Strona główna » Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

przez Redakcja

Kwas foliowy jest niezbędnym związkiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, w szczególności kobiet w wieku rozrodczym i w pierwszym trymestrze ciąży. Jego dostarczenie w tym okresie życia jest niezwykle ważne, ponieważ kwas foliowy nie tylko chroni zdrowie przyszłej mamy, ale także zapewnia dziecku odpowiednie warunki rozwoju. Z tego powodu kobiety planujące ciążę i będące w jej początkowym okresie powinny sięgać po preparaty z kwasem foliowym.

Folik sprzymierzeńcem kobiet w ciąży

Kwas foliowy, witamina z grupy B, odkryta na przełomie lat 30. i 40. XX wieku jest najlepiej przyswajalnym związkiem z grupy folianów. Dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik podkreśla: Optymalna dawka kwasu foliowego stosowana przez okres co najmniej trzech miesięcy przed planowaną ciążą oraz u kobiet ciężarnych wynosi 0,4 mg dziennie. Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie kobiety – reguluje wzrost, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego, pobudza procesy krwiotwórcze, bierze udział w zachowaniu kodu genetycznego oraz decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym.

Optymalna dieta i suplementacja – najlepszy duet

Foliany są obecne w produktach spożywczych, pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, m.in. w zielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta, sałata, brukselka i szpinak, w drożdżach, ziarnach zbóż, orzechach, pietruszce, malinach czy też podrobach1, ale ich ilość dostarczana wraz z pożywieniem nie jest wystarczająca. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych w Polsce, aż 90% kobiet i 80% mężczyzn spożywa mniej kwasu foliowego niż głoszą zalecane normy. Niedobór lub brak kwasu foliowego w diecie wpływa na zaburzenia wielu procesów metabolicznych, a przede wszystkim powoduje ciężkie upośledzenia u płodu, tzw. powstawanie wad wrodzonych cewy nerwowej (WCN). Wady cewy nerwowej to wrodzone nieprawidłowości rozwojowe u potomstwa ujawniające się m.in. w postaci bezmózgowia, przepuklin oponowych i  oponowo – rdzeniowych.

W niektórych przypadkach brak kwasu foliowego może prowadzić także do niedokrwistości, spowolnienia podziału komórek, zahamowania wzrostu oraz upośledzenia funkcji układu nerwowego. Z tego powodu rekomenduję stosowanie kwasu foliowego wszystkim moim pacjentkom, które planują ciążę lub są w jej pierwszym trymestrze – podsumowuje dr n. med. Grzegorz Południewski.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej