Woda jest źródłem życia, dlatego należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Masz tego świadomość, ale zastanawiasz się nad wyborem najlepszej opcji dla siebie? Sprawdź, jaka woda jest rekomendowana do picia: mineralna, źródlana czy prosto z kranu?
Szacuje się, że organizm człowieka składa się z wody nawet w 70%. To niezwykle ważny składnik, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie – począwszy od utrzymywania optymalnej temperatury ciała, poprzez właściwy przebieg procesów metabolicznych, a skończywszy na pracy narządów wewnętrznych. Chociaż każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie, nie wszyscy wiedzą, jaki rodzaj wody będzie najlepszy.
Woda butelkowana czy z kranu?
Wiele osób, które stają przed wyborem między wodą butelkowaną a wodą z kranu, stawiają na pierwszą opcję. Czy słusznie?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała informację, że wypijanie wody butelkowanej nie daje większych korzyści zdrowotnych niż picie wody kranowej. Jednak z drugiej strony należy zachować ostrożność, ponieważ niekiedy pojawiają się doniesienia o zakażeniu wody bakteriami czy występowaniu niepożądanych zanieczyszczeń.
Jeśli interesuje cię wypijanie wody z kranu, możesz zaopatrzyć się w specjalne dzbanki filtrujące albo butelki z odpowiednim wkładem. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko zanieczyszczeń mechanicznych, ale także zanieczyszczeń chemicznych.
Woda butelkowana – rodzaje
Woda wodzie nierówna, o czym świadczą różne ich rodzaje dostępne w sklepach. Do wyboru są:
- wody mineralne,
- wody źródlane.
Woda źródlana
Mianem wody źródlanej określa się wodę podziemną. Jest zdatna do spożycia przez ludzi – charakteryzuje się czystością chemiczną i mikrobiologiczną.
Woda mineralna
Woda mineralna to woda podziemna, która wyróżnia się stabilnym składem mineralnym, a w niektórych przypadkach także właściwościami wpływającymi korzystnie na ludzki organizm.
W przypadku tego rodzaju wód wymienia się:
- bardzo niskozmineralizowane,
- niskozmineralizowane,
- średniozmineralizowane,
- wysokozmineralizowane.
Te ostatnie charakteryzują się zawartością rozpuszczonych składników na poziomie wyższym od 1500 mg/l. Z tego powodu nie są odpowiednie do stałego spożycia w dużych ilościach.
Jaką wodę wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaką wodę do picia wybrać. Jeśli nie istnieją specjalne zalecenia, optymalnym rozwiązaniem jest woda średniozmineralizowana. Dobrym wyjściem jest także wypijanie różnych wód na zmianę.
Warto przy tym podkreślić, że wybór między wodą gazowaną a niegazowaną to wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji. Należy tylko pamiętać, że woda nasycona dwutlenkiem węgla nie jest polecana w przypadku:
- dzieci,
- osób zmagających się z nadkwasotą, zaburzeniami trawienia,
- chorób gardła.
Pamiętaj! Smakowe wody butelkowane nie są dobrym wyborem. Zawierają bowiem w swoim składzie sporą ilość cukru – nawet 2 łyżeczki w szklance!