Grube, zdeformowane i zrogowaciałe paznokcie są udręką dla wielu osób. Często problem bywa tak dotkliwy, że chowamy stopy w zakryte obuwie nawet w upalne dni, a niekiedy rezygnujemy z różnych spotkań w gronie znajomych. Aby uwolnić się z tej pułapki, wystarczy udać się do specjalisty, jakim jest podolog.
Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem podologicznym z Krakowa – Agnieszka Kaszuba.
Zrogowaciałe paznokcie – przyczyny i charakterystyka
Paznokcie ulegają zrogowaceniu wskutek połączenia wielu czynników zewnętrznych, jak i płynących od wewnątrz. Na tę wieloprzyczynowość składają się:
- zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego
- infekcje grzybiczne lub/i bakteryjne
- skłonność paznokci do szybkiego wysuszania się
- choroby przewlekłe (cukrzyca, łuszczyca)
- czynniki mechaniczne (uszkodzenia, źle dopasowane obuwie)
Podolog rozpoznaje przypadłość zrogowaciałych paznokci w wyniku badania wizualnego. Paznokcie takie charakteryzuje najczęściej bardzo gruba warstwa (czasem są one grube do tego stopnia, że pacjent ma problem z ich obcinaniem) i liczne deformacje (mogą one powodować wrastanie, co skutkuje dodatkowym bólem).
Zrogowaciałe paznokcie – jakie leczenie zaproponuje podolog?
Aby wyleczyć zrogowaciałe paznokcie należy udać się na konsultację do salonu kosmetycznego, w którym przyjmuje specjalista podolog. Przeprowadza on:
- wywiad dotyczący historii schorzenia
- badanie wizualne stanu stóp
- wykonuje dodatkowe badania mające na celu określenie ewentualnej infekcji (może
- zrobić badanie mikologiczne, by ustalić rodzaj grzybicy)
Dzięki informacjom zebranym w czasie badania podolog ustala z pacjentem ścieżkę postępowania oraz dobiera odpowiednie środki lecznicze w przypadku wykrycia infekcji.
Między zrogowaciałym paznokciem, a macierzą często gromadzi się gruba warstwa naskórka, co powoduje jego oddzielenie. Taka sytuacja wymaga niekiedy usunięcia całości paznokcia lub jego części. W takim wypadku istnieje możliwość rekonstrukcji paznokcia przy pomocy nałożenia i uformowania specjalnej masy. O tym decyduje podolog. Kraków dysponuje takimi usługami w salonach kosmetycznych.
Leczenie zrogowaciałych paznokci obejmuje zatem:
- likwidację nadmiaru zrogowaciałego paznokcia przy użyciu adekwatnego frezu kosmetycznego (czynność ta NIE powoduje wrażeń bólowych)
- aplikację preparatu leczniczego dobranego według wykrycia ewentualnej infekcji lub preparatu mającego zregenerować płytkę paznokcia w przypadku braku infekcji
- rekonstrukcję paznokcia w przypadku usunięcia jego połowy
- zalecenia do dalszego postępowania w domu
Po zakończeniu zabiegu podologicznego należy pozostać w stałym kontakcie ze specjalistą i raz na 5 tygodni umawiać się na wizytę. Dzięki temu podolog będzie miał możliwość całkowitego wyleczenia problemu wrastających paznokci, a chory uwolni się od poczucia wstydu.