Strona główna » Wady i zalety samodzielnego remontu domu

Wady i zalety samodzielnego remontu domu

przez Redakcja
Remont domu

Komfort w domu wymaga ciągłych inwestycji: ktoś inwestuje w poprawę domu swoją siłę i wolny czas, a ktoś – pieniądze, zatrudniając zespół remontowy. Oba podejścia są prawidłowe, najważniejszą rzeczą jest trzeźwa ocena ich zasobów i możliwości, aby uporządkować dom przy najniższych kosztach.

Naprawa „zrób to sam”: wady i zalety

Pomysł samodzielnego remontu przyciąga oszczędnością: szanowana firma budowlano-remontowa w Warszawie – euromedbud.com, wysoko ocenia swoje usługi, a jeśli wykonasz wszystkie prace własnymi siłami, koszty zostaną zmniejszone prawie o połowę. Jednocześnie masz pełną kontrolę nad procesem; nie możesz obawiać się, że wykonawca oszuka, podwyższy ceny lub kupi materiały budowlane niskiej jakości. Wreszcie, przy samodzielnym wykończeniu mieszkania, najdokładniej zrealizujesz swoje plany, poza tym dom, urządzony własnoręcznie, wydaje się bardziej rodzinny i przytulny.

Z drugiej strony takie majsterkowanie może okazać się rozczarowaniem, jeśli brakuje ci praktycznych umiejętności – naprawianie błędów jest czasem droższe niż profesjonalne naprawy od zera. Musisz być w stanie tynkować, układać płytki i układać parkiet, jednocześnie przygotuj się na wymianę okien i drzwi, instalację elektryczną i instalację wodno-kanalizacyjną. Ponadto musisz długo angażować się w żmudną rutynę; najprawdopodobniej będziesz musiał odłożyć wszystkie sprawy i zrezygnować z urlopu, w przeciwnym razie przebudowa domu zostanie przedłużona na czas nieokreślony.

Typowe błędy przy samodzielnej naprawie i jak ich uniknąć

Podstawą cudownej transformacji mieszkania jest szczegółowy projekt – zanim podejmiesz zdecydowane kroki, oblicz umiejscowienie mebli w pomieszczeniach i instalacje. Nie instaluj sufitu napinanego, jeśli stara szafka będzie  się opierać o konstrukcję sufitu, otwarte drzwi nie powinny blokować przejścia i dotykać luster, gniazd i przełączników, a podczas układania podłóg należy wziąć pod uwagę grubość materiałów, aby nie jąkać się z powodu nagle powstałej  różnicy wysokości. W celu wprowadzenia poprawek do projektu i szybkiego naprawiania błędów, ważne jest, aby zachować prawidłową kolejność prac:

  • wykończenie powierzchni zaczyna się od góry i od okna – dopóki sufit wyschnie, będziesz miał czas na zaprojektowanie ścian;
  • okna są montowane w otworach dopiero po wykończeniu wnęk i dopasowania profilu, a drzwi – po ułożeniu podłogi;
  • dokonaj poważnych napraw w całym mieszkaniu – jest mało prawdopodobne uniknęcie uszkodzeń materiałów wykończeniowych w sąsiednich pokojach.

Plusy i minusy profesjonalnej naprawy

Dla zapracowanych i zamożnych osób łatwiej jest skorzystać z usług zespołu remontowego, niż chwycić szpachelkę, młotek i wiertło. Kiedy zespół specjalistów wykonuje pracę, sprawy toczą się szybciej, a właściciele odczuwają mniej niedogodności – nie musisz mieszkać w zniszczonym pokoju przez tygodnie, oddychać kurzem, cierpieć z powodu hałasu i zajmować się wywozem śmieci. A jeśli korzystasz z usługi „naprawa pod klucz”, możesz spodziewać się korzystnych ofert optymalizacji kosztorysów i zakupu materiałów wykończeniowych na preferencyjnych warunkach.

Istnieją jednak pułapki – wielu jest zdezorientowanych obecnością nieznajomych osób w domu, a ponadto istnieje ryzyko narażenia się na oszustwa, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wykonawca jest uczciwy. Przestudiuj portfolio i opinie o firmie, zapytaj znajomych, którzy niedawno wykonali remont – może ktoś poleci ci niezawodnego wykonawcę.

Jak poznać prawdziwego profesjonalistę?

Uczciwy wykonawca musi posiadać licencje i pozwolenia do wykonywania prac budowlano-remontowych i instalacyjnych oraz wystarczające doświadczenie w branży – co najmniej 5 lat. Udzielenie gwarancji potwierdza odpowiedzialność firmy za jakość usług; na korzyść wykonawcy przemawiają również osiągnięcia zawodowe i chęć doskonalenia kompetencji zawodowych:

  • regularne podnoszenie kwalifikacji personelu;
  • solidne organizacje w gronie klientów;
  • pozytywne opinie i referencje umieszczone  w niezależnych źródłach;
  • oficjalne podziękowania, nagrody i wygrane w konkursach branżowych.

Jak połączyć samodzielne naprawy i usługi specjalistów

Kiedy musisz wybrać jedno z dwóch, wybór ogranicza się do dwóch skrajności – albo jesteś fachowcem od wszystkiego i bierzesz pełną odpowiedzialność za wynik, albo całkowicie oddajesz się w ręce wykonawcy. W praktyce podejście kombinowane jest bardziej optymalne: najbardziej złożone i czasochłonne prace, takie jak wyrównywanie ścian i jastrychów, tynkowanie elewacji i rozprowadzenie instalacji hydraulicznej są zlecane pracownikom najemnym. Natomiast z resztą – tapetowaniem, malowaniem sufitu i układaniem laminatu – poradzi sobie każdy.

Skontaktuj się z firmą „Euromedbud”, aby opracować indywidualny plan naprawy mieszkania lub prywatnego domu i odrzuć wszystkie wątpliwości. Jesteśmy gotowi na rozsądne kompromisy i otwarci na nieszablonowe pomysły – zapewnimy piękno i komfort za przystępną cenę i w odpowiednich terminach!

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej