Wszywka alkoholowa Esperal należy do metod awersyjnych, czyli mających wywoływać strach przed spożywaniem alkoholu.
Alkohol to jedna z używek, którą stosujemy już od wieków i jest ogólnie akceptowana przez społeczeństwo. Tak naprawdę cała nasza kultura w pewnym stopniu opiera się na napojach wyskokowych. Praktycznie każda impreza okolicznościowa, niezależnie od jej charakteru nie może obejść się bez alkoholu.
Ślub, osiemnaste urodziny, rocznicę ważnego wydarzenia, a nawet stypę po śmierci kogoś bliskiego łączy ze sobą na pewno jeden czynnik – alkohol na stole. Nie wyobrażamy sobie wzniesienia toastu za młodą parę bez lampki szampana czy wypicia kieliszka wódki za wujka, który właśnie kończy pięćdziesiąte urodziny. I choć alkohol wypijany naprawdę okazjonalnie w niewielkich ilościach nie zaszkodzi naszemu organizmowi, to częste świętowanie z etanolem może skończyć się uzależnieniem od niego.
Alkoholizm to choroba o podłożu psychofizycznym. Z początku picie jest sposobem na miłe spędzenie czasu, na wyluzowanie się po ciężkim dniu w pracy czy odreagowaniu z powodu stresu związanego z sytuacją na świecie. Z czasem jednak znajduje się coraz to więcej powodów do wypicia, zaczyna się picie w samotności i ukryciu, zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków. Jest to niezaprzeczalny sygnał, że dzieje się coś niedobrego i należy poszukać pomocy.
Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga czasu oraz poświęcenia, ma swoje wzloty i upadki, jednak w ostatecznym rachunku przywraca osobę uzależnioną do zdrowia i pozwala jej kontrolować własne życie. Jedną z metod wykorzystywaną w trakcie leczenia alkoholizmu jest wszywka alkoholowa.
Kto może się zdecydować na zabieg wszycia Esperalu?
Esperal w https://esperalwroclaw.com/ to zabieg, na który może zdecydować się praktycznie każda osoba uzależniona od alkoholu, która chce rozpocząć leczenie swojego zaburzenia. Wszywka jest najczęściej jednym z pierwszych kroków ku zdrowiu pacjenta. Na tę metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu może zdecydować się każda pełnoletnia osoba, która dobrowolnie podpisze zgodę na zabieg, oraz u której nie wykryto żadnych przeciwwskazań w trakcie wywiadu lekarskiego.
Warto zdecydować się na wszycie wszywki alkoholowej zwłaszcza wtedy, gdy czujemy, że nie poradzimy sobie sami w pozostaniu w trzeźwości. Działanie wszywki skutecznie hamuje chęć sięgnięcia po alkohol, co ma ogromne znaczenie w dalszym leczeniu uzależnienia alkoholowego.
Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?
Esperal to metoda pomocnicza w leczeniu alkoholizmu, którą zaliczamy to metod awersyjnych. Metoda awersyjna polega na wywołaniu u uzależnionego reakcji powodującej niechęć oraz wstręt, a nawet strach przed alkoholem. I choć część terapeutów uważa tę metodę za niemoralną, to nie można nie zgodzić się ze statystykami, które mówią, że wspomaganie się wszywką alkoholową przekłada się bardzo pozytywnie na przyszłe leczenie alkoholowe.
Oryginalny lek Esperal umieszczony w organizmie osoby uzależnionej w profesjonalnych gabinecie, działa nawet do 12 miesięcy i wywołuje skutki uboczne po każdorazowym napiciu się alkoholu. Nie można wyciągnąć go samodzielnie z organizmu ani „przepić”. Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka ma postać tabletek, które zawierają w sobie substancję zwaną Disulfiram. Tabletki umieszcza się głęboko pod skórą pacjenta, a następnie zakłada szwy. Disulfiram we wszywce odpowiedzialny jest za hamowanie enzymu, który jest odpowiedzialny za metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka. Mówiąc prościej, w trakcie działania wszywki alkoholowej i po napiciu się alkoholu, pojawią się przykre w skutkach objawy przypominające zatrucie alkoholowe. Właśnie dzięki takiemu działaniu Esperal zawdzięcza swoją skuteczność – uzależniony nie chce przechodzić ponownie przez wielogodzinną mordęgę, przypominającą ostre zatrucie toksynami alkoholowymi.
Jakie są skutki uboczne po wypiciu alkoholu w trakcie działania wszywki Esperal?
Jak już wiemy, Disulfiram powoduje upośledzenie metabolizmu alkoholu etylowego w ciele człowieka. Co zatem czeka alkoholika, który zdecyduje się na złamanie nakazu abstynencji i sięgnie po kieliszek w trakcie działania wszywki alkoholowej? Jeżeli wypił niewielką ilość alkoholu może spodziewać się:
- bóli i zawrotów głowy;
- bóli brzucha, nudności oraz wymiotów;
- kołatania serca, skoków ciśnienia;
- nadmiernego pocenia się oraz zaczerwienienia twarzy;
- ogólnego osłabienia organizmu oraz samopoczucia.
Wystąpienie powyższych objawów to kwestia kilku-kilkunastu minut od wypicia alkoholu. W przypadku spożycia większej ilości etanolu może dodatkowo dojść do poważniejszych powikłań, takich jak zawał serca, ślepota, utrata przytomności, trwałe uszkodzenia nerek oraz wątroby, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmierć.
Wszywka alkoholowa Esperal – czy warto zdecydować się na zabieg zaszycia?
Wszywka alkoholowa Esperal ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Ci, którzy nie polecają tego zabiegu, mówią przede wszystkim o nieprawidłowej motywacji pozostawania w trzeźwości przez osobę zaszytą oraz o niemoralności tej metody. Jednak większość terapeutów poleca tę metodę wspierającą, głównie ze względu na jej wysoką skuteczność.
Każda osoba, która potrafi już przyznać przed sobą oraz innymi, że problem alkoholowy dotyczy także i jej, powinna rozważyć wszycie wszywki alkoholowej. Przerwanie ciągu oraz pozostanie w trzeźwości samodzielnie bywa bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe, a trzeźwość to bezwzględny warunek uczestniczenia w dalszej terapii alkoholowej. Esperal w takich sytuacjach pełni najczęściej rolę swego rodzaju straszaka na alkohol czy strażnika trzeźwości osoby, która chce podjąć się leczenia.
Statystyki jasno pokazują, że wszywka alkoholowa Esperal wspomaga dalsze leczenie alkoholizmu, a osoby, które się na nią zdecydowały o wiele częściej kończą leczenie z sukcesem, niż osoby, które postanowiły nie wspomagać się tą metodą.
Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania i reakcje z lekami
Wszycie wszywki alkoholowej to zabieg chirurgiczny, który przeprowadzony przez profesjonalistę jest praktycznie bezbolesny i w pełni bezpieczny dla pacjenta. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, przez które na zabieg wszywki nie może zdecydować się każda osoba, która tego chce. Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża i laktacja;
- wiek poniżej 18 lat;
- nietrzeźwość w dzień zabiegu;
- choroby serca oraz układu oddechowego;
- nadciśnienie tętnicze;
- zaburzenia psychiczne, depresja, psychozy, próby samobójcze w przeszłości.
Jak długo działa Esperal?
Długość działania wszywki alkoholowej będzie nieco różniła się u każdego z pacjentów, między innymi za względu na predyspozycje jej organizmu, stan zdrowia, wiek oraz stopień uzależnienia od alkoholu. Producent podaje jednak, że średni czas działania tabletek z Disulfiramem w krwiobiegu to od 8 do 12 miesięcy. Jest to czas, który osoba uzależniona spędza w trzeźwości i może się do niej przyzwyczaić. Może zacząć wdrażać w swoje życia zdrowe nawyki oraz rozpocząć dalsze leczenie uzależniania, zwłaszcza psychoterapię, która jest bardzo ważnym elementem każdego leczenie uzależnienia.