Strona główna » Jak znaleźć pracę tuż po studiach? 5 porad

Jak znaleźć pracę tuż po studiach? 5 porad

przez Redakcja
Jak znaleźć pracę tuż po studiach?

Obrona pracy zaliczeniowej zakończyła się pomyślnie, a uczelnia wystawiła już dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego? To świetne, ale do pełnego sukcesu potrzeba jeszcze jednego – zatrudnienia w wybranym zawodzie. W końcu to właśnie dla wymarzonej pracy większość z nas idzie na studia! Niestety brak doświadczenia może zniechęcić wielu potencjalnych pracodawców. Jak to zmienić i znaleźć pracę tuż po studiach? Oto 5 porad, które pomogą w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia!

Dobre CV to podstawa

Pracodawcy otrzymują dziesiątki, a czasami setki CV. W natłoku dokumentów łatwo się zgubić, a mało wyraziści kandydaci nie mają szans wyróżnić się z tłumu. Dlatego warto zadbać o to, by CV zawierało nie tylko najważniejsze informacje o doświadczeniu, umiejętnościach i wykształceniu, ale też dodatkowe rubryki. Tylko co do nich wpisać? Jak powinno wyglądać przykładowe CV studenta lub osoby tuż po studiach?

Do CV trzeba wpisać najważniejsze osiągnięcia z okresu studiów. Może to być chociażby dobry stopień na dyplomie, a także aktywny udział w samorządzie studenckim, kołach naukowych lub konferencjach, w tym pomoc w organizacji wydarzeń. Do tego należy opisać dodatkowe aktywności, np. zrealizowane kursy, zdobyte certyfikaty, zakończone wolontariaty. Ciekawe zainteresowania też mogą być dużą zaletą, szczególnie jeśli są powiązane z wykonywanym zawodem.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

To właśnie po rozmowie kwalifikacyjnej rekruter podejmie decyzję o tym, czy warto nas zatrudnić. Dlatego należy zrobić wszystko, by jak najlepiej wypaść w trakcie spotkania. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować dokładne sprawdzenie treści ogłoszenia o pracę oraz profilu działalności firmy, a także wymyślenie odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Na samą rozmowę kwalifikacyjną trzeba się odpowiednio ubrać. Najlepszy będzie oficjalny strój, ale nie wolno przesadzać z nadmierną elegancją. Na miejsce spotkania warto przyjść kilkanaście minut wcześniej i postarać się uspokoić – stres to najgorsze, co może się przytrafić podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

Biuro kariery na uczelni

Większość uczelni prowadzi własne biura karier. Absolwenci mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy doradców zawodowych i skonsultować kształt CV oraz przejrzeć bazę ofert pracy od współpracujących podmiotów. W przypadku dużych uniwersytetów biura karier mają ogromne bazy, gdzie często można znaleźć setki ogłoszeń od potencjalnych pracodawców. Warto zostawić tam CV – gdy pojawi się odpowiednia oferta, pracownicy biura złożą aplikację w naszym imieniu.

A może… staż?

Wielu studentów aplikuje na oferty pracy na stanowiska wymagające podstawowego doświadczenia. Czasami faktycznie da się znaleźć pracę w ten sposób, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji warto rozważyć pójście na staż. Pracodawcy uwielbiają tę formę zatrudnienia, bo stażyści są bardzo tani – można im płacić mniej niż wynosi płaca minimalna.

Obecnie większość ofert praktyk jest nieco lepiej płatna, a pracodawcy oferują co najmniej minimalne wynagrodzenie, ale bywają od tego wyjątki, także w dużych korporacjach. Ale staż ma też wiele zalet. W jego trakcie mamy okazję nie tylko na zdobycie doświadczenia, które świetnie zaprezentuje się w CV, ale możemy też poznać wybrany zawód od strony praktycznej, ucząc się pod okiem doświadczonych pracowników. Jeśli zasłużymy na dobre referencje, to znalezienie pracy powinno być łatwe – a kto wie, może dostaniemy ofertę zatrudnienia od razu po zakończeniu praktyk?

Kursy i certyfikaty

Jeśli wciąż nie możemy znaleźć pracy po studiach, to należy zastanowić się nad poszerzeniem kompetencji zawodowych poprzez kursy i certyfikaty. Pracodawcy uwielbiają pracowników, którzy mogą pochwalić się dodatkową aktywnością. Na pewno warto zdobyć certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy w popularnych programach komputerowych (np. AutoCAD, Adobe InDesign). Co prawda nie zastąpi to praktycznego doświadczenia, ale rekruter na pewno spojrzy na CV łagodniejszym okiem.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej