Skóra nowo narodzonego dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa. W okresie płodowym dziecko przebywa w środowisku wodnym, po urodzeniu jego skóra musi przyzwyczaić się do zupełnie nowego otoczenia. Zanim to nastąpi, skóra maluszka wymaga szczególnej pielęgnacji i nawilżania.
Skąd sucha skóra u noworodka?
Skóra małego dziecka jest pięć razy cieńsza od skóry dorosłego, a chroniący ją płaszcz lipidowy nie jest jeszcze w pełni uformowany, co zwiększa ryzyko przesuszania i podrażnień. Noworodki nie mają także dojrzałych gruczołów łojowo-potowych, co utrudnia gospodarkę wodną skóry i sprzyja wysychaniu. Na suchość skóry mogą mieć wpływ także czynniki zewnętrzne. Delikatna skóra maluszka jest szczególnie wrażliwa na zbyt wysokie bądź zbyt niskie temperatury oraz na promieniowanie słoneczne.
Zdarza się, że przyczynami nadmierne suchej skóry u noworodka są choroby dermatologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry bądź łuszczyca. W przypadku dłużej utrzymujących się problemów warto skontaktować się z dermatologiem. Najczęstszymi przypadkami są jednak podrażnienia i zapalenia wywołane niewłaściwą pielęgnacją bardzo wymagającej skóry noworodka. Skóra maluszków w pierwszych miesiącach życia zawsze potrzebuje bowiem szczególnej uwagi i specjalnego traktowania.
Jak dbać o skórę noworodka?
Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur, dlatego nie należy przegrzewać malucha. Najlepiej ubierać dziecko odpowiednio do warunków otoczenia. Ważne jest też by nie wydłużać niepotrzebnie kąpieli (powinna ona trwać jedynie kilka minut), a do oczyszczania skóry dziecka używać emulsji, żeli i szamponów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt. Bardzo istotne jest regularne, codzienne nawilżanie skóry dziecka. Dobrze robić to po kąpieli, kiedy skóra maluszka jest rozgrzana, dużo lepiej wchłaniają się zawarte w kremach i emulsjach składniki nawilżające. Bardzo sucha skóra u noworodka wymaga stosowania specjalnych, głęboko nawilżających i natłuszczających preparatów, takich jak np. Emolium. Pozwolą one na szybką regenerację naskórka i zapewnią jego ochronę, a także załagodzą podrażnienia i nieprzyjemny dla dziecka świąd.
Intensywne nawilżanie jest podstawą w przypadku noworodków ze skórą atopową i skłonnościami do nadmiernego wysychania naskórka. Dolegliwości najczęściej pojawiają się po 3. miesiącu życia i objawiają się nagłą wysypką oraz łuszczeniem skóry na twarzy, głowie, łokciach i kolanach dziecka. Zmianom towarzyszy silne wysuszenie skóry, które powoduje dyskomfort dziecka i swędzenie. W przypadku atopowego zapalenia skóry, podobnie jak we wszystkich niemal rodzajach podrażnień skóry noworodka, zmiany można stosunkowo szybko wyleczyć dzięki właściwej pielęgnacji, przy użyciu odpowiednich środków natłuszczających.
Oprócz odpowiedniej pielęgnacji, ważne jest także możliwie jak największe unikanie niesprzyjającego skórze malucha środowiska. Noworodek nie powinien zbyt długo znajdować się w pomieszczeniach przegrzanych lub z intensywną klimatyzacją, należy także unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Warto także od czasu do czasu nawilżać powietrze w pokoju malucha. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na stan jego skóry, ale także na spokojny sen.