Strona główna » Praca kosmetyczki – zarobki i wymagania

Praca kosmetyczki – zarobki i wymagania

przez Redakcja
Praca kosmetyczki - zarobki i wymagania

Według badań z roku na rok kobiety i mężczyźni wydają coraz więcej pieniędzy na zabiegi kosmetyczne. Dlatego branża kosmetyczna potrzebuje bardziej wykwalifikowanych pracowników – fryzjerów, wizażystów, a także kosmetyczek. W tym artykule bardziej szczegółowo opisano ten ostatni zawód. Czym dokładnie zajmuje się kosmetyczka? Kto może nią zostać i jak? Jakiego dochodu może się spodziewać?

Co robi kosmetyczka?

Kosmetolog to wykwalifikowany specjalista świadczący usługi z szeroko pojętej branży kosmetycznej. Tak naprawdę dokładny zakres obowiązków zależy od doświadczenia, wybranej specjalizacji oraz miejsca pracy. Jednak najczęściej praca kosmetyczki polega na wykonywaniu różnych zabiegów na twarz i robieniu makijażu. Warto zauważyć, że większość pracowników wykonuje tylko dwa lub trzy rodzaje zabiegów, co pozwala im zdobyć zaufanie stałych klientów, które są kluczowe w branży.

Wszystkie kosmetyczki dzielą się na trzy typy:

  • kosmetolodzy-estetycy (są też technikami estetykami, kosmetologami bez wykształcenia medycznego);
  • pielęgniarki świadczące usługi kosmetologiczne (posiadają specjalistyczne średnie wykształcenie medyczne),
  • kosmetolodzy (mają wyższe wykształcenie medyczne).

Jakie cechy ma posiadać dobry kosmetolog?

Chociaż ilość wymaganych umiejętności zależy od wybranej specjalizacji, istnieje kilka cech, które każdy dobry kosmetolog powinien posiadać. Najważniejsze z nich to cierpliwość i otwartość do ludzi – zabiegi kosmetyczne zajmują dużo czasu, a przed ich wykonaniem trzeba dobrze zrozumieć i spełnić wymagania klienta. Kluczowe będą również umiejętności artystyczne, zwłaszcza w przypadku wizażystów.

Miejsca pracy kosmetyczek

  • salony piękności;
  • salony spa;
  • centra urody;
  • kliniki laserowej kosmetologii;
  • sanatoria;
  • różne kurorty;
  • statki wycieczkowe itp.

Zawód kosmetologa jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Kosmetyczki zawsze mają pracę, zwłaszcza teraz, gdy pojawia się wiele nowych metod i zabiegów pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Aby zostać kosmetologiem na poziomie zawodowym, trzeba zdobyć wyższe wykształcenie medyczne w specjalności „Medycyna ogólna”, a także dodatkowo dokształcić się w specjalności „Dermatologia”.

Ile zarabia kosmetolog?

Kosmetyczka to niezwykle popularny zawód, w którym można pracować bez wyższego, a nawet średniego wykształcenia.  Skutkuje to dużą liczbą chętnych kandydatów, ale także niskimi zarobkami. 

Warto zauważyć, że większość początkujących kosmetologów otrzymuje płacę minimalną. Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, choć niektóre kosmetyczki posiadają własne salony kosmetyczne.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej