Przepuklina dotyka wielu osób. Są to z jednej strony ludzie, którzy na co dzień dźwigają ciężkie przedmioty, z drugiej Ci, u których na przykład pękły powłoki brzuszne po szyciu operacyjnym. Czym dokładnie jest przepuklina i jak wygląda jej leczenie?
Czym dokładnie jest przepuklina?
Najczęściej występującymi przepuklinami są przepukliny brzuszne (choć istnieją także przepukliny innych partii ciała), czyli te, które występują w obrębie i sąsiedztwie brzucha. Same w sobie stanowią przemieszczenie się danego narządu w miejsce, w którym narząd ten nie powinien się znaleźć. Narządy lub części narządów przedostają się przy przepuklinie przez powłoki brzuszne, które nazywa się inaczej trzewiami. Przepukliny brzuszne dzieli się na kilka rodzajów – również ze względu na częstość występowania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zatem wśród tych najczęstszych przepuklin wymienia się przepuklinę pachwinową, udową i pępkową. Te pierwsze dotykają przede wszystkim mężczyzn.
Skąd bierze się przepuklina?
Bezpośrednią przyczyną powstania przepukliny są osłabione powłoki brzuszne. Ze względu na to, że nie w każdym miejscu są one równie mocne, to tam właśnie dochodzi do pęknięć. Jednym z takich miejsc jest pachwina. Kolejną istotną przyczyną może być zbyt duże ciśnienie w jamie brzucha i z tym wiąże się podnoszenie ciężkich rzeczy, a nawet zwyczajne kichnięcie, krzyk czy oddawanie stolca. Napieranie jelit na trzewia z powodu wysokiego ciśnienia może spowodować przemieszczenie się tychże jelit.
Ponadto na powstanie przepukliny mają wpływ inne czynniki, takie jakie intensywne uprawianie sportu oraz choroby związane na przykład z przerostem gruczołu krokowego, jelitem grubym, płucami i towarzyszącym silnym kaszlem.
„W trakcie trwania i rozwoju schorzenia, jakim jest przepuklina, może ona dawać pewne objawy zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe. Przepuklina może zostać wykryta podczas rutynowego badania fizykalnego, bądź też w momencie uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego, kiedy to prezentuje objawy ostrego brzucha. Zależnie od rodzaju przepukliny może ona dawać mniej lub bardziej charakterystyczne objawy. Do najczęstszych symptomów należy dobrze widoczny i wyczuwalny guz w okolicy, której dotyczy dana przepuklina. Zazwyczaj podczas jego przemieszczania pacjent odczuwa ból i dyskomfort z charakterystycznym promieniowaniem, na przykład w przypadku przepukliny pachwinowej ból promieniuje do jądra.” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.
Rodzaje przepuklin
Niektóre z nich zostały już wymienione – przepuklina pachwinowa, udowa, pępkowa. Niemniej wyróżnia się także inne przepukliny. Mowa tutaj o przepuklinach kresy białej (między mostkiem, a spojeniem łonowym), pooperacyjne (w bliźnie pooperacyjnej), przepukliny Spiegla, czyli takie, które zlokalizowane są w okolicy bocznego brzegu mięśnia prostego brzucha (inaczej w okolicy linii półksiężycowatej).
Co po operacji przepukliny?
Przede wszystkim po operacji przepukliny należy unikać zbyt dużej aktywności fizycznej. Na początku rekonwalescencji dobrze jest całkowicie zrezygnować z wysiłku, a po dwóch tygodniach można częściowo wrócić do aktywności. W przypadku przepukliny nie ma innych przeciwwskazań podczas rekonwalescencji. Niemniej jednak zwłaszcza po operacji w jamie brzusznej trzeba szczególnie unikać nadmiernej aktywności, która może przekładać się na pęknięcie powłok brzusznych.