Strona główna » Zabiegi parafinowe na dłonie

Zabiegi parafinowe na dłonie

przez Redakcja

Każda z nas wie, że zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Codziennie dbamy o twarz, włosy i ciało, a niestety zapominamy, że to właśnie dłonie są najbardziej narażone na niekorzystne czynniki środowiska. Dlatego też zwłaszcza zimą warto zafundować naszym dłoniom zabieg parafinowy. Po zabiegu dłonie są delikatne, a skóra jest gładka, naprężona i elastyczna.

W gabinetach kosmetycznych zabiegi parafinowe cieszą się największą popularnością właśnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy skóra dłoni jest szczególnie narażona na działanie niskich temperatur. Zabiegi te wykazują pozytywny wpływ na stan skóry. Parafina ma szerokie zastosowanie w celach zarówno leczniczych (np. rozkurcz mięśni, zapalenie stawów, bóle stawów, reumatyzm, porażenie nerwu twarzowego) jak i kosmetycznych.

Parafina

Parafina jest węglowodorem nienasyconym otrzymywanym podczas procesu destylacji ropy naftowej. Parafina ma silne właściwości natłuszczające. Ponadto cechuje ją duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo cieplne, co pozwala jej na długie utrzymywanie ciepła. Mimo, iż parafina nie posiada właściwości nawilżających, to po zabiegu tworzy się na skórze warstwa ochronna (film), która zatrzymuje w skórze wilgoć. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów parafiny, niektóre z nich są dodatkowo wzbogacone w składniki odżywcze i witaminy.

Efekty zabiegu parafinowego.

Parafina wygładza dłonie, powoduje że skóra staje się miękka, jędrna i nawilżona. Ponadto ma ona działanie rozgrzewające, dzięki czemu usprawnia krążenie i otwiera pory, a co za tym idzie przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach nałożonych pod maskę okluzyjną z parafiny. Zabiegi parafinowe: rozluźniają mięśnie i stawy dłoni, wzmacniają paznokcie, wygładzają drobne zmarszczki, rozjaśniają i niwelują przebarwienia, działają regenerująco na skórę, a także opóźniają (hamują) procesy starzenia się skóry. Tego typu zabiegi działają na nas również relaksująco i odprężająco.

Przebieg kąpieli parafinowej dłoni.

Przed zabiegiem należy zdjąć z dłoni biżuterie. Na początku kosmetyczka dezynfekuje skórę dłoni, następnie wykonuje peeling (może być połączony z masażem), dokładnie go zmywa i osusza dłonie ręcznikiem. Kolejnym krokiem zabiegu jest masaż i nałożenie preparatu pielęgnacyjnego np. krem, serum, maseczka. Ostatnim etapem jest zanurzenie dłoni (z lekko rozchylonymi palcami) w rozgrzanej parafinie (temp. 53-54C), stosuje się 3-5 warstw. Na dłonie z maską parafinową nakłada się foliowe rękawiczki, a następnie rękawice frotte. Po ok. 15-20 min zdejmujemy rękawiczki frotte i foliowe wraz z zastygniętą parafiną.

Pod maską parafinową temperatura podnosi się o 1-2 C, pobudza to działanie gruczołów potowych. Ciepło i wilgoć nie wydostają się na zewnątrz- powstaje tzw. efekt okluzyjny –przyspiesza przemianę materii (pomaga w usuwaniu toksyn z tkanek), powoduje lepsze zaopatrywanie tkanek w tlen i składniki odżywcze. Po zdjęciu okładu parafinowego skóra jest spocona, gorąca i blada, ale szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych. Skóra po zabiegu jest miękka, gładka i elastyczna. Przez minimum godzinę po zabiegu dłoni nie należy myć- aby substancje odżywcze dobrze wchłonęły się w skórę. Efekt utrzymuje się przez kilka dni- cieszymy się wtedy piękną skórą dłoni. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest uzależniona od stanu skóry dłoni- zimą warto wykonać kąpiel parafinową raz w tygodniu.

Warto pamiętać, że codziennie narażamy skórę dłoni na czynniki środowiska tj. warunki atmosferyczne (niskie temp. zimą), chlorowana woda, detergenty, inne substancje chemiczne, a ponadto skóra dłoni starzeje się szybciej niż innych części ciała. Ma to związek z niewielką ilością gruczołów łojowych (niewiele gruczołów na zewnętrznej części dłoni, brak gruczołów łojowych po wewnętrznej części)i niewielką ilością tkanki tłuszczowej.

Kiedy skorzystać z zabiegu parafinowego na dłonie.

Na zabieg powinien się zdecydować każdy kto chce zadbać o swoje dłonie, a szczególnie jest polecany w następujących przypadkach:

  • okres jesienno- zimowy (dłonie są wtedy szczególnie wrażliwe);
  • suchy i popękany naskórek;
  • szorstka i łuszcząca się skóra;
  • w celu odmłodzenia i nawilżenia dłoni;
  • w celu rozjaśnienia skóry i przebarwień;
  • osoby pracujące w szczególnych warunkach (gastronomia, przemysł chemiczny i mechaniczny);
  • zniszczenie skóry na skutek działania detergentów;
  • w przypadku odmrożeń;

Przeciwwskazania

Niestety nie każda z nas może skorzystać z dobrodziejstw tego przyjemnego i relaksującego zabiegu. Przed wykonaniem zabiegu trzeba wykluczyć przeciwwskazania, do których należą: osteoporoza, uczulenie na parafinę, grzybice skóry i paznokci, egzema ( w stanie aktywnym), AZS (czynne z ranami), czynna gruźlica, świeże blizny i rany, dolegliwości skórne (m.in. zapalenie, owrzodzenia, ubytki, poparzenia). W przypadku niewydolności krążenia nie można wykonywać okładów parafinowych na duże obszary ciała.

Wioleta Dymon

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej