Strona główna » Zrogowaciałe paznokcie. Podolog rozwiąże Twój problem!

Zrogowaciałe paznokcie. Podolog rozwiąże Twój problem!

przez Redakcja
rogowaciałe paznokcie. Podolog rozwiąże Twój problem!

Grube, zdeformowane i zrogowaciałe paznokcie są udręką dla wielu osób. Często problem bywa tak dotkliwy, że chowamy stopy w zakryte obuwie nawet w upalne dni, a niekiedy rezygnujemy z różnych spotkań w gronie znajomych. Aby uwolnić się z tej pułapki, wystarczy udać się do specjalisty, jakim jest podolog.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem podologicznym z Krakowa – Agnieszka Kaszuba.

Zrogowaciałe paznokcie – przyczyny i charakterystyka

Paznokcie ulegają zrogowaceniu wskutek połączenia wielu czynników zewnętrznych, jak i płynących od wewnątrz. Na tę wieloprzyczynowość składają się:

 • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego
 • infekcje grzybiczne lub/i bakteryjne
 • skłonność paznokci do szybkiego wysuszania się
 • choroby przewlekłe (cukrzyca, łuszczyca)
 • czynniki mechaniczne (uszkodzenia, źle dopasowane obuwie)

Podolog rozpoznaje przypadłość zrogowaciałych paznokci w wyniku badania wizualnego. Paznokcie takie charakteryzuje najczęściej bardzo gruba warstwa (czasem są one grube do tego stopnia, że pacjent ma problem z ich obcinaniem) i liczne deformacje (mogą one powodować wrastanie, co skutkuje dodatkowym bólem).

Zrogowaciałe paznokcie – jakie leczenie zaproponuje podolog?

Aby wyleczyć zrogowaciałe paznokcie należy udać się na konsultację do salonu kosmetycznego, w którym przyjmuje specjalista podolog. Przeprowadza on:

 • wywiad dotyczący historii schorzenia
 • badanie wizualne stanu stóp
 • wykonuje dodatkowe badania mające na celu określenie ewentualnej infekcji (może
 • zrobić badanie mikologiczne, by ustalić rodzaj grzybicy)

Dzięki informacjom zebranym w czasie badania podolog ustala z pacjentem ścieżkę postępowania oraz dobiera odpowiednie środki lecznicze w przypadku wykrycia infekcji.

Między zrogowaciałym paznokciem, a macierzą często gromadzi się gruba warstwa naskórka, co powoduje jego oddzielenie. Taka sytuacja wymaga niekiedy usunięcia całości paznokcia lub jego części. W takim wypadku istnieje możliwość rekonstrukcji paznokcia przy pomocy nałożenia i uformowania specjalnej masy. O tym decyduje podolog. Kraków dysponuje takimi usługami w salonach kosmetycznych.

Leczenie zrogowaciałych paznokci obejmuje zatem:

 • likwidację nadmiaru zrogowaciałego paznokcia przy użyciu adekwatnego frezu kosmetycznego (czynność ta NIE powoduje wrażeń bólowych)
 • aplikację preparatu leczniczego dobranego według wykrycia ewentualnej infekcji lub preparatu mającego zregenerować płytkę paznokcia w przypadku braku infekcji
 • rekonstrukcję paznokcia w przypadku usunięcia jego połowy
 • zalecenia do dalszego postępowania w domu

Po zakończeniu zabiegu podologicznego należy pozostać w stałym kontakcie ze specjalistą i raz na 5 tygodni umawiać się na wizytę. Dzięki temu podolog będzie miał możliwość całkowitego wyleczenia problemu wrastających paznokci, a chory uwolni się od poczucia wstydu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej