Strona główna » Kolagen – dlaczego jest aż tak ważny?

Kolagen – dlaczego jest aż tak ważny?

przez Redakcja
kolagen rybi morski

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej w organizmie. To jeden z najważniejszych składników organizmu, który odpowiada za elastyczność i jędrność skóry.

Kolagen

Nasz organizm ma zdolność odtwarzania zużytego kolagenu, lecz niestety wraz z upływem czasu zdolność ta maleje. Gdy dochodzi do deficytu kolagenu, skóra staje się szara, bardziej wiotka, pojawiają się zmarszczki. Kolagen odpowiada także za zdrowie naszych stawów, które bez jego odpowiedniej ilości zaczynają niedomagać, pojawia się dyskomfort poruszania, przechodzący w ból. Brak odpowiedniej ilości kolagenu to także wiotka skóra na ciele, zmarszczki, a nawet wzmożone wypadanie włosów. Bez kolagenu, którego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek zaczynają się nasze problemy ze zdrowiem i urodą. Nic zatem dziwnego, że szukamy ratunku, wspomagając się suplementami z kolagenem, kosmetykami czy nawet zastrzykami kolagenowymi.

Kolagen naturalny pozyskuje się np. z ryb słodkowodnych. Najczęściej używany kolagen rybi to ten pozyskany ze skóry tołpygi. Najczęściej w kosmetyce używany jest kolagen morski do walki ze starzeniem się skóry i organizmu. Kolagen rybi jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, warto więc zacząć go przyjmować około 30 roku życia, gdy spada poziom naturalnego kolagenu w skórze. Osoby z problemami skórnymi, wypadającymi włosami czy bólami stawów powinny przyjmować kolagen niezależnie od wieku. Kobiety w okresie menopauzy również zauważą pozytywne zmiany przy suplementacji kolagenu. Co warte zapamiętania kolagen pomaga także usprawnić układ immunologiczny, zapobiegając negatywnemu działaniu drobnoustrojów.

Objawy niedoboru kolagenu to:

  • pojawienie się zmarszczek
  • wiotczenie skóry
  • pojawienie się rozstępów
  • pojawienie się cellulitu
  • wypadanie włosów
  • łamliwość włosów
  • możliwość pojawienia się alergii skórnych
  • ból stawów

Kolagen na stawy

Problemy ze stawami dotykają coraz większą ilość osób powyżej 25 roku życia. Jak łatwo się domyślić, przyczyną może być spowolnienie produkcji kolagenu, który odpowiada za wiązanie komórek w organizmie. Ból zaczyna przeszkadzać w codziennych zajęciach, a także poruszaniu się. Często tego typu problemy dotykają sportowców, jak i osoby mocno aktywne fizycznie. U nich szybciej ścierają się chrząstki, częściej dochodzi do różnych urazów. Warto wówczas zadbać o suplementację kolagenu, który możemy zakupić w postaci proszku, a także w postaci kapsułek.

Tabletki czy proszek. Który kolagen wybrać?

Kolagen w proszku czy kolagen w tabletkach? Przed takim dylematem stają osoby, które zdecydowały się na suplementację kolagenu. W zasadzie wybór zależy jedynie od preferencji każdego z nas. Są osoby, które chętniej przyjmą tabletkę, a są też takie, które wybierają proszek. Proszek jest bezsmakowy, można więc dodawać go do picia, koktajlu czy jogurtu. Często dla zwiększenia efektywności działania przyjmuje się kolagen z dużą ilością witaminy C. Miesięczna kuracja pozwala już zwykle zauważyć pozytywne zmiany, np. poprawę elastyczności skóry, dlatego zamiast poddawać się nieuchronnemu, warto nieco zmienić bieg wydarzeń i wspomóc się dostępnymi suplementami.

Dla kogo kolagen?

Kolagen można brać niezależnie od wieku. Jednak zalecany jest dla osób powyżej 25 roku życia, gdy spada naturalna produkcja kolagenu w organizmie. Kolagen przyjmowany w postaci suplementów pozwoli dłużej zachować młodość i urodę, a także zdrowe stawy i kości. Niezależnie od postaci przyjmowanego kolagenu efekt osiągniemy ten sam. Na rynku istnieje szeroki wybór suplementów, warto zapoznać się i wybrać dla siebie ten najlepszy. Warto reagować jak najwcześniej, by cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej