Bardzo często wydaje nam się, że pielęgnacja skóry w nocy jest tylko mało znaczącym uzupełnieniem dziennej pielęgnacji twarzy. Tymczasem okazuje się, że wybrany krem na dzień i na noc uzupełniają się nawzajem i tylko wspólnymi siłami są w stanie zapewnić twarzy młody, zdrowy i promienny wygląd przez długie lata. Czym krem na noc powinien różnić się od kremu na dzień? I jak go odpowiednio dopasować do cery tłustej, mieszanej i suchej?
Krem na noc – naprawa szkód dokonanych w dzień
Krem na dzień i krem na noc to produkty, które różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale przede wszystkim działaniem. Zadaniem kremu na dzień jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (słońca, wiatru, kurzu czy zanieczyszczeń środowiska), zaś kremu na noc regeneracja i odbudowa skóry po uszkodzeniach, przed którymi nie udało nam się jej uchronić w ciągu dnia. Skład kremu na noc pozbawiony jest zazwyczaj filtrów ochronnych przed promieniowaniem UV, zaś wzbogacony witaminą A, która w połączeniu ze światłem dziennym może wywoływać na skórze przebarwienia. W kremie na noc znajdziemy znacznie większą ilość kwasów owocowych i liponowych, dzięki którym skóra może się regenerować i odbudowywać warstwa po warstwie. Dlatego też zdecydowanie należy unikać stosowania kremu na dzień w nocy, bowiem poza nawilżeniem skóry nie przyniesie on żadnych pozytywnych efektów.
Krem do twarzy na noc – jaki powinien być?
Krem na noc powinien być nieco gęstszy i tłustszy niż krem na dzień, a przy tym zawierać znacznie większą ilość składników odżywczych. Jednak przy wyborze kremu do twarzy na noc należy przede wszystkim wziąć pod uwagę typ swojej cery. Tłusta, mieszana czy sucha posiada inne potrzeby i wymagania co do codziennej pielęgnacji, a tym samym co do konkretnego składu wszelkich kosmetyków.
Krem do cery tłustej
Osoby z cerą tłustą, która charakteryzuje się skłonnościami do łojotoku, błyszczenia się twarzy, a także pojawiania się zmian trądzikowych, powinny na noc stosować delikatne kremy o lekkiej i nietłustej konsystencji, najlepiej w formie serum nawilżającego. Zadaniem kremu na noc dla cery tłustej jest ograniczenie nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, matowienie skóry oraz poprawa jej kolorytu. Na zmiany trądzikowe warto natomiast zastosować punktowy preparat o działaniu antybakteryjnym, który sprawi, że niedoskonałości na twarzy będą mniej widoczne po przebudzeniu.
Krem do cery suchej
Krem na noc dla suchej skóry, która posiada tendencje do przesuszania, łuszczenia się oraz niekomfortowego uczucia ściągnięcia i pieczenia, powinien być bogaty w składniki tłuszczowe np. ceramidy i oleje roślinne, jak również w substancje nawilżające np. mocznik lub kwas hialuronowy. Takie składniki możemy znaleźć w kremie Aqualia Thermal znanej marki Vichy. Poza olejami roślinnymi i kwasem hialuronowym posiada on w swoim składzie aquabioryl i wodę termalną, która doskonale odżywia skórę i łagodzi powstałe na niej podrażnienia. Należy jednak pamiętać, by na noc aplikować na skórę grubszą warstwę kremu – to zapobiegnie ucieczce wody z naskórka.
Krem do cery mieszanej
W przypadku cery mieszanej, która posiada skłonności do przetłuszczania w strefie T (czoło, nos, broda), a także przesuszania w pozostałej części twarzy, krem na noc powinien dążyć do unormowania pracy gruczołów łojowych. To znaczy do hamowania ich czynności w środowisku o wysokim natłuszczeniu oraz aktywniejszej pracy w suchych partiach skóry. W tym wypadku możemy zdecydować się zarówno na krem przeznaczony specjalnie dla cery mieszanej lub też stosować dwa różne kremy. Szczególnie w sytuacji, gdy strefa T oraz pozostała część skóry znacznie się od siebie różnią.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx