Strona główna » Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem – Poznań.

Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem – Poznań.

przez Redakcja
leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne jest konieczne w sytuacjach, w których występuje zapalenie miazgi lub zapalenie przyzębia. Jest to jedyna możliwa opcja, aby uratować ząb. Stomatolog prowadzący takie leczenie ma wysokie kwalifikacje i korzysta z nowoczesnej technologii i tylko w tym przypadku można osiągnąć pozytywny wynik. Standardem leczenia endodontycznego jest użycie mikroskopu operacyjnego.

Jeśli próchnica nie jest leczona natychmiast, powstaje proces zapalny tkanki miękkiej (miazgi) znajdującej się w jamie zęba. Zapalenie miazgi objawia się zespołem bólowym, który występuje głównie w nocy. Sytuacja może się pogorszyć z czasem, infekcja przenika głębiej do kanału korzeniowego, a proces rozprzestrzenia się następnie na kość szczęki. Tak powstaje zapalenie przyzębia. Dlatego bardzo ważne jest, aby udać się do stomatologa w odpowiednim czasie, a gdy wystąpi ból, natychmiast podjąć działania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty zęba.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne obejmuje kilka etapów:

Na etapie przygotowania ząb jest znieczulany i izolowany za pomocą ślinochronu lateksowego (koferdamu itp.). Następnym etapem jest ostrożne usuwanie tkanek zęba dotkniętych próchnicą i tworzenie dostępu do kanałów korzeniowych. Pracując w kanale zęba, stomatolog całkowicie usuwa zakażoną tkankę, w niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie starego materiału wypełniającego (pozostającego po poprzednim zabiegu). Długość kanału jest mierzona przez specjalne urządzenie tzw. lokalizator wierzchołka.

Następnie stomatolog wykonuje w postaci obróbki kanałów i dezynfekowania za pomocą roztworów antyseptycznych. Zabieg kończy się hermetycznym wypełnieniem kanału. Kanały są uszczelnione specjalnym materiałem odpornym na różnego rodzaju uderzenia. Zwykle do takich celów stosuje się materiał znany, jako gutaperka. Pozwala to chronić kanały korzeniowe przed infekcją i zanieczyszczeniem.

Tymczasowy materiał wypełniający nakładany jest na gutaperkę, aby zamknąć otwór. Jest to materiał nietoksyczny i niealergiczny, bardzo szczelnie wypełnia kanały korzeniowe, ponieważ bardzo dobrze dopasowuje się do nierównych ścian kanału. Ten uszczelniacz pozostaje do momentu nałożenia trwałego materiału wypełniającego lub zainstalowania korony. Korona dentystyczna wygląda jak prawdziwy ząb. Jest zainstalowana na wierzchu zęba.

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

Struktura systemu kanałów korzeniowych ma swoje własne cechy, a dostęp do tego obszaru jest dość skomplikowany. Dlatego leczenie kanałowe wymaga użycia precyzyjnego sprzętu i wykwalifikowanego stomatologa, który dokonuje zdiagnozowania stanu zęba z wykorzystaniem RTG. Uzyskany obraz umożliwia ocenę indywidualnej struktury kanałów korzeniowych, stanu wewnętrznej części zęba i tkanki kostnej.

Uzyskane dane pozwalają stomatologowi zaplanować skuteczne leczenie, unikając powikłań, które mogą wystąpić ze względu na charakterystykę lokalizacji kanałów. Nieleczone kanały korzeniowe powodują poważne problemy zdrowotne, kość szczęki zaczyna zanikać wokół zakażonego zęba. Źródło infekcji w kanale korzeniowym kilkakrotnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Stomatolog, wykonując leczenie kanałowe i korzystając przy tym z mikroskopu operacyjnego, ma możliwość obejrzenia kanału zęba powiększonego o 20 razy lub więcej. Mikroskop jest wyposażony w system oświetleniowy, który znacznie poprawia widoczność podczas zabiegu i umożliwia efektywną pracę nawet w wąskich przestrzeniach kanałów korzeniowych. Taka optyka pozwala zobaczyć wejście do kanałów, dokładnie je oczyścić, usunąć stary materiał wypełniający, i zachować jak najwięcej zdrowych tkanek zęba.

Ponadto za pomocą mikroskopu można zobaczyć perforacje lub pęknięcia korzenia, czyli czynniki, które uniemożliwiają dalsze leczenie zęba. W takiej sytuacji decyzja o usunięciu zęba jest podejmowana na początkowym etapie, a pacjent nie poświęca czasu na drogie, ale nieskuteczne leczenie. Stomatolog pracujący z wykorzystaniem mikroskopu ma duże doświadczenie w leczeniu kanałowym i ma świadomość, że daje ono ogromne korzyści. Jakość leczenia znacznie wzrasta, a jednocześnie możliwe jest oszczędzenie zęba na następne kilka lat.

Leczenie endodontyczne zęba jest niezbędnym środkiem w leczeniu miazgi i zapalenia przyzębia. Leczenie obejmuje usunięcie zaatakowanej miazgi, dezynfekcję kanału i wypełnienie. W ostatnich latach technologia zmieniła się diametralnie i to na lepsze. Przy konwencjonalnym, leczeniu, diagnostyka jest ograniczona do lusterka dentystycznego. Mikroskop umożliwia również obejrzenie zębów przy wielokrotnym powiększeniu. Jednocześnie oświetla obszar roboczy, dzięki czemu można zobaczyć najmniejsze szczegóły. Wszystko to pomaga przenieść jakość pracy stomatologa na zupełnie inny poziom.

Przede wszystkim mikroskop jest używany do oczyszczania kanałów korzeniowych zęba, w przypadkach, gdy podczas poprzedniego leczenia źle uszczelniony kanał został rozszczelniony. Wcześniej, po przeprowadzeniu nieprawidłowego leczenia endodontycznego, ząb można było tylko usunąć. Mikroskop pozwala zobaczyć strukturę i przebieg kanału, jak również stary materiał wypełniający co daje dokładny kierunek pracy, oszczędzając ząb przed dalszym rozszerzaniem się stanu zapalnego.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej