Strona główna » Z czego wykonane są implanty zębowe

Z czego wykonane są implanty zębowe

przez Redakcja

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, a idealnie równe i białe zęby są jego nieodłącznym elementem. Niestety, w wielu wypadkach pacjenci gabinetów stomatologicznych borykają się z brakami w uzębieniu, które powstają najczęściej na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej. Na szczęście współczesna stomatologia i protetyka daje takim osobom znacznie więcej możliwości niż tylko znane od lat protezy. Rozwiązaniem szczególnie zasługującym na uwagę są implanty zębowe. Z czego są wykonane? Czy na pewno są bezpieczne? Dlaczego to właśnie implanty zdają się być przyszłością protetyki i stomatologii? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w możliwie jak najbardziej przystępny sposób.

Implant zębowy to niewielkich rodzajów śrubka, którą wkręca się w kość żuchwy bądź szczęki. Zastępuje korzeń brakującego zęba. Na podkreślenie zasługuje fakt, że implant nie maskuje braku zęba, ale w stu procentach go zastępuje, pełniąc jego funkcje. Implant wygląda jak prawdziwy, naturalny ząb – niemożliwe jest odróżnienie go od naszych własnych zębów.

W zdecydowanej większości przypadków implanty wykonuje się z tytanu. Następnie przymocowywane są do nich korony, które zrobione są z porcelany. W taki sposób stomatolog odtwarza jedynie pojedyncze brakujące zęby. Jeśli jednak braków jest więcej, można zdecydować się na przymocowanie do implantów protezy, a nawet mostu porcelanowego.

Tytan jest materiałem biozgodnym. Oznacza to, że nie należy obawiać się, iż jego umieszczenie w ciele spowoduje wystąpienie reakcji alergicznej. W efekcie implanty mogą być stosowane nawet w przypadku tych osób, które mają skłonność do alergii. Ludzki organizm doskonale toleruje tytan. Po umieszczeniu implantu w kości, dochodzi do procesu osteointegracji, który polega na zroście tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu. To właśnie ten proces jest gwarantem wieloletniego funkcjonowania implantu w naszych zębodołach.

Implanty zębowe cechują się wyjątkową wytrzymałością. Bez trudu znoszą obciążenia takie, jak nasze prawdziwe zęby. Wszystko za sprawą wspomnianego już tytanu, który nie tylko jest doskonale tolerowany przez nasz organizm, ale również jest wyjątkowo odporny na rozmaite uszkodzenia. W efekcie ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie nie muszą obawiać się, że podczas jedzenia marchewki czy innych twardych produktów żywnościowych implant po prostu się złamie. Takie ryzyko praktycznie w ogóle nie istnieje.

Implanty zębowe są bez wątpienia ogromnym sukcesem współczesnej stomatologii. Stanowią wybawienie dla tych, którzy utracili zęby, a nie chcą nosić tradycyjnych wyjmowanych protez. Implanty to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe, które pełni swoją funkcję przez lata. W odróżnieniu od protez, implantów nie trzeba wymieniać co jakiś czas. To niemała inwestycja, która zapewnia jednak ogromny komfort i wygodę. Na implanty można zdecydować się praktycznie w każdym wieku. Stomatolog wykona je zarówno u trzydziestolatka, jak i osoby, która pięćdziesiąte urodziny ma już dawno za sobą. Bez wątpienia jest to prawdziwa przyszłość stomatologii i protetyki.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: Stomatologia Świątkowska.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej