Piegi według jednych uważane za piękne, dla innych mogą być źródłem kompleksów. Natomiast przebarwienia i plamy skórne zawsze dodają nam lat i odbierają skórze blasku, sprawiają, że wyglądamy na zmęczone. Dzisiaj jednak bardzo łatwo i w bezpieczny sposób możemy pozbyć się tych defektów. Wystarczy udać się do dobrego dermatologa i kosmetyczki, by skutecznie wybielić piegi i usunąć przebarwienia skóry.
Melanina a przebarwienia
W jaki sposób dochodzi do przebarwień? Co jest ich przyczyną? Czy istnieją grupy szczególnie narażone na te defekty? Po co w skórze występuje melanina? Czy piegi mogą zniknąć? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy doktor Klaudię Zwiorek-Czech z krakowskiej kliniki medycyny estetycznej Face&Body Institute. ? Melanina jest niezbędnym pigmentem w skórze, ponieważ ochrania jej głębsze warstwy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Działa jak tarcza odbijająca szkodliwe promieniowanie słoneczne. Bez melaniny bylibyśmy po prostu bezbronni wobec promieniowania. Kiedy się opalamy, ilość melaniny zwiększa się i skóra nabiera ciemniejszego odcienia. Ale bywają miejsca, pewne punkty, w których gromadzi się więcej melaniny i skutkuje to właśnie plamą lub przebarwieniem. W podobny sposób pojawiają się piegi, ale tutaj czynnik jest immanentny, bowiem plamki ukazują się z powodu szybszego tempa syntezy melaniny przez melanocyty. Bez względu jednak na przyczynę powstania, niemal wszystkie przebarwienia można usunąć ? tłumaczy specjalista. Przebarwienia częściej występują u kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że posiada je ponad 35% pań po trzydziestym roku życia i aż 90% po pięćdziesiątym roku życia. Oczywiście duży wpływ na powstawanie plamek ma ekspozycja na światło słoneczne, ale ich pojawienie się może być również związane z chorobami wątroby czy tarczycy. Ponadto przyczyną są gwałtowne zmiany hormonalne, np. w okresie ciąży i menopauzy. Inną grupę stanowią piegi, których występowanie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie i występuje u osób o jasnej karnacji, a jeszcze inną ? przebarwienia potrądzikowe (czyli pozapalne). Każde z tych przebarwień może być usunięte, ale wiele zależy od tego w jak głębokiej warstwie skóry występuje. Poznajmy zatem najlepsze i najbezpieczniejsze sposoby na to, jak wybielić piegi i usunąć przebarwienia.
Cosmelan
Jednym z najchętniej wybieranych preparatów do usuwania przebarwień jest Cosmelan, a to dlatego, że wyróżnia się dużą skutecznością. Cosmelan w około 98% przypadków usuwa przebarwienia oraz nawet intensywne i zadawnione plamki. Ponadto działa stymulująco na produkcję kolagenu, przez co odmładza skórę oraz zwęża pory i reguluje wydzielanie łoju, czyli idealnie nadaje się do usuwania przebarwień potrądzikowych jednocześnie zapobiegając nawrotom choroby. Cosmelan usuwa również piegi, przebarwienia posłoneczne i hormonalne. Efekty widoczne są w przypadku skóry ciemnej po około 10 dniach, a w przypadku skóry jasnej po około 10-21 dniach. A jak wygląda zabieg? ? Najpierw skóra pacjenta jest oczyszczana i przemywana specjalnym preparatem odtłuszczającym oraz złuszczającym. Następnie nakłada się krem ?Cosmelan 1? w formie maski. Pacjent opuszcza klinikę i udaje się do domu, gdzie po 5-8 godzinach zmywa maskę wodą. I również w domu odbywa się drugi etap terapii, ponieważ codziennie, wedle wskazań lekarza należy używać kremu ?Cosmelan 2?. Terapia w domu trwa przez około 3 miesiące ? wyjaśnia Agnieszka Gomolińska z Face&Body Institute. A cały sekret preparatu Cosmelan opiera się na tym, że blokuje on wydzielanie tyrozynazy, czyli enzymu który bierze udział w produkcji melaniny. Poza tym składniki aktywne kremu odwracają przemiany metaboliczne w łańcuchu tyrozynazy oraz działają rozjaśniająco. Skóra nabiera jednolitego kolorytu, jędrności, jest odpowiednio nawilżona, czyli jednym słowem ? pełna blasku.
Efekty terapii są pewne, bardzo widoczne i długotrwałe co stanowi zestaw cech, które rzadko można wspólnie wymienić mówiąc o terapiach upiększających.
Dermamelan
Warta uwagi jest również kuracja preparatem Dermamelan, który ma wzmocniony skład w porównaniu do Cosmelan?u. Jego składniki aktywne działają tak samo, jak w przypadku kremu Cosmelan, ale dodatkowo zawiera on kwas salicylowy. Dlatego też może być częściej polecany do skóry łojotokowej, choć i Cosmelan radzi sobie świetnie z jej problemami. Ponadto Dermamelan zawiera składniki działające odmładzająco, czyli witaminę A, E i bisabolol oraz witaminę C, która stymuluje syntezę kolagenu oraz wzmacnia naczynia krwionośne. W jego składzie znajdziemy również wyciąg z lukrecji gładkiej i niacynamid, które łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie stanów zapalnych, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Oczywiście Dermamelan posiada również czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu, a efekt kuracji pojawiają się po około 10 dniach. Cała terapia również dzieli się na część odbywającą się w klinice medycyny estetycznej oraz w domu i trwa przez 3 miesiące.
Złuszczanie ? peelingi i mikrodermabrazja
Plam, przebarwień i piegów możemy pozbyć się również poprzez złuszczanie naskórka i pobudzanie skóry do odbudowy. Szczególnie warte polecenia są dwa peelingi: peeling chemiczny kwasem trójchlorooctowym TCA oraz peeling Retises CT. Kwas trójchlorooctowy nakłada się na odtłuszczoną skórę, a podczas zabiegu możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnego pieczenia, które jednak jest łagodzone poprzez zimne nawiewy, a po peelingu ? zimne okłady. Naskórek złuszcza się nawet przez 7 dni po wykonaniu zabiegu i zalecane jest wzięcie urlopu na czas kuracji. Skóra po około 3 dniach zmienia kolor na brązowy i przypomina skorupkę, która następnie złuszcza się. Bardzo ważne jest to, aby stary naskórek złuszczył się samoistnie, a zatem nie możemy odrywać płatków skóry, rozdrapywać małych ranek itp. A efekty peelingu TCA widać już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się gładka, przebarwienia są usuwane, a procesy odbudowy skóry i przyspieszenie syntezy kolagenu wpływają na odmłodzenie naszej twarzy.
Ze względu na istniejące ryzyko powstania przebarwień pozapalnych w przypadku kwasu TCA ? zalecane jest w jego przypadku zrobienie testów na małym obszarze skóry a także stosowanie go miejscowo. Ten zabieg rewelacyjnie sprawdza się do likwidowania plam ?starczych? na dłoniach, dekolcie, plecach. W wielu przypadkach wystarczy już jeden zabieg aby pozbyć się oznak upływającego czasu na długie lata. W przypadku likwidowania plamek na dłoniach i innych mniejszych obszarach niepotrzebnym jest branie urlopu czy jakakolwiek przerwa od codziennych obowiązków.
Przebarwienia bardzo dobrze usuwa również peeling, który zawiera duże stężenie retinolu i witaminę C, a znany jest pod nazwą Retises CT. Peeling ten usuwa martwe komórki naskórka i stymuluje powstawanie kolagenu oraz syntezę kwasu hialuronowego, dzięki czemu odmładza skórę, odpowiednio ją nawilża i zmniejsza zmarszczki. Bardzo ważne jest to, że aktywne składniki regulują aktywność melanocytów, co skutkuje rozjaśnieniem i zmniejszeniem plam. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na nieobecność w pracy przez dłuższy okres, a także dla tych osób, które w zdecydowany sposób chcą pozbyć się jedynie szaro-brunatnego kolorytu skóry spowodowanego paleniem tytoniu. W przypadku Retises CT pełne o efekty rozjaśniające pojawią się po 3-5 zabiegu i z każdym zabiegiem złuszczanie skóry i zaczerwienienie będą słabsze. W tym przypadku, jak i w pozostałych należy bezwzględnie pamiętać o ochronie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego i w związku z tym używać systematycznie kremu z wysokim faktorem przeciwsłonecznym ? dodaje kosmetolog Agnieszka Gomolińska.
Dla tych Pań, które mogą być uczulone na składniki peelingów chemicznych, można polecić złuszczanie mechaniczne, czyli mikrodermabrazję, którą swego czasu okrzyknięto najlepszym sposobem na piegi. Zabieg ten polega na warstwowym złuszczaniu naskórka, aż do poziomu, który według lekarza jest odpowiedni. Podczas mikrodermabrazji stosowane są głowice diamentowe lub zawierające kryształki korundu. Cały zabieg jest bezbolesny i w pełni bezpieczny. Po serii zabiegów zmniejszają się przebarwienia, płytkie zmarszczki, a odbudowana skóra wygląda na młodszą i jest grubsza.
Na przykładzie zabiegów usuwających przebarwienia możemy zauważyć kierunki rozwoju medycyny estetycznej. Dzisiaj, aby wybielić piegi i usunąć przebarwienia, już żadna z Pań nie musi uciekać się do babcinych sposobów, które nie były szczególnie skuteczne. Zamiast tego mamy dostępny pełen wachlarz możliwości, a każdy z przedstawionych zabiegów jest bezpieczny, nieinwazyjny, niedrogi i co bardzo ważne ? działa kompleksowo, dzięki czemu nasza skóra odzyskuje młodość oraz piękno.