W przypadku trądziku różowatego najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i identyfikacja czynników wzmagających zaczerwienienia. Jeżeli chcesz możesz prowadzić notatki na kształt pamiętnika, które zawierać będą informacje o stanie Twojej skóry w danych warunkach. Poniższy artykuł zawiera przydatne wskazówki, na co szczególnie warto zwrócić wówczas uwagę.
Promienie słoneczne
Światło słoneczne jest jednym z czynników najbardziej powiązanych z występowaniem trądziku różowatego. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie czerwienie się pod wpływem słońca, to powinieneś zacząć częściej używać kremów z filtrem UV niezależnie od pogody – nawet w dni pochmurne. Kremy te powinny mieć ochronę przed UV o faktorze minimum 30. Powinieneś też zwracać uwagę, aby posiadały ochronę zarówno przed promieniami UV-A jak i UV-B. Podczas miesięcy letnich powinieneś również unikać ekspozycji na światło słoneczne, szczególnie w środku dnia, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Musisz pamiętać jednak, ze słońce potrafi równie intensywnie świecić w innych momentach dnia – jak poranek czy wieczór, a więc powinieneś używać filtrów niezależnie od pory dnia.
Aby ograniczyć ekspozycję skóry na słońce:
- regularnie nakładaj krem z filtrem UV na skórę
- noś kapelusze z szerokim rondem lub czapki z daszkiem
Stres
Zaraz po słońcu to stres jest jednym z najczęstszych powodów występowania trądziku różowatego. Odpowiednie panowanie nad stresem pozwoli Ci na kontrolowanie symptomów tej choroby.
Aby ograniczyć stres warto:
- regularnie ćwiczyć
- jeść regularne, zbilansowane posiłki
- wystarczająco długo się wysypiać
Warto pamiętać jednak, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą nasilić objawy trądziku różowatego. Odpowiednio dostosowany wysiłek, jak chodzenie czy pływanie, poprawi nam nastrój, a nie spowoduje nasilenia tych objawów. Aby zmniejszyć poziom stresu można również próbować różnego rodzaju technik relaksacyjnych takich jak medytacja czy joga.
Dieta
Najbardziej powiązanymi z trądzikiem różowatym elementami naszej diety są alkohol oraz ostre potrawy. Jeżeli chcesz, aby objawy trądziku ustąpiły lub zaobserwowałeś u siebie jego początkowe etapy możliwe, że musisz odstawić alkohol i ostre jedzenie całkowicie. Te dwa czynniki powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i jeszcze intensywniejsze zaczerwienienie naszej skóry.
Niska temperatura
Należy pamiętać, aby chronić swoją delikatną skórę przed wpływem zimnego powietrza, które powoduje jej zaczerwienienie. Można zakrywać ją przy użycia szalika lub popularnego ostatnio komina. Dobrym zabezpieczeniem będą też tłuste kremy. Pomimo tych wszystkich elementów ochronnych należy ograniczać przebywanie na zimnym powietrzu do minimum.
Odpowiednia pielęgnacja
Należy pamiętać, że skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy unikać nadmiernego podrażniania jej przez tarcie czy szorowanie, gdyż może to ją dodatkowo podrażniać. Należy delikatnie ją oczyszczać każdego ranka oraz wieczora używając delikatnego środka do pielęgnacji twarzy. Warto używać takich środków, które nie zawierają w swoim składzie mydła i nie mają odczynu zasadowego, a najlepiej, gdy ich pH jest neutralne. Takie kosmetyki znajdziesz na przykład w ofercie producenta Iwostin.
Powinno się również unikać środków z substancjami zapachowymi oraz tych na bazie alkoholu. Woda powinna mieć letnią temperaturę, a skórę powinno pozostawić się do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem balsamu lub makijażu. W sklepach poszukuj kosmetyków dla skóry wrażliwej, alergicznej. Najlepsze będą te pozbawione substancji zapachowych i substancji zapychających pory. Używaj nawilżaczy, które ukoją Twoją skórę. Unikaj kosmetyków na bazie olei oraz wodoodpornych kosmetyków, które wymagają rozpuszczalników do ich usunięcia. Najlepiej wykonuj makijaż składnikami na bazie wody i poszukuj kosmetyków tego typu -najczęściej występują one pod nazwami krem czy serum.