Strona główna » Witaminy dla kobiet – dopasuj je do swoich potrzeb

Witaminy dla kobiet – dopasuj je do swoich potrzeb

przez Redakcja
Witaminy dla kobiet

Na suplementację witamin decyduje się coraz więcej osób. Aby przyniosła pożądane skutki, wybór suplementu powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę, kupując suplement diety? Jak dobrać go do swoich potrzeb?

Skuteczna suplementacja powinna być dostosowana do twoich potrzeb

Chcąc kupić suplementy dla kobiet, należy zadbać przede wszystkim o ich odpowiednie dopasowanie. Każdy organizm jest nieco inny, zatem to, co służy twojej przyjaciółce, wcale nie musi służyć również tobie. Zapotrzebowanie na witaminy to indywidualna kwestia, uzależniona m.in. od stylu życia, wagi, wzrostu, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej.

Nie bez znaczenia pozostaje również dieta. To właśnie pożywienie stanowi główne źródło witamin, zatem przy doborze suplementów nie możesz przejść obojętnie obok swojego jadłospisu. Nie powinno w nim brakować m.in. owoców i warzyw.

Przeanalizuj swój styl życia

Wybierając witaminy dla kobiet, zastanów się, jak wygląda twoja codzienność. Czy jesteś aktywna fizycznie? Co na co dzień ląduje na twoim talerzu? Czy przyjmujesz jakieś leki?

Jeśli planujesz zostać matką, również warto wziąć to pod uwagę – odpowiednia suplementacja pomoże się do niej przygotować, a także ułatwi samo zajście w ciążę.

Nie zapominaj o badaniach!

Regularne wykonywanie badań jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozwala sprawdzić, jaki jest poziom witamin i składników mineralnych w organizmie, jest to niezwykle ważne w dobraniu odpowiedniej suplementacji.

Ciąża a suplementy dla kobiet

Ciąża to wyjątkowy stan, który powoduje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy dla kobiet. Mowa tu przede wszystkim o:

  • witaminie B9 – ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu – jest to witamina, która decyduje m.in. o masie i rozwoju noworodka, niektórzy specjaliści zalecają suplementację jej dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym,
  • witamina D – wspiera zarówno ogólny rozwój dziecka, jak i zdrowie matki, dba o utrzymanie odpowiedniego stanu mineralizacji kości, a także moduluje pracę układu immunologicznego.

W ciąży należy również wykonywać stosowne badania. W przypadku nieprawidłowego poziomu witamin w organizmie niezbędne może okazać się rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji. Obecnie popularnym rozwiązaniem są multiwitaminy dla kobiet w ciąży.

Diety restrykcyjne a suplementy dla kobiet

Kolejną sytuacją, w której zapotrzebowanie na witaminy u kobiety może być zwiększone, jest stosowanie różnego rodzaju diet restrykcyjnych i wykluczających. Mowa tu m.in. o dietach wegańskiej, wegetariańskiej czy bezglutenowej. Zdarza się również, że rezygnacja z określonej grupy produktów jest konieczna z przyczyn zdrowotnych.

Przykładowo, osobom będącym na diecie wegańskiej zaleca się suplementację m.in. witaminy B12. Do jej głównym źródeł zalicza się mięso, ryby i jaja, zatem dostarczenie odpowiedniej dawki tej witaminy może być utrudnione. Zalecane minerały i witaminy dla kobiet stosujących dietę wegańską to również witamina D3, żelazo, a także kwasy omega-3. Dzięki stosowaniu suplementów nie musisz martwić się o nieodpowiedni poziom witamin. Każda dieta wykluczająca wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, zatem nie należy tego lekceważyć.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej