Strona główna » Kofeina w tabletkach – zalecenia i działanie

Kofeina w tabletkach – zalecenia i działanie

przez Redakcja
Kofeina w tabletkach

Zapewne prawie każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, kiedy kolejna godzina nocnej nauki oznaczała poważny spadek energii. Jednak sen nie był tym, na co można sobie pozwolić, ponieważ za kilka dni lub godzin ważny egzamin, od którego wiele zależy. Problemy z koncentracją oraz zmęczeniem pojawiają się również u kierowców, którzy długi czas są w drodze. Kiedy kawa przestaje działać, kofeina w tabletkach ratuje sytuację.

Działanie kofeiny w zależności od sposobu podania

Kofeina jest obecna w kawie, która jest bardzo popularną używką. Stanowi codzienny rytuał wielu dorosłych osób, które bez filiżanki małej czarnej nie wyobrażają sobie poranka. Jednak jej działanie jest zależne od wielu czynników. Między innymi od jakości oraz ważności kawy, z jakiej korzystamy. Dodatkowo dodanie mleka obniża jej działanie, ponieważ przygotowany napój jest dużo słabszy. Dlatego działanie kofeiny w kawie jest krótsze i mniej efektywne.

Kofeina bezwodna to bardziej skoncentrowana jej dawka. Kofeina w tabletkach to aż 200 mg substancji w jednej tabletce, dokładnie tyle, ile znajduje się w espresso oraz czterokrotnie więcej niż w kawie parzonej. Ze względu na skoncentrowaną formę, działa dużo szybciej i dłużej niż kofeina podawana w tradycyjny sposób.

Kofeina w tabletkach jako suplement diety

Kofeina bezwodna to suplement diety, który można dostać w dobrej jakości punktach sprzedaży stacjonarnej lub internetowej. Jej działanie pobudzające to nie jedyny skutek zażywania preparatu. Działa na układ nerwowy, pobudzając go i redukując uczucie zmęczenia. Poprawia również koncentrację, co jest szczególnie ważne dla kierowców oraz studentów, którzy muszą skupić swoją uwagę na wykonywanych czynnościach, bez rozpraszania się. Dodatkowo, dzięki pobudzeniu metabolizmu organizmu, wspiera redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej, co przypadnie do gustu osobom, które przez nadmiar obowiązków nie mają czasu zadbać o swoją kondycję.

Osoby wykonujące pracę umysłową również będą zadowolone z kofeiny w tabletkach. Jej działanie jest widoczne szybciej niż po wypiciu czarnej kawy, dlatego szybciej można przystąpić do wykonywania obowiązków, bez uczucia zmęczenia towarzyszącego w czasie pracy.

Tabletki kofeinowe jako substytut napojów energetycznych

Dawka kofeiny zawarta w suplemencie diety poprawia koncentrację oraz powoduje silne pobudzenie. Podobny efekt niektóre osoby próbują osiągnąć za pomocą napojów energetycznych, które również w swoim składzie posiadają kofeinę. Jednak ze względu na dużą liczbę dodatkowych składników, na efekt pobudzający należy poczekać jakiś czas. Natomiast już jedna tabletka suplementu diety pozwala osiągnąć pożądany efekt. Dodatkowo czysta kofeina wspomaga ośrodkowy układ nerwowy, dodając energii organizmowi, bez dodatków niezdrowych lub niekorzystnych dla niego składników, takich jak cukier, który jest często dodawany do napojów.

Spalanie tkanki tłuszczowej – środki ostrożności

Kofeina w tabletkach, przez swoje działanie na metabolizm, a przez to na wagę, jest wykorzystywana przez wiele osób jako środek odchudzający. Należy jednak powstrzymać się przed takimi praktykami. Dużo lepiej postawić na zdrowy tryb życia, który odwdzięcza się utratą zbędnych kilogramów oraz dodaje energii do wykonywania codziennych obowiązków.

Organizm człowieka może odczuwać poważne skutki uboczne przy przekroczeniu zalecanej dziennej porcji kofeiny lub przy nadmiernym jej spożywaniu na przestrzeni kilku tygodni. Może pojawić się przewlekłe zmęczenie, ponieważ organizm nie będzie mógł zasnąć przez dużą ilość kofeiny, jaka jest mu dostarczana. Kofeina w tabletkach wykazuje działanie pobudzające, które przy długotrwałym stosowaniu może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, aby w konsekwencji osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego.

Ze względu na skutki uboczne działania, należy z rozwagą stosować kofeinę w tabletkach. Przedawkowanie kofeiny może grozić występowaniem objawów takich jak ból głowy lub nadmierne pobudzenie i brak koncentracji. Tego typu suplementy diety nie są również przeznaczone dla kobiet karmiących piersią oraz jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Inne sposoby na poprawę koncentracji

Jeżeli przekroczymy dopuszczalną dzienną dawkę kofeiny, jednak nadal potrzebujemy więcej energii, warto sięgnąć po inne sposoby. Jednym z nich jest herbata yerba mate. Działa ona pobudzająco na organizm, jednak nie jest to nagły skok energii, jak jest w przypadku zażywania kofeiny. Dlatego organizm jest mniej narażony na przedawkowanie kofeiny, a co za tym idzie problemy zdrowotne pochodzące od układu krwionośnego lub nerwowego.

Kofeina w tabletkach jest polecana osobom, które potrzebują dodatkowej dawki energii podczas męczącego dnia. Szczególnie docenią ją studenci podczas męczących sesji oraz kierowcy, którzy po ciężkim dniu, prowadzą samochód przez wiele godzin. Działają skuteczniej i dłużej niż kofeina zawarta w kawie lub w napojach energetycznych, dlatego są szybkim wsparciem w kryzysie. Nie powinny jednak zastąpić zróżnicowanej diety. Są również źródłem kofeiny w dużych dawkach, dlatego należy je przechowywać z daleka od dzieci.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej