Dermokosmetyki to produkty apteczne, które cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Tego typu kosmetyki można stosować zarówno w profilaktyce, jak i w celu redukcji negatywnych skutków problemów skórnych. Czy jednak każdy wie, jak je stosować?
Dermokosmetyki powstały z połączenia sił branży dermatologicznej i kosmetycznej. Są to preparaty przebadane dermatologicznie i oferowane w aptekach. Dermokosmetykami nazywa się głównie produkty stosowanie do twarzy, ale nie tylko. Wiodące linie kosmetyczne proponują Polkom także uzupełnienie kuracji w postaci kosmetyków do ciała, kremów do rąk czy stóp. Do gamy dermokosmetyków zaliczają się także emulsje i mleczka do oczyszczania twarzy, peelingi enzymatyczne, toniki i płyny micelarne.
Kiedy stosować dermokosmetyki?
Dermokosmetyki warto stosować jako element kuracji profilaktycznej, kiedy zależy nam, aby zapobiegać problemom skórnym, zanim się pojawią. Ten rodzaj kosmetyków do twarzy przydatny jest także przy łagodzeniu skutków już istniejących problemów z cerą.
Dermokosmetyki podzielone są ze względu na typ cery, do której są przeznaczone. Dzięki temu istnieje wiele linii produktów odpowiednich dla potrzeb cery naczynkowej, cery dojrzałej, cery trądzikowej, cery tłustej, cery suchej oraz cery mieszanej i z przebarwieniami. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty stosowania dermokosmetyków, warto znać ich właściwości i odpowiednio stosować.
Co powinny zawierać specjalne dermokosmetyki?
Na przykład dermokosmetyki do cery naczynkowej zawierają specjalne substancje, które obkurczają rozszerzone naczynka i redukują zaczerwienienia. Są to na przykład produkty mające w składzie rutynę, tokoferole (witaminę E), witaminę C, witaminy z grupy B, krzem, cynk czy wyciąg z kasztanowca
Ważne jest, aby dermokosmetyki posiadały skład odpowiadający potrzebom konkretnego typu skóry. Ich zadaniem jest łagodzenie zmian, nawilżanie (w przypadku skóry suchej), redukcja sebum (w przypadku cery tłustej), wzmocnienie ścianek skóry i redukcja zmarszczek (w przypadku cery dojrzałej).
Branża dermokosmetyków oferuje także produkty dla mężczyzn: specjalnie przebadane dermatologicznie balsamy po goleniu łagodzące podrażnienia czy kremy nawilżające oraz specjalne produkty do włosów, które np. hamują wypadanie włosów.
Jaka będzie przyszłość dermokosmetyków?
Sektor dermokosmetyków w ciągu ostatnich lat rozwinął się bardzo dynamicznie, także w Polsce. Widać tu wyraźnie, że konsumenci ostrożniej wybierają kosmetyki, które nakładają na twarz i decydują się na dobrze przebadane produkty dostępne w aptekach. Istotne jest to, że producenci dermokosmetyków wciąż rozwijają tę branżę i opracowują nowe receptury, które w przyszłości będą skuteczniej zwalczaj dolegliwości cery.