakowani są przez drobnoustroje oraz tracą znacznie więcej wody z naskórka oraz bardziej odczuwają swędzenie. Twarda woda tylko potęguje te czynniki i objawy.
W przypadku podrażnień, oprócz dermokosmetyków, warto sięgnąć po kosmetyki organiczne. Posiadają one certyfikaty świadczące o pochodzeniu substancji składowych i ekologicznej ich produkcji. To także potwierdzenie, że ich użytkowanie jest bezpieczne dla zdrowia. Kosmetyki bez parabenów (czyli konserwantów o działaniu alergicznym) i kosmetyki bez SLS (silikonów istotnie zwiększających suchość skóry) powinny zadziałać nawilżająco i natłuszczająco, bez narażania się na niechciane skutki uboczne. Sprawdzają się zarówno w przypadku podrażnień pojawiających się w czasie codziennego mycia, jak i w przypadku osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Pamiętajmy by podrażnionej skóry nie wycierać intensywnie ręcznikiem, tylko pozwolić się wodzie weń wchłonąć. W ciągu trzech minut od mycia należy nałożyć cienką warstwę kosmetyków natłuszczająco-nawilżających i powtórzyć czynność po kwadransie.