Kamienie szlachetne od lat rozpalają ludzką wyobraźnię. Nie dość, że zachwycają bogactwem struktur, kolorami i wytrzymałością, to dodatkowo przypisuje się im działanie prozdrowotne, a nawet właściwości magiczne. Wiele osób wierzy, że noszenie przy sobie wybranego kamienia, np. w biżuterii, może wpływać na samopoczucie i nastrój, wspierać niektóre cechy charakteru lub wręcz przeciwnie – tonować je. Ile w tym wszystkim prawdy, a ile wierzeń? W poniższym artykule przedstawimy fakty na temat kamieni szlachetnych oraz kilka ciekawych teorii odnośnie ich działania.
Jak rozpoznać kamienie szlachetne?
Kamienie szlachetne i półszlachetne to rzadkie, czyste i jednorodne odmiany niektórych minerałów i skał. Powstają na skutek działania procesów geologicznych w skorupie ziemskiej, mogą też być pochodzenia organicznego (perła, bursztyn, koral).
Nie wszystkie piękne i rzadkie minerały można zakwalifikować do grupy kamieni szlachetnych. Kamieniami szlachetnymi (lub jubilerskimi) nazywamy te odmiany minerałów, które prezentują łącznie wszystkie poniższe cechy:
- wysoką twardość, tj. od 8 punktów w skali Mohsa;
- wysoką wytrzymałość na urazy mechaniczne i czynniki atmosferyczne;
- odpowiednie właściwości optyczne (czystość barwy, przejrzystość, połysk).
Zaliczają się tutaj m.in.: diament, szafir, szmaragd, rubin, szafir, ametyst, aleksandryt, akwamaryn, topaz, howlit, spinel, turmalin.
Sprawdź, jakie cechy mają najpopularniejsze kamienie szlachetne:
https://touspolska.pl/blog/najpopularniejsze-rodzaje-kamieni-szlachetnych-w-jubilerstwie/
Kamieniami półszlachetnym są nazywane kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości (np. agat, jaspis, malachit, onyks, turkus).
Jak odróżnić kamienie szlachetne od syntetycznych? Tak naprawdę autentyczność danego minerału może potwierdzić jedynie ekspert dysponujący specjalistycznym sprzętem.
Kupując biżuterię z kamieniami szlachetnymi u jubilera, zawsze otrzymujemy specjalny certyfikat, który daje nam pewność, że nasze nowo nabyte precjoza są autentyczne.
Kamienie szlachetne – właściwości magiczne
Piękne błyszczące kamienie mają w sobie coś magicznego. Wychowaliśmy się na baśniach i legendach, w których kamienie miały tajemniczą, nadprzyrodzoną moc, a czarnoksiężnicy używali ich do czarów.
Tradycyjna medycyna indyjska, Ajurweda, przypisuje kamieniom niezwykłą energię, która może nawet leczyć. Uzdrawianie kamieniami nosi nazwę litoterapii.
I tak na przykład:
- ametyst, to kamień czystości i transformacji duchowej, pokonuje pijaństwo, unicestwia złe myśli, strzeże przed złodziejami, chroni od chorób zakaźnych, harmonizuje życie miłosne;
- diament, to symbol siły i doskonałości, wzmacnia hart ducha i odwagę, demaskuje fałsz i obłudę, opóźnia starzenie, leczy nawet najbardziej beznadziejne choroby;
- rubin, kamień miłości, wigoru i siły życiowej, wzmaga energię witalną, wspiera dążenie do wielkich czynów, zapobiega poronieniom, stosuje się go w chorobach powstałych od działania zimna;
- szafir, kamień spokoju ducha, usuwa chaos i iluzję, uspokaja emocje, chroni przed nieszczęściem i złą energią, odmładza i leczy choroby skóry, pomaga w terapii chorób psychicznych.
Kamienie szlachetne a znaki zodiaku
W astrologii każdy znak zodiaku ma przypisanych kilka kamieni, które współbrzmią z jego energią i chronią przed niekorzystnym wpływem planet.
- Koziorożec – kamień księżycowy, jaspis, diament, obsydian
- Wodnik – akwamaryn, turkus, szafir, opal
- Ryby – ametyst, fluoryt, jadeit, turkus
- Baran – hematyt, jaspis, granat, rubin
- Byk – kwarc różowy, agat, szmaragd, szafir
- Bliźnięta – cytryn, tygrysie oko, bursztyn, karneol
- Rak – awenturyn, jadeit, koral, kamień księżycowy
- Lew – kryształ górski, tygrysie oko, bursztyn, rubin
- Panna – ametyst, sodalit, szafir, bursztyn
- Waga – jaspis, akwamaryn, jadeit, szafir
- Skorpion – malachit, rubin, turmalin, agat
- Strzelec – topaz, chryzokola, ametyst, opal.
Jak nosić kamienie szlachetne?
Aby zapewniły obfitość, zdrowie i pomyślność, kamienie szlachetne należy nosić zawsze blisko przy sobie:
- w dłoni,
- w torebce lub w kieszeni,
- w formie biżuterii, talizmanu,
- wszyte w ubrania, poduszkę.
Materiał sponsorowany