Strona główna » Żylaki kończyn dolnych – dlaczego to głównie problem kobiet?

Żylaki kończyn dolnych – dlaczego to głównie problem kobiet?

przez Redakcja
Żylaki na nogach

W przypadku choroby żylakowej statystyki są jednoznaczne – dotyczy ona głównie płci żeńskiej. Szacuje się, ze w niektórych populacjach krajów europejskich aż 50% kobiet boryka się z żylakami, podczas gdy w przypadku mężczyzn wartość ta waha się pomiędzy 17, a 30%. Biologicznym wytłumaczeniem tak dużych rozbieżności są różnice w poziomie progesteronu pomiędzy płciami. Hormon ten produkowany jest zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, ale w organizmie kobiety jego ilości są znacznie większe.

Jak progesteron wpływa na żyły?

Progesteron jest hormonem uczestniczącym w regulacji cyklu u każdej kobiety w okresie rozrodczym, a oprócz tego wpływa również na funkcjonowanie innych układów organizmu np. układ pokarmowy. Oddziałuje on także na ściany naczyń krwionośnych powodując ich rozluźnienie. Takie rozluźnienie w przypadku żył prowadzi do zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek – one także ulegają rozluźnieniu. W następstwie tego dochodzi do zaburzenia przepływu krwi i zwiększenia jej ciśnienia, szczególnie w żyłach kończyn dolnych, co może prowadzić do ich trwałego poszerzania i powstawania żylaków.

Kiedy kobiety są najbardziej narażone na rozwój żylaków?

Ryzyko rozwoju żylaków u kobiet (jak i u mężczyzn) wzrasta znacząco gdy w historii rodzinnej pojawiają się przypadki chorób związanych z niewydolnością żył powierzchniowych nóg. Gdy problem występował jedynie u jednego z rodziców ryzyko to jest wyższe o około 70%, a w przypadku obojga rodziców aż o 90%. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby żylakowej jest także wyższe u kobiet w ciąży. W tym stanie poziom progesteronu w organizmie jest naturalnie podniesiony. Dodatkowo rozwijający się płód uciska żyły miednicy utrudniając odpływ krwi z nóg. Wzrost zachorowalności na żylaki obserwowany jest także w przypadku kobiet w trakcie menopauzy – w tym okresie w organizmie kobiety dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które maja wpływ na funkcjonowanie żył.

Jak wspomagać krążenie w żyłach nóg i łagodzić objawy niewydolności żył powierzchniowych?

Jeżeli mamy tendencje do żylaków nie unikniemy ich pojawienia się, jednak gdy zastosujemy się do pewnych zasad możemy opóźnić ten moment. Powstawaniu żylaków nóg sprzyjają długie okresy bezruchu prowadzące do gromadzenia się krwi w żyłach. Aby czasowo zapobiec problemowi ważna jest więc codzienna aktywność fizyczna angażująca mięsnie kończyn dolnych. Gdy nasza praca wymaga całodniowego siedzenia za biurkiem dla zdrowia naszych żył powinniśmy robić krótkie przerwy na proste ćwiczenia jak np. marsz w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan. Możemy także ćwiczyć siedząc przy biurku np. robiąc kółka stopą czy napinając mięśnie łydki.

Gdy po całym dniu nasze nogi coraz częściej są obrzmiałe, obolałe i czujemy ich ciężar warto sięgnąć po rajstopy uciskowe, które wspomogą krążenie nawet wtedy gdy długo przebywamy w bezruchu. Opisane objawy wskazują na początki niewydolności żył powierzchniowych nóg prowadzącej do powstawania żylaków. Aby złagodzić opuchliznę i nieprzyjemne uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, oprócz stosowania rajstop uciskowych, możemy sięgnąć po szybko wchałaniający się żel z heparyną. Poprawi on mikrokrążenie i dzięki działaniu chłodzącemu  przyniesie nam natychmiastową ulgę uwalniając nas od nieprzyjemnych objawów związanych z niewydolnością żył powierzchniowych nóg.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej