Strona główna » Jak dbać o pędzle do makijażu aby służyły nam długo?

Jak dbać o pędzle do makijażu aby służyły nam długo?

przez Redakcja
Jak dbać o pędzle do makijażu aby służyły nam długo

Każda kobieta posiada kilka ulubionych pędzli, z pomocą których wykonuje makijaż. Ich codzienne wykorzystywanie sprawia, że na ich powierzchni osiadają resztki suchych i mokrych produktów, a także martwy naskórek, który jest zbierany podczas dotykania pędzlem twarzy. Taki zbiór zanieczyszczeń stanowi idealne środowisko do powstawania kolonii bakterii i wirusów, które powodują pojawienie się niedoskonałości na twarzy, jak wyprysków oraz nadkażeń oraz negatywnie wpływają na trwałość pędzla. Jak odpowiednio dbać o akcesoria do wykonywania makijażu?

Jak często myć pędzle?

Mycie pędzli do makijażu jest najważniejszą czynnością, która pozwala utrzymać je w czystości oraz dobrej kondycji. Proces dbania o ich higienę musi być bardzo regularny, zgodny z częstotliwością ich używania. Jak często należy myc pędzelki?

  • pędzle do aplikacji podkładu, sypkiego pudru, bronzera oraz różu – wymagają mycia minimum raz w tygodniu,
  • pędzle do nakładania cieni – konieczne jest ich dokładne mycie co 3 dni,
  • pędzelek do eyelinera i płynnych tuszy – należy myć po każdym użyciu, ze względu na bliski kontakt ze śluzówką oka,
  • gąbeczka do nakładania podkładu oraz mokrych bronzerów – wymaga mycia po każdym użyciu, ze względu na wilgoć, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów.

Akcesoria pomocne przy pielęgnacji pędzli do makijażu

Znacznym ułatwieniem przy utrzymywaniu czystości pędzli są akcesoria, które ułatwiają ich suszenie oraz przechowywanie. Warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Wysokiej klasy produkty będą lepiej spełniały swoją funkcję oraz charakteryzować je będzie wytrzymałość na ewentualne upadki. Komponenty, z których produkowane są takie gadżety muszą być materiałami, które są bezpieczne dla skóry, gdyż dotykające ich pędzelki mają z nią bezpośredni kontakt. 

Suszarki do pędzli

Po każdorazowym, dokładnym umyciu pędzli konieczne jest ich dokładne wysuszenie. Pozwala to zachować ich naturalny kształt, który odpowiada za prawidłową aplikację produktu. Nigdy nie należy pozostawiać pędzla do wyschnięcia włosiem do góry. Spływająca woda może sprawić, iż klej nie będzie utrzymywać w odpowiedniej pozycji pędzla, przez co dojdzie do jego zniszczenia. Suszarki do pędzli to akcesorium, które pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji pędzelka podczas procesu wysychania oraz zapobiega jego deformacjom.

 Organizer na pędzle

Odpowiednie przechowywanie akcesoriów do wykonywania makijażu również jest bardzo istotnym elementem odpowiedniej pielęgnacji. Miejsce, w którym są trzymane nie powinno być wilgotne. Wilgoć niekorzystnie wpływa na jakość włosa oraz powoduje pojawianie się na ich powierzchni niechcianych drobnoustrojów. Warto trzymać je na toaletce w pokoju lub garderobie. Są to pomieszczenia, w których panuje stała temperatura oraz odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Jak je przechowywać? Pomocny może okazać się organizer na pędzle. Tego typu pudełko posiada wiele przegródek, które pomieszczą różnej grubości pędzle. Dodatkowym atutem jest łatwy dostęp do każdego egzemplarza oraz odpowiednie usystematyzowanie ich, na przykład jeden rządek zajmują wyłącznie pędzle do pudru, kolejny do cieni.

Jak myć pędzle do makijażu?

Przy odpowiedniej pielęgnacji pędzli najważniejsza jest regularność. Pozwoli to zachować maksymalną higienę włosia oraz nie doprowadzi do pojawiania się na ich powierzchni wirusów i bakterii. 

Do mycia można wykorzystać delikatne mydło, szampon lub żel do demakijażu. Pierwszym krokiem jest zwilżenie pędzla wodą, a następnie naniesienie preparatu myjącego. Po aplikacji płynu należy delikatnie pocierać pędzlem o dłoń lub specjalne silikonowe podkładki. Po dokładnym usunięciu brudu i pozostałości kosmetyków należy osuszyć je, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym, a na końcu pozostawić w suszarce do pędzli do całkowitego wyschnięcia.

Odpowiednia troska o akcesoria do wykonywania makijażu pomoże utrzymać je w czystości oraz dobrej kondycji na wiele lat.

Zobacz także

1 - komentarzy

JolaW 16 marca 2021 - 14:46

Moje ulubione pędzle są od marki GLOV. Najlepsze jakie do tej pory miałam. Czyszczę je mydełkiem tej samej marki i są jak nowe :)

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej