W dzisiejszych czasach trudności w skoncentrowaniu się dotykają zarówno dzieci, jak również osoby dorosłe. Ta powszechna dolegliwość, związana z osłabieniem sprawności umysłowej utrudniająca pracę i naukę i powodująca zapominanie o codziennych obowiązkach, z czasem może okazać się objawem choroby. Problemy z pamięcią, obniżenie zapamiętywania a do tego stres związany z codziennymi obowiązkami dotyczy zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Sprawdźmy, jak sobie poradzić z problemami z pamięcią i koncentracją.
Aby zacząć walczyć z zaburzeniami koncentracji, najpierw należy poznać przyczyny, które je powodują. Do najczęstszych przyczyn powstawania problemów z pamięcią i koncentracją zalicza się złą dietę, stres, odwodnienie. Z uwagi na to, że obecnie jesteśmy bardziej narażeni na występowanie tego rodzaju zaburzeń, poprzez ciągły pośpiech i szybkie tempo życia – objawy te mogą z wiekiem znacznie się nasilić. Osoby z zaburzeniami koncentracji uwagi mogą sprawiać wrażenie, że marzą o niebieskich migdałach – jednak jest to pierwszy sygnał, by bliżej przyjrzeć się problemowi i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Kiedy permanentne rozkojarzenie i problemy w skupieniu uwagi utrudniają codzienne funkcjonowanie wówczas należy udać się do specjalisty
Zaburzenia koncentracji uwagi – przyczyny
Gdy koncentracja nas zawodzi musimy znaleźć tego przyczynę. Natłok spraw do załatwienia i stres bywają niezwykle destrukcyjne dla ludzkiej psychiki. Dzisiejsze czasy wymagają od nas wielozadaniowości, czyli dzielenia swojej koncentracji na kilka różnych zadań, przez co nasz umysł męczy się o wiele bardziej, niż podczas koncentrowania się na jednej czynności. Stosując dietę ubogą w mikro- i makroelementy, magnez i potas również możemy zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie umysłu. W trosce o sprawność umysłu musimy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby uniknąć bólów głowy i ogólnego osłabienia, które także mogą prowadzić do stanu „wyłączania się”.
Powodem ciągłego rozkojarzenia się może być także:
- przemęczenie
- brak aktywności fizycznej
- przepracowanie
- nie odpowiednia ilość snu
- brak warunków do odpoczynku fizycznego i psychicznego
- niewystarczające warunki do pracy i nauki, złe oświetlenie, zbyt niska lub wysoka temperatura w pomieszczeniu
W przypadku dzieci największy stres przeżywany jest przez nich w okresie rozpoczęcia edukacji szkolnej, a więc w czasie kiedy dziecku towarzyszą silne emocje podczas adaptacji w nowym miejscu i konieczności dostosowania się do nowych, nieznanych dotąd zasad oraz zwiększenia uwagi nad przepracowywanym materiałem. Przyczynami zaburzeń koncentracji uwagi mogą być także kłopoty w domu rodzinnym, rozwód rodziców, złe warunki do nauki, przemoc, brak wsparcia ze strony rodziców.
Kiedy doskwierają nam problemy z koncentracją i odczuwamy rozkojarzenie powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić poziom hormonów tarczycy, których nieprawidłowe wartości mogą doprowadzić do osłabienia naszej pamięci i zdolności skupienia się. Utrzymujące się problemy ze skupieniem związanie z apatią i osłabieniem nastroju mogą świadczyć o schizofrenii, stanach depresyjnych, lub zespole ADD.
Zaburzenia koncentracji ADD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej
ADD – czyli zespół deficytu uwagi jest terminem powszechnie stosowanym, opisującym stan neurologiczny z towarzyszącymi częstymi objawami nieuwagi, słabej pamięci operacyjnej i roztargnienia. Osoby cierpiący na ADD bardzo często mają problemy z funkcjami wykonawczymi, łatwo tracą poczucie czasu, zapominają o ważnych datach i umówionych godzinach. Do objawów chorobowych zalicza się jeszcze kilka zachowań, po których rozpoznaje się tą dolegliwość,
Czym ADD różni się od bardziej znanego ADHD? Otóż, dzieci z ADD mogą śpieszyć się z rozwiązaniem testu, do tego stopnia, że będą pomijać pytania, na które znają odpowiedź. Problemy z koncentracją przeszkadzają w pracy jak i w nauce. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwość wykazują problemy z utrzymaniem uwagi, np. nie tylko podczas wykonywania określonej czynności, ale też podczas dłuższych rozmów lub czytania. Wykazując problemy z koncentracją uwagi zarówno dorośli jak i dzieci ze zdiagnozowanym ADD często nie wykonują poleceń lub nie pamiętają szczegółów ostatniej rozmowy. Po za tym chorzy unikają wykonywania trudnych zadań, ciągle coś gubią, łatwo się rozpraszają i wykazują słabą organizację pracy.
Problemy z koncentracją uwagi – jak sobie pomóc?
Osoby borykające się z brakiem koncentracji powinny przede wszystkim ograniczyć ilość dochodzących z zewnątrz bodźców. Ciągle włączony telewizor lub radio, podczas wykonywania określonych czynności, bardzo rozprasza uwagę i powoduje problemy z jej skupieniem. Dlatego w celu wyciszenia warto wyłączyć wszelkie rozpraszacze, powodujące trudność w skupieniu się.
Kłopoty z koncentracją i deficytem uwagi leczy różnego rodzajami terapii, takimi jak terapie wspierające zapamiętywanie i uczenie się, terapie wzmacniające funkcje pamięciowe, terapie wzmacniające koncentrację i skupienie na „tu i teraz”. Pomocne okazuje się także medytacja, aromaterapia, masaż lub inne techniki relaksacyjne.