Strona główna » Najczęściej występujące problemy skórne – jak złagodzić uciążliwe objawy?

Najczęściej występujące problemy skórne – jak złagodzić uciążliwe objawy?

przez Redakcja
maść na atopowe zapalenie skóry

Zmiany skórne występujące na twarzy i ciele mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Bolesne, zaczerwienione i swędzące wykwity potrafią uprzykrzyć życie. W sposób zauważalny wpływają na wygląd oraz psychikę. Jak skutecznie walczyć z uciążliwymi dolegliwościami? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która objawia się występowaniem czerwonych i bardzo swędzących plam na ciele. Warto wiedzieć o tym, że choć zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, łokciach oraz tylnej części kolan, to mogą one wystąpić tak naprawdę w dowolnym miejscu.

Objawy AZS zaostrzają się w kontakcie z alergenami, takimi jak pyłki drzew i kwiatów czy sierść zwierząt domowych. Wrażliwą skórę mogą podrażniać także detergenty oraz środki przeznaczone do codziennej pielęgnacji. To jednak nie wszystko. Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny zadbać także o swoją dietę. Do najpopularniejszych alergenów pokarmowych zalicza się m.in. orzeszki ziemne, mleko krowie, jaja, ryby morskie i skorupiaki. Spożywanie tych produktów w nadmiernej ilości może doprowadzić do nasilenia objawów chorobowych!

Kluczowym elementem terapii w przypadku AZS jest odpowiednia pielęgnacja, która powinna skupiać się na regularnym nawilżaniu oraz natłuszczaniu przesuszonej i podrażnionej skóry.

Czy to łuszczyca? Co wywołuje chorobę?

Łuszczyca to przewlekła i niezwykle trudna do wyleczenia choroba o podłożu autoimmunologicznym, rzadziej genetycznym. Z łuszczycą zmagają się zarówno osoby młode, jak i starsze. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci czerwonych, wypukłych i łuszczących się wykwitów. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, stopach, dłoniach, paznokciach oraz skórze głowy.

Choroba ta może mieć przebieg łagodny lub ostry. W sytuacji, kiedy zmiany pokrywają jedynie niewielką część ciała, dobre rezultaty przynosi stosowanie specjalnych kremów, maści regenerujących oraz preparatów odbudowujących naskórek. W przypadkach ciężkiej łuszczycy często wymagana jest terapia polegająca na podawaniu doustnych środków farmakologicznych oraz leczenia światłem ultrafioletowym.

Łuszcząca się i zaczerwieniona skóra – czy to egzema?

Egzema, inaczej wyprysk kontaktowy stanowi odmianę atopowego zapalenia skóry. Warto tutaj zaznaczyć, że nie egzema jest chorobą o nieinfekcyjnym podłożu, przez co nie można się nią zarazić od drugiej osoby. Wyróżnia się egzemę egzogenną, czyli alergiczną oraz egzemę nieendogenną – niealergiczną. W zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz czynników sprzyjających może mieć ona przebieg ostry bądź przewlekły. Zwykle objawia się występowaniem delikatnie zaczerwienionych i swędzących plam na skórze. Zmiany chorobowe mogą się nasilać pod wpływem różnych czynników, wówczas przybierają one postać grudek, krostek lub drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Niekiedy może pojawić się także obrzęk. Charakterystyczne dla egzemy jest także nadmierne rogowacenie naskórka oraz liszaje.

Alergenami mogą być np. niektóre leki, mydła, kosmetyki, detergenty, metalowe elementy biżuterii, a nawet odzież, zwłaszcza ta wykonana z syntetycznych materiałów. Leczenie egzemy w dużej mierze skupia się na całkowitym ograniczeniu, bądź znacznym zminimalizowaniu kontaktu z substancją uczulającą lub drażniącą. Oprócz stosownego leczenia farmakologicznego ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry, właściwie dobranymi preparatami o działaniu nawilżająco-regenerującym.

Pielęgnacja skóry z problemami – czego unikać?

Właściwa pielęgnacja skóry, na której występują zmiany chorobowe, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie jej leczenia. Dlatego też tak bardzo istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Warto pamiętać o tym, że stosowanie źle dobranych preparatów do codziennej pielęgnacji może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry i zaostrzeniem dokuczliwych objawów.

Wybierając produkty do skóry z problemami, szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ich skład. Osoby zmagające się z dermatozami powinny unikać kosmetyków zawierających m.in. parabeny, konserwanty, substancje barwiące oraz zapachowe, które mogą dodatkowo podrażniać, wysuszać i ściągać wrażliwą skórę.

Jakie produkty do skóry z problemami wybierać?

W przypadku większości chorób skóry zazwyczaj wystarczy leczenie miejscowe polegające na zastosowaniu odpowiednich maści lub preparatów. Zastanawiasz się, jaki krem czy maść na egzemę sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku niezwykle ważne jest codzienne nawilżanie skóry, co w znacznym stopniu przyczynia się do zminimalizowania swędzących objawów. Świetnie tutaj sprawdzą się wszelkiego rodzaju preparaty zawierające w swoim składzie substancje o działaniu kojącym, które łagodzą podrażnienia oraz towarzyszące temu uczucie pieczenia. Należą do nich m.in. alantoina, D-phantenol oraz lanolina, która dodatkowo wspomaga wnikanie maści w głąb skóry.

Poszukujesz skutecznego preparatu na AZS? W takim razie sprawdź maść na atopowe zapalenie skóry SKIN balm, która intensywnie nawilża, regeneruje oraz koi. Systematyczne stosowanie tego preparatu wspiera odbudowę bariery ochronnej naskórka, zapobiega rozwojowi stanu zapalnego, niwelując tym samym uciążliwe objawy chorobowe, takie jak świąd, zaczerwienienie czy uczucie pieczenia.

Oprócz wspomnianych wyżej atopowego zapalenia skóry czy egzemy, SKIN balm może być stosowana także jako maść na liszaje. Odpowiednio skomponowany skład bazujący na naturalnych składnikach gwarantuje wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo.

SKIN balm – jedno rozwiązanie na różne problemy skórne!

SKIN balm to maść o działaniu nawilżającym, gojącym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym oraz wszechstronnym zastosowaniu. Produkt bazuje na skoncentrowanym i naturalnym składzie, dzięki czemu maść skutecznie niweluje uciążliwe dolegliwości towarzyszące schorzeniom, takim jak AZS, egzema, liszaje, czyraki, łuszczyca, trądzik czy odleżyny. W jej składzie znajduje się m.in. alantoina, D-phantenol, lanolina, masło shea, witaminy A, C, E i D, nanozłoto, które umożliwia szybsze wchłanianie się składników aktywnych w głąb skóry, przyspieszając tym samym regenerację naskórka.

Maść SKIN balm wzbogacona została także w drogocenne olejki, w tym olejek arganowy nazywany płynnym złotem z Maroka. Słynie on ze swoich właściwości kojących i łagodzących, dzięki czemu w naturalny sposób wspomaga walkę z łuszczycą czy egzemą.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej