Właściwie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy to robić… Jednak często szkoda nam czasu bądź po prostu nam się nie chce. O czym mowa? O czytaniu składów kosmetyków! Tymczasem tylko w ten sposób możemy dowiedzieć się, czy konkretny produkt zamiast pomóc – nie zaszkodzi naszemu zdrowiu (i urodzie)!
Siła tkwi w prostocie
Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się podczas wyboru kosmetyków, jest długość ich składu. Jest ona prosta – im mniej, tym lepiej! Prosty skład to znak, że w produkcie nie znajdziemy wielu konserwantów oraz sztucznych barwników czy zapachów, przez co istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub innych komplikacji po jego użyciu. Jeszcze do niedawna większość kosmetyków miała niezwykle długi skład, pełen substancji o obco brzmiących nazwach. Dziś, kiedy coraz bardziej popularne są kosmetyki hipoalergiczne czy eko kosmetyki, na etykietach mamy coraz mniej do czytania… i bardzo dobrze! Wystarczy spojrzeć na skład najbardziej popularnych kosmetyków ekologicznych – jest on zwykle bardzo prosty, a znajdziemy w nim jedynie naturalne substancje np. masło karite, olejek arganowy itp. Często takie produkty mają krótszą datę przydatności, dzięki czemu zyskujemy dodatkową pewność, że kosmetyk jest świeży i wartościowy, pozbawiony konserwantów.
Najniebezpieczniejsze składniki
Eksperci ustalili, jakie substancje są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia, i których powinniśmy stanowczo unikać. Podczas analizowania składu kosmetyków warto pamiętać, że każdy mimo wszystko reaguje inaczej, dlatego warto jest obserwować własne reakcje i wprowadzać nowe produkty stopniowo. Wskazane jest robienie prób na niewielkim kawałku ciała, aby sprawdzić, czy dany kosmetyk nie wywołuje uczulenia.
Kto powinien szczególnie uważać?
Chociaż czytanie etykiet na kosmetykach powinno wejść w nawyk każdemu z nas, to jest grupa osób, które muszą bezwzględnie przestrzegać tej zasady ostrożności. Mowa o wszystkich osobach cierpiących na choroby dermatologiczne, a także tych, których problemem jest szczególnie wrażliwa skóra. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pieczenie, suchość, świąd czy wypryski, nie możemy żałować czasu na przeczytanie składu kosmetyków. Warto też zainwestować w specjalistyczne produkty, o jak najprostszym składzie, bezbarwne i bezwonne.