Strona główna » Czy okulary są lepsze niż soczewki?

Czy okulary są lepsze niż soczewki?

przez Redakcja

Okulary i soczewki są dostępne dla osób z różnymi wadami wzroku, również dla astygmatyków i tych, którym z wiekiem pogorszył się wzrok. Różnią się pod wieloma względami, m.in. użytecznością i zasadami noszenia. Okulary i soczewki mogą być tak samo dobre, jeśli są odpowiednio dobrane. Funkcjonalność okularów i soczewek – co jest bardziej uniwersalne?

Korekcyjne okulary i soczewki mają być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, ponieważ stosuje się je na co dzień (czasem często wymiennie). Żeby dowiedzieć się, czy okulary są lepsze niż soczewki, należy porównać je pod wieloma względami.

  • Widzenie – soczewki zapewniają ostrość widzenia w całym jego polu, obraz w okularach rozmazuje się przy patrzeniu do góry albo na boki.
  • Komfort dla oka – okulary i soczewki są tak samo komfortowe, zapewniają dostęp tlenu; niektóre soczewki, jeśli są źle dobrane lub niewłaściwie pielęgnowane, mogą podrażniać powierzchnię oczu podczas noszenia i dodatkowo ją wysuszać oko.
  • Ciężar – soczewki są lekkie i łatwo je nosić i transportować, np. na wyjazdach; dobrze dopasowane okulary są wygodne i także mogą być lekkie, jednak nie tak lekkie jak soczewki.
  • Pielęgnacja i używanie na co dzień – okulary nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji, wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć; soczewki należy zakładać i zdejmować, zachowując zasady higieny, przechowywać je można wyłącznie w specjalnym płynie (jednodniowe są jednorazowego użytku i nie trzeba ich pielęgnować, po zdjęciu wystarczy je wyrzucić do kosza).
  • Użyteczność i ograniczenia – zarówno okulary, jak i soczewki, mogą nosić osoby z różnymi wadami wzroku, w tym ze starczowzrocznością i astygmatyzmem. Okulary są lepsze dla osób, które mają duże problemy z zakładaniem soczewek i ich odpowiednią pielęgnacją, soczewki sprawdzą się u osób aktywnych, np. podczas uprawiania sportów, w których oprawki okularów mogą przeszkadzać.
  • Przeciwwskazania – nie ma przeciwwskazań do noszenia okularów, za to soczewek nie powinny nosić osoby z zespołem suchego oka, zaburzeniami hormonalnymi, alergicy, diabetycy, nie należy nosić ich także podczas grypy i stanów osłabienia odporności organizmu.

Pod względem dostępności okulary i soczewki wypadają tak samo. Różnią się natomiast wyglądem.

Co wygląda lepiej – okulary czy soczewki?

Jeśli chodzi o wygląd, wybór soczewki czy okulary zależy od indywidualnych preferencji. Zmiana jednych na drugie może pozwolić na wykreowanie nowego wizerunku. Pod względem tego, jak się wychodzi na zdjęciach, soczewki wygrywają, ponieważ mogą być mniej problematyczne od okularów, które odbijają światło, co czasem wygląda niekorzystnie. Jednak profesjonalnemu fotografowi nie robi różnicy, czy klient jest w okularach, czy nosi soczewki.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej