Strona główna » Błędy, których należy unikać w domowej koloryzacji włosów

Błędy, których należy unikać w domowej koloryzacji włosów

przez Redakcja
Błędy, których należy unikać w domowej koloryzacji włosów

Farbowanie włosów w domu to rozwiązanie zarówno bardziej ekonomiczne, jak i znacznie wygodniejsze. W Twoim portfelu pozostanie spora kwota, którą możesz wykorzystać na dodatkowe zakupy lub weekendowe szaleństwa. Całą operację możesz przeprowadzić w dowolnym czasie, a jeśli masz ochotę, możesz to robić nawet o północy. Nie musisz się obawiać, że Twój dom wypełni brzydki zapach, bo dziś możliwa jest domowa koloryzacja bez amoniaku. Nie dość, że jest pozbawiona brzydkich zapachów, to jest znacznie bezpieczniejsza dla skóry i włosów.

Osoby, które nie mają doświadczenia w domowym farbowaniu włosów, z pewnością zastanawiają się, jak zrobić to sprawnie i jakie problemy mogą napotkać. Poniższy tekst rozwieje wiele wątpliwości, których duża część związana jest z rodzajem farby, jaki najlepiej wybrać oraz z samym przygotowaniem się do farbowania włosów. Pokażemy, jakie korzyści przynosi domowa koloryzacja bez amoniaku i dlaczego po farbowaniu włosów warto zastosować odżywkę lub maseczkę z filtrem UV. Sprawdź więc, jakich błędów należy unikać.

Nie wybieraj farb zawierających drażniące składniki

Na rynku ciągle jest wiele farb zawierających amoniak. To drażniąca substancja, która bywa przyczyną dotkliwych podrażnień skóry i poważnych alergii. Amoniak wpływa także niekorzystnie na pracę dróg oddechowych. Ten nieorganiczny związek chemiczny pełni w farbach ważną rolę nośnika pigmentu. Transportuje barwnik do wewnętrznych struktur włosa, dzięki czemu włosy trwale zmieniają swój kolor. Nie sposób zatem pozbyć się amoniaku, trzeba go zastąpić równie sprawną substancją.

Domowa koloryzacja bez amoniaku stała się możliwa, gdy producenci wpadli na pomysł zastąpienia amoniaku monoetyloaminą. Ta równie skutecznie transportuje pigment do wnętrza włosów, ale nie jest już tak agresywna dla zdrowia człowieka. Wybieraj zatem farby bez amoniaku.

Nie myj włosów 24 godziny przed farbowaniem

Przed farbowaniem włosów nie należy ich myć co najmniej dobę. Dzięki temu pozostanie na nich naturalny płaszcz lipidowy, który ochroni je przed działaniem preparatu koloryzującego. Włosy nie powinny być wówczas zbyt przesuszone, a to sprawi, że struktura ich nie ulegnie zbyt dużej destrukcji. Domowa koloryzacja bez amoniaku będzie jeszcze bardziej bezpieczna.

Nie przedłużaj czasu pozostawania preparatu na włosach

Obojętnie, czy jest to domowa koloryzacja bez amoniaku czy z amoniakiem, nie wolno wydłużać czasu jej trwania. Wszelkie składniki aktywne zawarte w farbach działają na włosy tak długo, jak długo na nich pozostają. Jeśli producent określa, że farba może pozostać na włosach przez na przykład 20 minut, oznacza to, że ten czas wystarcza do zmiany koloru. Dłuższe oddziaływanie farby na włosy będzie miało zły wpływ na ich kondycję. Kolor nie będzie bardziej intensywny, jeśli farba pozostanie dłużej, a włosy z pewnością będą bardzo przesuszone, mogą też stać się łamliwe i kruche.

Domowa koloryzacja bez amoniaku to nie wszystko

Farba bez amoniaku jest znacznie bezpieczniejsza dla zdrowia, ale podobnie jak inne farby, jest wskazaniem do stosowania wzmożonego nawilżania i odżywiania włosów. Po farbowaniu należy stosować odżywki i maseczki nawilżające. Najlepsze z nich posiadają substancje spełniające funkcję filtrów UV, co chroni kolor włosów przed złym wpływem promieni słonecznych. Dzięki filtrom kolor włosów będzie intensywny przez długi czas.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej