Strona główna » Tabletka dzień po – antykoncepcja awaryjna

Tabletka dzień po – antykoncepcja awaryjna

przez Redakcja
tabletka dzień po

Tabletka dzień po jest obecnie najpopularniejszym dostępnym środkiem antykoncepcji awaryjnej. Czy każdy może ją kupić? Jak właściwie działa tabletka dzień po? Kiedy można sięgnąć po taki środek awaryjny?

W dzisiejszych czasach świadomość oraz wiedza dotycząca antykoncepcji jest naprawdę bardzo duża. Ich głównym zadaniem jest między innymi zapobieganie zajścia w ciąże przy zachowaniu aktywności seksualnej. Co jednak gdy dojdzie do stosunku bez antykoncepcji lub zostanie ona użyta w niewłaściwy sposób? W celu niedopuszczenia do możliwości zapłodnienia można w takiej sytuacji sięgnąć po tabletkę dzień po. To środek, który przyjmuje się, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że mogło dojść do bezpośredniego wycieku ejakulatu w czasie stosunku. Tak zwana tabletka dzień po, dostępna jest w naszym kraju jedynie na receptę. W jaki sposób możemy więc ją dostać?

Tabletka dzień po — działanie i skuteczność

Działanie tabletki dzień po nie jest skomplikowane. Jej zadaniem jest bowiem przesunięcie kobiecej owulacji, tak by nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. Tym samym od razu możemy sobie wyjaśnić, że nie ma to związku z zatrzymaniem ciąży. Tabletka dzień po, pod żadnym pozorem nie pełni takiej funkcji. Ona po prostu minimalizuje szansę zajścia w nią po stosunku bez zabezpieczenia.

Skuteczność tabletek dzień po zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się szybkość jej przyjęcia – tabletka po stosunku zachowuje największą, ok. 99% skuteczność, przez pierwsze 24h od ryzykownego zbliżenia. Jej efektywność maleje z czasem i po upływie 72h (tabletka Escapelle) lub 120h (tabletka ellaOne) jest już bliska zeru. Jej działanie polega na hamowaniu owulacji aby do zapłodnienia nie mogło dojść i zmianie wyściółki macicy, co powstrzyma zarodek przed zagnieżdżeniem.

Jak widać, tabletki dzień po bardzo mocno wpływają więc na kobiecą gospodarkę hormonalną, opóźniając lub hamując owulację. Tym samym należy pamiętać, że nie zaleca się częstego stosowania tego typu środków. Może mieć to bowiem negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz właśnie różnego rodzaju procesy hormonalne.

Recepta online — Tabletka dzień po

Tabletka dzień po wydawana jest w naszym kraju w aptekach, jedynie na receptę. Nie ma więc możliwości zastosowania tej awaryjnej antykoncepcji, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wiemy, że za skutecznością tej metody stoi przede wszystkim to, jak szybko po odbytym stosunku przyjmiemy tabletkę. Często więc konieczność czekania na wizytę u specjalisty eliminuje szansę na efektywne działania tabletki. Na szczęście jest także inne rozwiązanie, czyli recepta online – tabletka dzień po może zostać wypisana właśnie w ten sposób. Tak zwane e-recepty zyskują obecnie na popularności i coraz więcej lekarzy bez problemu stosuję tę metodę w razie potrzeby. W celu zapoznania się ze wszelkimi szczegółami najlepiej zajrzeć na www.zdalnaprzychodnia.pl – całe info o receptach online znajdziemy właśnie na tej stronie.

Lekarz online jak to działa?

Możliwość skonsultowania się z lekarzem przez internet pojawiła się właściwie niedawno. Bez wątpienia jest to niebywałe ułatwienie dla większości pacjentów. W końcu bardzo często wybieramy się do specjalisty wyłącznie w celu otrzymania recepty. Po co jednak stać w kolejce, skoro technologia pozwala na używanie recept online? Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie — lekarz online jak to działa? Proces jest bardzo prosty. Wystarczy wykupić konsultację lekarską online na sprawdzonej stronie, a po wywiadzie ze specjalistą, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, recepta zostanie nam przesłana na adres mailowy.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej