Wszywka alkoholowa Esperal jest polecana wszystkim osobom, które chcą podjąć walkę z nałogiem. Choroba alkoholowa polega przede wszystkim na fizycznym oraz psychicznym uzależnieniu od substancji jaką jest alkohol etylowy. Stan osoby uzależnionej zależny jest od ilości spożywanego alkoholu, stopnia uzależnienia oraz długości jego trwania. Osobę, która znajduje się już w zaawansowanym stadium alkoholizmu można łatwo rozpoznać – wygląda na wiele lat starszą niż jest w rzeczywistości, jej cera staje się matowa i szara, włosy tracą swój blask i zaczynają wypadać, a paznokcie są matowe i się łamią.
Każda osoba, która ma problem alkoholowy i decyduje się na podjęcie leczenia, musi pamiętać, że jest to długa i żmudna droga. Uzależnienie nie powstało w tydzień, dlatego też nie da się go pozbyć w równie krótkim czasie. Jedną z bardzo popularnych metod wspierających walkę z uzależnieniem od alkoholu są leki, których głównym składnikiem jest Disulfiram. Pomagają one pozostać uzależnionemu w abstynencji na tyle długo, by móc rozpocząć dalsze etapy leczenia. Mimo skomplikowania procesu wychodzenia z nałogu, poświęcony czas oraz energia są warte powrotu do dawnego życia i odzyskania kontroli nad własnym życiem!
Czym jest wszywka alkoholowa Esperal oraz gdzie można wykonać zabieg wszywki alkoholowej?
Zapewne większość osób kojarzy nazwę Esperal i wie, że ma ona coś wspólnego z leczeniem alkoholizmu. Esperal to dawna nazwa popularnego środka stosowanego w walce z uzależnieniem, który obecnie produkowany jest i znany pod nazwą Disulfiram. W społeczeństwie przyjęło się jednak, że te dwie nazwy stosuje się naprzemiennie, ze względu na szeroką rozpoznawalność jego dawnej nazwy. Lek produkowany jest w Polsce w postaci tabletek do implantacji lub jako lek przyjmowany doustnie – Anticol. Ta druga postać jest jednak trudno dostępna w naszym kraju, dlatego zdecydowana większość osób uzależnionych od alkoholu decyduje się na wszycie wszywki alkoholowej, która ma postać tabletek z Disulfiramem.
Wszywka alkoholowa nie jest refundowana przed Narodowy Fundusz Zdrowia, można jednak podjąć się jej wszycia w wielu prywatnych gabinetach, na przykład w https://gabinetchirurgiczny.com/.
Esperal jako wszywka alkoholowa
Wszycie wszywki alkoholowej wiąże się z nieskomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, w czasie którego lekarz chirurg umieszcza tabletki z lekiem pod skórą pacjenta. Dawkę leku dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając takie okoliczności jak jego wiek, stopień zaawansowania uzależnienia oraz stan zdrowia. Tabletki wszyte pod skórą działają nieprzerwanie przez około 8-12 miesięcy. Jest to czas, w trakcie którego chory ma szansę zmienić swoje podejście do alkoholu oraz uzależnienia. Pozostając w trzeźwości dostatecznie długo, może zdecydować się również na podjęcie kolejnych kroków, które pomogą mu pokonać nałóg – na przykład zapisanie się i uczęszczanie na terapię, zmianę swoim nawyków żywieniowych oraz zadbanie o powrót do kondycji fizycznej.
Każda osoba uzależniona, która zdecyduje się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej, musi potwierdzić zgodę na taki zabieg pisemnie, bowiem w Polsce zabieg można wykonać tylko za pełną zgodą pacjenta. Uzależniony informowany jest o wszystkich konsekwencjach, które czekają go, gdy złamie abstynencję w trakcie działania Disulfiramu, dlatego musi to być przemyślana oraz świadoma decyzja. Wszywka alkoholowa motywuje osobę uzależnioną do zaprzestania sięgania po alkohol oraz do pozostania przez dłuższy czas w trzeźwości.
Skutki spożywania alkoholu z zaimplantowanym Esperalem
Disulfiram to substancja czynna każdej obecnie produkowanej wszywki alkoholowej. Jest to związek organiczny, który powoduje zaburzenia metabolizmu alkoholi w ciele człowieka. Złamanie abstynencji oraz spożycie nawet znikomej ilości alkoholu etylowego, wiąże się z zaburzeniami metabolizmu, które prowadzą do wystąpienia poniższych objawów:
- nudności i wymioty,
- silne bóle głowy,
- skoki ciśnienia oraz zaczerwieniona twarz,
- swędzenie skóry, pokrzywka,
- duszności i kołatanie serca,
- nadmierne pocenie się,
- ogólne uczucie lęku, ataki paniki.
Czy da się kupić Disulfiram bez recepty?
Wiele osób próbuje zdobyć Disulfiram bez recepty, w celu samodzielnego rozpoczęcia leczenia tym składnikiem. Niestety, lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę, ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie osób, które chcą go zastosować.
Kupując lek na receptę w każdej aptece ma się pewność, że jest on bezpieczny i pochodzi z legalnego źródła. Każde opakowanie zawiera niezbędne informacje dla pacjenta, którymi są między innymi: skład tabletek, sposób użycia leku, skutki uboczne i działania niepożądane, które mogą – ale nie muszą – wystąpić w trakcie działania leku.
Lek wydawany jest tylko na receptę również ze względu na fakt, że decyzję o jego zastosowaniu podejmuje lekarz, który przeprowadza z osobą uzależnioną dokładny wywiad lekarski, który wyklucza ewentualne przeciwwskazania do jego zastosowania. A to wszystko po to, by każdy pacjent mógł czuć się bezpiecznie i pewnie, decydując się na zabieg wszycia wszywki.
Wszywka alkoholowa Esperal – cena wszywki
Ostateczna cena wszycia wszywki alkoholowej może różnić się od siebie, a zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkich cena zależy od miejsca, w którym zdecydujemy się podjąć zabiegu oraz od ilości wszywanego leku, który ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, przez lekarza, który przeprowadza wywiad lekarski. Cena zmienia się również, gdy decydujemy się na użycie szwów rozpuszczalnych oraz gdy poprosimy o podanie dodatkowych leków, na przykład antybiotyku, który zmniejszy ryzyko ewentualnego zakażenia rany.
Ostateczna cena zabiegu wszycia wszywki podawana jest na wizycie kwalifikującej przez lekarza, który przeprowadzał konsultację.
Na czym polega wszycie Esperalu?
Wszycie wszywki alkoholowej w gabinecie to prosty zabieg, który polega na umieszczeniu pod skórą pacjenta tabletek z lekiem Disulfiram. Chirurg po podaniu znieczulenia miejscowego, nacina skórę pacjenta w okolicy łopatki lub na pośladku. W powstałe nacięcie umieszcza głęboko pod skórą odpowiednią ilość tabletek, a następnie zakłada szwy na ranę oraz opatrunek. Cała procedura przeprowadzona jest oczywiście przy użyciu profesjonalnych i sterylnych narzędzi w odpowiednio przygotowanym do tego gabinecie. Cały zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.
Po przeprowadzonym zabiegu uzależniony zostaje szczegółowo poinformowany o zaleceniach związanych z dbaniem o ranę oraz o ewentualnych skutkach ubocznych, które wystąpią, gdy złamie on abstynencję. Jeżeli zostały nałożone szwy nierozpuszczalne, zostaje wyznaczony termin wizyty kontrolnej, na której zostaną one zdjęte.
Przeciwwskazania do zabiegu implantacji Esperalu
Choć na wszycie wszywki alkoholowej decyduje się naprawdę ogromna część osób uzależnionych od alkoholu, to należy pamiętać, że nie każda osoba może podjąć się „zaszycia”.
W trakcie wizyty kwalifikującej na zabieg, należy poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, wszelkich alergiach oraz chorobach – aktualnych i tych przebytych w przeszłości. Do wykonania zabiegu wykluczają między innymi: choroby serca oraz układu krążeniowego, przebyte zawały oraz udary, cukrzyca czy zaburzenia psychiczne takie jak depresje, psychozy oraz przebyte próby samobójcze.
Materiał zewnętrzny