Strona główna » SPA dla kobiet w ciąży

SPA dla kobiet w ciąży

przez Redakcja

Czyli co wolno, a czego nie wolno przyszłej mamie. Mówi się, że ciąża jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Często jednak towarzysząca burza hormonalna, lęk o maleństwo i zmieniająca się sylwetka, mogą zaburzyć spokój przyszłej mamy. Jak utrzymać stan równowagi w ciąży i o czym warto wiedzieć, zanim Maluszek przyjdzie na świat.

Ciąża to nie choroba. Czy rzeczywiście?

Tak. Ciąża to nie choroba. To rewolucja, która zachodzi w naszym organizmie i pozostawia po sobie ślady na całe życie. Zmienia się nasz sposób myślenia. Stajemy się bardziej odpowiedzialne, więcej myślimy o przyszłości, planujemy, co będzie. Szaleją hormony, równowaga organizmu się zaburza. Musimy zmienić dietę. Przybieramy na wadze i zwiększa się nasza podatność na różne problemy zdrowotne, jak na przykład żylaki i kosmetyczne, typu cellulit. I chociaż miliardy kobiet mają już “to” za sobą, najczęściej czujemy się jedynymi kobietami w ciąży na świecie.

Nadchodzą zmiany.

W czasie ciąży należy bezwzględnie ograniczyć produkty, które mogą zaszkodzić dziecku. Na pierwszym miejscu znajdują się używki, typu alkohol i papierosy. Także niektóre produkty spożywcze nie służą dziecku w łonie matki, jak sery pleśniowe, czy sushi, które może zawierać w sobie pasożyty. W diecie przyszłej mamy powinny pojawić się bogate w witaminy warzywa i owoce, a cała dieta powinna być oparta o jakość, a nie o ilość. Nie jest prawdą, że w ciąży należy jadać za dwoje. Trzeba dostarczać dziecku niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników, ale nie oznacza to, że dla pewności musimy jeść w nadmiarze. Nasze dziecko dokładnie wie, czego mu brakuje i wie również, jak to zdobyć, nawet naszym kosztem.

Kolejną kwestią, o jaką należy zadbać w ciąży, jest ruch. Nawet, jeśli dotychczas nie mieliśmy czasu na aktywność, szczególnie teraz powinniśmy go znaleźć. W ciąży możemy wykonywać większość ćwiczeń. Oczywiście nie mówimy o sportach wyczynowych. Szczególnie polecamy pływanie, które ogólnie wzmacnia i kształtuje sylwetkę. Od drugiego trymestru świetnie sprawdzi się również joga, który uczy prawidłowego oddechu i uspokaja. – mówi Justyna Naborczyk z krakowskiej szkoły Just Joga. A skoro o relaksie już mowa, jest on pierwszym przykazaniem przyszłej mamy. Nic tak dobrze nie wpływa na ciążę, jak szczęśliwa i spokojna mama. Wiele już napisano o wpływie stresu na organizm człowieka. Niestety nic pozytywnego. Chociaż nie każda sytuacja stresogenna jest zła w naszym życiu- niektóre wpływają wręcz pozytywnie na przykład na naszą karierę lub pozwalają się bronić w trudnych sytuacjach, to jednak w ciąży są one niewskazane. Znamy różne sposoby na to, żeby w ciąży osiągnąć spokój, a najważniejszy z nich to zawarcie ze sobą “paktu o nieagresji”. Jeśli poszukamy spokoju w sobie, będziemy unikać trudnych sytuacji, nauczymy się cieszyć małymi rzeczami, stres nie będzie dla nas groźny. A kto wie, może pozytywne nawyki wejdą nam w krew na całe życie.

Dobrze zrobi nam również znalezienie towarzystwa w podobnej sytuacji, czyli innych rodziców. Na wielu forach internetowych przyszłe mamy jednoczą się, opowiadając sobie o różnych doświadczeniach. Jeśli ktoś lubi kontakt bezpośredni, warto umówić się z kimś na basen czy do SPA.

Spa w ciąży

Nasze ciało w ciąży.

Oprócz ćwiczeń fizycznych, powinniśmy szczególnie zadbać o stan swojej skóry. Wielu zabiegów nie będziemy mogli w ciąży wykonać dla dobra dziecka i naszego ciała. Zmiany hormonalne, jakie w nas zachodzą, dotyczą także naszej skóry. Powstają na tym tle na przykład przebarwienia czy rozstępy, którym nie możemy przeciwdziałać w tradycyjny sposób. Zakazane są wszelkie zabiegi z prądem tj. jonoforeza, galwanizacja, d’Arsonwalizacja. Bezwzględnie nie wolno wykonywać ultradźwięków, mezoterapii bezigłowej ani fal radiowych. Wszelkie zabiegi inwazyjne są zabronione. Jeśli chodzi o kosmetyki to bezwzględnie zakazane są te co zawierają substancje lipolityczne tj. coffeine lub L- carnityne, ale również kwasy owocowe czy sama i pochodne witaminy A – mówi Izabela Załęska, kosmetolog, konsultant w Hotelu Dosłońce Conference &SPA.

Możemy natomiast stosować preparaty przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży, jak kosmetyki z wyciągiem z soi, pomagające likwidować rozstępy. Możemy również wybrać się na oxybrazję, czy zabiegi bez użycia aparatury. Świetnie sprawdzą się relaksujące, orzeźwiające zbiegi na stopy na przykład na bazie alg ? poleca Mateusz Całka z Firmy Janssen Cosmeceutical. Wskazane są masaże oraz manicure i pedicure, wszystko, co bezpiecznie poprawi humor i samopoczucie przyszłej mamy.

“Sanus Per Aquam”, czyli zdrowie przez wodę

To właśnie odczarowany skrót SPA. Także w okresie ciąży woda może stać się sprzymierzeńcem kobiety. Obciążony kręgosłup, opuchnięte stopy zwiększony ciężar ciała dają się często we znaki przyszłej mamie. W tym czasie wzrasta skłonność organizmu do powstawania żylaków. Regularne zażywanie ruchu, a zwłaszcza pływanie czy gimnastyka w wodzie mogą pomóc organizmowi. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań takich jak na przykład krwawienia, nadciśnienie, czy cukrzyca , pływanie to doskonała i bezpieczna forma gimnastyki pozwalająca wzmocnić mięśnie bez ich nadmiernego obciążania. Rozluźnione w wodzie mięśnie kręgosłupa pozwolą mu odpocząć. Efektem regularnej aktywności w basenie jest też likwidacja dokuczliwego bólu pleców, poprawa krążenia krwi. Zmniejsza się skłonność do opuchlizny stóp, powstawania żylaków.

Oczywiście nie bez znaczenia jest, jakiej jakości basen wybierzemy. Warto zadbać o czyste sprawdzone miejsca, gdzie pobyt będzie oznaczał relaks i dobre samopoczucie.

“Należy przy tym pamiętać, że pływamy do oznak zmęczenia, nie forsujemy się, oraz że na saunę czy jacuzzi przyjdzie czas dopiero po ciąży” – przypomina Dagmara Leja ze Słonecznego SPA w Hotelu Dosłońce.

Nie bez powodu ciąża trwa dziewięć miesięcy. To czas nie tylko dla naszego dziecka do tego, żeby się prawidłowo rozwinąć, ale również dla nas, żeby oswoić się i dojrzeć do całej sytuacji. Dziecko zmieni nasze życie na zawsze. Od nas zależy, czy ta zmiana nas zaskoczy, czy będzie wyłącznie pozytywną konsekwencją wielu przygotowań. Pytajmy więc specjalistów, innych rodziców, korzystajmy ze spotkań i kursów, zbierajmy i wymieniajmy doświadczenia. To na pewno zaowocuje w najbliższej przyszłości.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej