Strona główna » Chirurgia plastyczna – czy to dla Ciebie?

Chirurgia plastyczna – czy to dla Ciebie?

przez Redakcja

Każda kobieta miewa mnóstwo kompleksów a tym samym mnóstwo dylematów związanych ze swoim wyglądem ? co jest normalne i uzasadnione. Jesteśmy z natury estetkami i chcemy się podobać przede wszystkim sobie. W dążeniu do ideału zaczynamy zadawać sobie pytania, czy warto, czy to odpowiedni wiek, czy to coś zmieni, czy nie zaszkodzi?

Tworząc grupę ankiet na potrzeby Beauty Magazine zapytaliśmy przeszło 1000 kobiet co chciałyby zmienić w swoim wyglądzie. Prawie 46% chciałoby schudnąć, 17% chciało by zredukować cellulit, a 13% powiększyło by sobie biust lub wypełniło zmarszczki. Dziś na ratunek większość niedoskonałości naszego ciała przychodzi chirurgia plastyczna. Niestety większość tego typu zabiegów kosztuje jak na polskie warunki niemałe pieniądze, dlatego coraz więcej klinik decyduje się na systemy ratalne, stając się dostępniejszymi dla portfeli klientek.

W styczniu odbył się czat z dr Małgorzatą Chomicką Jandą, chirurgiem plastykiem szpitala grupy LUX MED, cieszącą się bardzo dobrymi opiniami wśród swoich pacjentów, która to odpowiadała na pytania internautów. Wśród uczestników największą ciekawość wywoływały zabiegi odsysania tłuszczu, powiększania piersi oraz korekcji odstających uszu. Pani doktor rozwiała również kilka mitów na temat najbardziej popularnych operacji plastycznych.

Chyba największym z mitów krążących wśród kobiet jest informacja, że po zabiegu powiększenia biustu za pomocą wkładek silikonowych nie będą mogły karmić piersią. Tymczasem implant jest wkładany pod mięsień piersiowy i nie zaburza to procesu karmienia. Rekonwalescencja po powiększeniu trwa ok. 1 tygodnia, jednak specjalny stanik polecany jest na 6 tygodni. Powrót do ćwiczeń fizycznych możliwy jest dopiero po 2-3 miesiącach ? mówi Pani dr Małgorzata Chomicka Janda. Dla kobiet, które się boją implantów silikonowych istnieje również odwracalna metoda powiększania piersi. Jest to tak zwana metoda z zastosowaniem Macrolane. Preparat Macrolane to kwas hialurynowy, który po ok. dwóch latach ulega wchłonięciu – dodaje Pani doktor. Zabiegi powiększenia piersi powodują nie tylko zmiany w naszym ciele ale też w psychice. Macrolane to opcja dla mniej zdecydowanych kobiet lub bojących się (niepotrzebnie) jakiś powikłań. Przez ten czas można przemyśleć bardziej inwazyjną metodę i zdecydować, czy podobamy się sobie czy też nie, czy zniknęły kompleksy, czy większy biust spowodował wzrost pewności siebie, naszej kobiecości itp. Być może wyda się to dość infantylne jednak sporo pań, które poddały się zabiegom powiększania piersi twierdzi, że od tego momentu stały się innymi, szczęśliwszymi kobietami. Ceny zabiegów powiększania biustu oscylują w Polsce wokół 10.000 złotych i już nawet kobiety, które ledwo stały się pełnoletnie (18-19 lat) decydują się na powiększenie piersi.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak temat poprawy własnej sylwetki poprzez odsysanie tłuszczu – zabieg rozbicia i usunięcia podskórnej tkanki tłuszczowej – liposukcja. O czym większość osób nie ma pojęcia, to że raz usunięta tkanka tłuszczowa ponownie nie powstaje w tym miejscu. W związku z tym, nawet przed planowaną ciążą, liposukcja ma sens. Zabieg ten charakteryzuje się powstaniem niewielkich nierówności dlatego Pani doktor radzi, aby je zminimalizować najlepiej zastosować już od siedmiu dni od zabiegu masaże limfatyczne i chodzić na basen. Masaż limfatyczny tzw. rollen i vacuwell na pewno poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają obrzęki. Natomiast nie wpływają w sposób zasadniczy na odchudzanie. Liposukcja w połączeniu z nimi na pewno jest najlepszą metodą aby poprawić sylwetkę. Po zabiegu liposukcji praktycznie po tygodniu można wrócić do ?normalnego życia? i do pracy. Tutaj w zależności od ilości redukcji tkanki tłuszczowej i metody liposukcji (istnieje kilka jej rodzajów) ceny zabiegów kształtują się w przedziale 2.000-10.000 zł. Odessany tłuszcz może zostać wykorzystany do wypełniania piersi, powiększania ust, wypełniania zmarszczek na twarzy, pośladków czy łydek ? jak dowiedzieli się uczestnicy rozmowy. Alternatywą dla liposukcji jest lipoliza polegająca na ostrzyknięciu tkanki tłuszczowej preparatem fosfatydylocholiny i po rozpuszczeniu tkanki metabolizowaniu jej w wątrobie.

Wiele zainteresowania krążyło wokół medycyny estetycznej twarzy, a konkretnie blizn po zabiegach powiek, które po kilku miesiącach stają się praktycznie niezauważalne, usuwania worków pod oczami, korekcji odstających uszu, czy metod zapobiegających starzeniu tj. botox, złote nici.

chirurgia plastyczna - pytania i odpowiedzi

W przypadku korekcji odstających uszu najważniejszą informacją jakiej dowiedzieli się uczestnicy to czas rehabilitacji, który trwa około tygodnia. Po tym czasie można zdjąć opatrunek, który zwykle mieści się on pod opaską i jest mało widoczny a także dopiero wtedy można umyć włosy. Informacja dla rodziców, których dzieci mają odstające uszy ? przyklejanie ich dzieciom na plaster nic nie da. Odstające uszy to wada genetyczna i żadne postępowanie we wczesny dzieciństwie nie wpłynęłoby na ujawnienie się tej wady. Zwykle występuje ona w co drugim pokoleniu ? tłumaczyła dr Małgorzata Chomicka Janda.

Odnośnie kosmetyki twarzy Pani doktor rekomendowała dbałość o swój wygląd i korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych. Zastosowanie botoksu choćby jednokrotne powoduje, że zmarszczki ulegają zmniejszeniu. Wszystkie te zabiegi doprowadzają do dobrej kondycji skóry, co jest ważne przy późniejszych zabiegach medycyny estetycznej. Złote nici natomiast poprawiają elastyczność skóry, pobudzają powstawanie nowego kolagenu, odmładzają jej wygląd. Nie wpływają natomiast na usunięcie nadmiaru skóry i skórę obwiśniętą. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, a nici są umieszczane na krzyż. Do operacyjnego usunięcia zmarszczek można wykonać zabieg silhette lift, który polega na zastosowaniu nitek posiadających haczyki z kwasu polimlekowego. Można go wykonać albo w znieczuleniu miejscowym albo dożylnym właściwie nie ma blizn, rekonwalescencja wynosi kilka dni. Tradycyjny lifting twarzy z założeniem szwów na powięź mięśniową – zabieg jest w znieczuleniu ogólnym a rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodnie ? wyjaśniła Pani doktor.

Jedno z ostatnich pytań dotyczyło korekcji nosa: Jak długo po korekcji nosa twarz pozostaje opuchnięta i czy jest to bardzo bolesne? – pytał kolett. W odpowiedzi Pani doktor tłumaczyła, że zwykle po operacji nosa opuchlizna nie jest zbyt duża. Zasinienia wokół oczu mogą występować do ok. 2 tygodni. Zabieg części kostnej nosa nie jest bolesny i zwykle pacjenci dobrze go znoszą.


dr Małgorzata Chomicka Janda

Uprzejmie informujemy, że wszelkie materiały zawarte na czacie mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić profesjonalnej konsultacji, diagnozy i opieki medycznej. Jest to jedynie dodatkowa możliwość zapytania, zasięgnięcia rady i nie należy traktować tej drogi komunikacji jako konsultacji medycznych. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, nie można generalizować, jak również oczekiwać diagnozy/leczenia “na odległość”. Zachęcamy do odwiedzania lekarza w celu uzyskania pełnej informacji o stanie swojego zdrowia. Ponosisz osobistą odpowiedzialność zawierzając jedynie wiadomościom zawartym na czacie, wypowiedziom osób współpracujących z serwisem, a także opiniom innych użytkowników.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej