Strona główna » Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

przez Redakcja
Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt pojawia się coraz częściej. O jej objawach, przyczynach i zapobieganiu przeczytasz poniżej.

Alergia pokarmowa – przyczyny

W największej części za alergie pokarmowe odpowiadają nasze geny. To właśnie tam zapisany jest ewentualny rozwój alergii, który może, ale nie musi się pojawić. Drugim ważnym czynnikiem kształtującym te dolegliwości jest środowisko. Zmiana stylu życia przyczyniła się w ostatnich kilkudziesięciu latach do rozwoju wielu alergii pokarmowych. Sprzyjają temu sterylizacja życia codziennego, niezwykle silne przywiązanie do dbania o higienę, (nadmierną!), połączone z wręcz wyjałowieniem organizmu, zmiany diet, które są oparte na przetworzonych produktach oraz częste antybiotykoterapie. Przedstawiony tryb życia wpływa na zmianę środowiska, jego naturalnej różnorodności, obecnej także w skaldzie mikroorganizmów obecnych na skórze człowieka, co z kolei powoduje brak tolerancji immunologicznej na niektóre alergeny.

Objawy

Objawy alergii mogą być bardzo różne, najczęstsze to uporczywy świąd skóry, pojawiająca się na ciele pokrzywka, występowanie nudności, wymiotów, obrzęki warg i języka, a nawet zaburzenia oddychania.  Uczulenie pokarmowe to nieprawidłowa reakcja systemu odpornościowego na dany alergen występujący w pokarmie. Nie jest ono tożsame, choć często bywa mylone, z nietolerancjami spożywczymi – są one brakiem odpowiednich enzymów trawiących, a nie nadwrażliwością układu immunologicznego. Sprawdź koniecznie, czym jest nietolerancja laktozy.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli podejrzewasz, że twój maluszek cierpi z powodu alergii pokarmowej koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli lekarz rodzinny potwierdzi diagnozę, skieruje was najprawdopodobniej do alergologa, który wykona szereg testów alergicznych i badania krwi. W ten sposób można ustalić i określić alergeny. Niestety, obecny stan medycyny nie pozwala na całkowite wymazanie alergii, jednak znaczną korzyść przynosi unikanie kontaktu z alergenami.

Do produktów, które najsilniej uczulają dzieci, zaliczamy owoce – truskawki, cytrusy (także soki z nich), banany, mleko krowie, jaja, mięso wołowe, ryby czy miód. Alergii pokarmowej można w pewien sposób zapobiec. Poleca się, by mama karmiła swojego maluszka piersią przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca życia. Jednak taka dieta nie zawsze jest idealna i bezpieczna. również jadłospis mamy ma znaczenie. Jeżeli pokarm uczula dziecko, mam powinna zrezygnować z najsilniejszych alergenów, opisanych powyżej i metodą prób i błędów wprowadzać i eliminować poszczególne produkty z diety. Dobra informacja jest taka, że wiele alergii pokarmowych mija po trzecim roku życia maluszka. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.latopic.pl.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej